Академліцеї та профілі навчання: у Вінниці розповіли про реформу шкіл

15:02
Автор: Vежа
Become a Patron!

У Вінниці сьогодні, 14 листопада, відбулось громадське обговорення майбутньої реформи закладів загальної середньої освіти. Серед іншого, на Вінниччині планується функціонування понад сотні ліцеїв.

Про це на заході журналістам розповіли Надія Кузьмичова, заступниця міністра освіти і науки України, а також Володимир Буняк, директор департаменту гуманітарної політики Вінницької облдержадміністрації.

 

Так, зі слів Надії Кузьмичової, «профільна» реформа старшої школи є частиною комплексного оновлення загальної середньої освіти за концепцією «Нова українська школа».

Попередньо зміни передбачають, що з 2027 року запровадять трирічну профільну середню освіту (10–12 класи) за двома спрямуваннями:

академічним: поглиблене вивчення предметів (курсів) і підготовка до здобуття вищої освіти;
професійним: орієнтація на ринок праці, акцент на порівняно швидке здобуття професії.

– Діти зможуть зробити три різні вибори. Вони обирають профіль, за яким вони навчаються. В його межах вони можуть також обрати предмети, за якими вони хочуть поглиблено вчитись. А третій рівень вибору – курси поза межами профілю, але які для них цікаві, – зазначила Кузьмичова.

Реформа стосуватиметься трьох рівнів освіти: повної загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної), а також фахової передвищої освіти.

Зокрема, реформа передбачає створення мережі академічних ліцеїв (для учнів 10-12 класів), переважно відокремлених від початкових шкіл і гімназій. Освітяни розуміють, що, вірогідно, до таких ліцеїв потраплятимуть діти з різних шкіл, тож під час навчання в десятому класі можна буде переобрати профіль навчання.

– Таке переобрання – нормальний шлях, який дозволяє краще дитині підготуватись до того, як вона має рухатись далі. Чи вона бачить себе у вищій освіті, чи вона хоче йти на ринок праці. І якщо так, то ким вона хоче бути, – пояснює заступниця міністра та додає, що ліцеї будуть мати покращене матеріально-технічне забезпечення, відповідно до профілів (наприклад, лабораторіями тощо).

Разом з тим, до створення академічних ліцеїв на базі існуючих навчальних закладів є певні вимоги. Зокрема, наразі ліцей може бути організований з мінімум двома класами, однак плануються зміни до таких вимог – зокрема, щодо кількості учнів кожного року навчання (понад 100). Тож в деяких випадках ліцей функціонуватиме на декілька громад.

Тому, зі слів чиновниці, актуальними є питання, зокрема, підвезення учнів чи організації пансіонів (закладів, де учні не лише навчаються, але й проживають).

Також на рівні з академічними ліцеями (які готуватимуть дітей до ВНЗ) функціонуватимуть професійні ліцеї, по завершенню яких людина отримуватиме диплом, що дозволить працювати на ринку праці за обраним фахом.

Разом з тим, ліцеї не планується будувати “з нуля” – йдеться радше про зміни до роботи (статусу) вже існуючих закладів.

Зокрема, зі слів Володимира Буняка, на Вінниччині планується створення 105 академічних ліцеїв.

Фото Євгена Симоненка
Головне фото – Главком

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.