Оновлено: 22 Квітня 2021, в 19:09
Якщо точніше – Ukraїner здійснить мандрівку не лише Вінниччиною, але й усім Поділлям, як одним з історичних регіонів у маршруті медіа-експедиції про країну та українців. Загалом це буде сьома подорож проекту з 16-ти запланованих.
Ukraїner – це медіа-проект з дослідження історичних земель України. Мета експедиції – розповідати історії про найвіддаленіші куточки, людей, мистецтво та їжу. Стартував проект влітку 2016 року із Закарпаття. За цей час відбулися мандрівки Поліссям, Бессарабією, Сіверщиною, Полтавщиною, Закарпаттям, Приазов’ям. Нині команда Ukraїner це 20 чоловік, а ще понад 150 волонтерів переважно із-за кордону. Тому Ukraїner і можна читати не лише українською, а й грузинською, англійською, російською, чеською, німецькою та польською мовами.
Під час презентації проекту Ukraїner у Вінниці 19 липня автор проекту, письменник та мандрівник Богдан Логвиненко зізнався, що команду експедиції на Вінниччину привела тема вузькоколійки. У країні залишилося всього три діючих вузькоколійних залізниць, і одна із них – Гайворонська, що проходить і нашою областю. Цією темою, за словами Логвиненка, дуже цікавляться іноземці, які спеціально приїзджають до України, щоб подивитися на вузькоколійки.
Попередньо презентація була запланована у приміщенні книгарні «Є», а відбулася безпосередньо поруч на вулиці. Організаторам вдалося лише частково передбачити аншлаг. Загалом на зустріч завітало близько сотні вінничан, які дізналися від мандрівників про маловідомі місця на мапі країни не те що іноземцям, а й навіть українцям.
Тому після невеличкого представлення команди та зауваження, що не очікувано багато прийшло людей на зустріч, вінничанам показали відеорезультати експедиції Поліссям.
Як розповів Логвиненко, спочатку він хотів показати Україну іноземцям, якою її ще ніхто не бачив, а виявилося так, що проект став важливим для українців.
Кожна експедиція Ukraїner триває три тижні і кожного дня мандрівники відвідують до трьох міст, сіл, селищ. За цей період вони встигають відзняти 30 відео, хоча на початку проекту планували робити лише по три з кожної експедиції.
До речі, на підготовку до подорожі регіоном витрачається стільки ж часу, як і на саму мандрівку. Взагалі на команду чекає ще дев’ять експедицій. Як розповів Богдан Логвиненко, проект, що стартував рік тому, планували закінчити за 18 місяців. Однак, враховуючи велику кількість зібраного матеріалу та планів команди не пропустити бодай щось цікаве, строки закінчення експедиції будуть зміщені.
- Насправді 80% записаних історій ще навіть не випущено, – зауважує журналіст.
А заключним етапом проекту стане вихід документального фільму про Україну, кожен регіон якої представлятиме один герой. Визначити такого дивака, за словами Логвиненка, досить важко.
- Мене тут запитували, хто запам’ятався найбільше: скажу так, що запам’ятовується останній з ким спілкуєшся, – каже Логвиненко, якого на Вінниччині поки найбільше здивували трюфелі.
- Насправді відкриттям для мене були трюфелі, які збирають під Вінницею, – каже письменник. – Це історія чоловіка, який збирав їх все дитинство, а потім йому хтось підказав, що це трюфелі, а не просто гриби для смаження. Фактично це був перший герой, до якого ми приїхали із Києва.
Вінницький фермер ділиться секретами вирощування грибів-“аристократів”
Окрім Вінниці, команда вже побувала поблизу Гайсина, а вже 20 липня вирушає до Жмеринки та Бару.
- Зараз ми ночуємо у вігвамі під Вінницею, побудованому хлопцем, який подорожував автостопом по світу. Таких вігвамів у нього декілька. Це теж цікава історія, – каже Логвиненко.
Восени проект Ukraїner вийде і на телебаченні, а поки ведуться перемовини про формат програми. Наступного року, окрім анонсованого виходу документального фільму, планують видати за експедиціями книги-журнали.
Відео, що отримало найбільший фідбек від присутніх глядачів цього вечора – про німця Мішеля, який приїхав на Закарпаття і протягом 10 років розводив буйволів. Будучи студентом-екологом він у 24 роки взявся за втілення місії з порятунку виду від вимирання. І в результаті – 12 карпатських буйволів переселили на Бессарабію в заповідник.
До речі, до експедиції може приєднатися кожен, розповідаючи про цікавих людей-диваків, які можуть щось змінювати, та неймовірні місця, про які навіть не здогадуються інші.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.