Водне питання: на сесії облради пили “смердючу воду” та розбиралися, хто винен у її забрудненні

11:49
Автор: Vежа
Become a Patron!

Першим питанням, яке розглянули сьогодні, 8 червня, на 20 позачерговій сесії облради 7 скликання, стала проблема з якістю води у Вінниці. 40-хвилинна дискусія – реакція на ситуацію навколо “смердючої” питної води.

Сьогодні, 8 червня, перед депутатами виступали представники КП «Вінницяоблводоканал»  – начальник підприємства Олександр Чернятинський та начальниця лабораторії підприємства  Аліна Кравчук.

  • 4 червня помічено було забруднення річки Південний Буг, – каже Олександр Чернятинський. – Ми провели аналіз, вода відповідає нормам, крім запаху. В Калинівці є вже забруднення. Забруднення потрапило десь в межах між Хмільником і Вінницею.

Цю ж інформацію вчора розповідав пан Чернятинський на робочій нараді у міськраді.

  • Наше джерело водопостачання дуже складне. Через водорості, – пояснює Аліна Кравчук. – На річку вплинув антропогенний фактор. Торік у цей період була така ж ситуація. Ми забрали всі речовини шкідливі. Запах не будемо перебивати, бо в кранах буде вода з високим вмістом хлору і побічними від цього ефектами. Рівень кисню у воді зараз у шість разів менший норми. Ми тут для того, щоб просити вас про допомогу. Це не наша робота, але ми шукаємо причину.

Однак депутати цікавляться про гарантію якості води.

  • Ви можете дати гарантію, що вона справді безпечна? Чи є у вас технічні можливості визначати всі шкідливі речовини? – цікавляться із залу.

Керівник “Вінницяоблводокоаналу” ствердно закивав головою. Але на слово йому не повірили, тож депутат від ВО «Свобода» Олексій Фурман дав випити склянку води, набраної з крану просто у приміщенні облради, пану Чернятинському. Начальник водоканалу без сумнівів демонстративно – на підтвердження своїх слів –  випив воду.

Також додав, що дослідженням прибережних зон – аби фермери не підходили впритул до води – має займатися Державна екологічна інспекція області. Адже представники водоканалу досі дотримуються версії, що причиною забруднення став змив у річку сільськогосподарської хімії.

  • Ми не беремо воду з поверхні, а використовуємо глибинні води, – каже Аліна Кравчук. – Ми досліджуємо причини зниження кисню. Це можуть бути і причини фекальних скидів, і амонійних добрив.

Про те, що таке трапляється не вперше розповів начальник екоінспекції області Юрій Дубовий:

  • Торік була така ж ситуація. На жаль, встановити джерело забруднення неможливо. Явних джерел забруднення немає і, на жаль, в більшості своїй прибережні зони не визначені та не відділені. Тому фермери розорюють ці землі, підходячи впритул до води.

Голова облдержадміністрації Валерій Коровій запропонував сьогодні скликати відповідну комісію, щоб дослідити ситуацію. Пропозиція від депутатів – підготувати звернення до Кабміну та виділити кошти на придбання установки для очищення – земснаряду.

  • Три мільйони гривень виділено на земснаряд. Оголошено тендер, – каже перший заступник голови облдержадміністрації Андрій Гижко.
  • Я до сьогодні не можу зрозуміти, де подівся земснаряд, бо він колись у нас був, – дивується очільник області Валерій Коровій.

Загалом, за словами заступника голови ОДА Василя Броварника, на реконструкцію системи водоканалу потрібно 43 мільйони гривень.

Додамо, що за словами головної спеціалістки відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства управління Держпродспоживслужби у місті Вінниці Людмили Крутікової, результати взятих вчора, 7 червня, аналізів фахівцями державної установи «Вінницький обласний лабораторний центр МОЗ України» будуть відомі лише з понеділка, 12 червня, бо попереду два вихідних.

  • Я вчора запитувала у лабораторії, коли будуть результати аналізів – кажуть, що на мікробіологію будуть готові через три дні, – розповіла Людмила Крутікова.