Про особливості застосування КТ та специфіку обстежень у дітей: інтерв’ю з лікарем-рентгенологом ДЦ “Медіскан” у Вінниці

10:14
Автор: Vежа
Become a Patron!

Реклама

Комп’ютерна томографія – один з найвідоміших методів обстеження на сьогодні. Його нерідко використовують як для виявлення онкологічних захворювань чи запальних процесів в організмі, так і для виявлення ушкоджень внаслідок травм. Втім, далеко не завжди люди знають, чим саме є цей метод та які особливості його застосування.

Про особливості проведення комп’ютерної томографії, як підготуватись та в чому різниця з обстеженням методом МРТ ми поспілкувалися з провідною спеціалісткою, лікаркою-рентгенологинею діагностичного центру Медіскан” у Вінниці Юлією Перегончук.

В: Почнемо з головного. Розкажіть, будь ласка, що таке комп’ютерна томографія, для чого вона потрібна? 

— Комп’ютерна томографія (далі — КТ — авт.) — це метод медичної візуалізації, в основі якого використовується рентгенівське випромінювання. Апарат, який проводить обстеження, називається КТ-сканер. Він складається з двох основних елементів. Перший — це, власне, той елемент, який проводить обстеження. Він називається “Гентрі”.

Гантри або гентрі — рухома, як правило — кільцева, частина томографічного апарату, що містить обладнання для сканування, також — система багатопільного ротаційного опромінення пацієнта в лежачому положенні.

В корпусі апарату розташоване джерело рентгенівських променів і датчики, які його реєструють. Вони розташовані по різні боку. Проходячи через тіло, вони — рентгенівські промені — певним чином затухають, датчики, реєструючи їх, перетворюють це в чорно-біле зображення органів. Органи виглядають по-різному на зображенні, залежно від їхньої щільності. І на основі цього, власне, органи і структури людського тіла в сірій шкалі виглядають по-різному. Таким чином, можна судити про їх будову і, відповідно, аномальні якісь зміни, про якісь захворювання.

VежА: Для яких саме обстежень може застосовуватись КТ? 

— Обстеження проводяться всього організму. Немає такої ділянки, яку не обстежують за допомогою комп’ютерної томографії. Буквально, від голови і до п’ят. Розділяють, зазвичай, зони обстежень посистемно: опорно-рухова система (кістки, суглоби); головний мозок і кістки черепа; грудна порожнина (легені, серце, середостіння); і черевна порожнина з усіма органами, які там розташовані. Обстеження за об’ємом може бути різним, в залежності від патології. В деяких випадках при онкологічних захворюваннях ми обстежуємо повністю весь організм, а в деяких — коли, наприклад, є перелом п’яткової кістки, ми обстежуємо виключно стопу — тобто, йдеться про конкретну ділянку тіла. Обстеження може бути з контрастом і без контрасту.

VежА: А в чому різниця? 

— Контраст вводиться в вену. В залежності від того, яким чином накопичується контраст і виводиться, робляться висновки про патологічні стани органів. Пухлина зазвичай має кровопостачання і, відповідно, накопичує контраст певним чином. На основі цього можна судити, яка це пухлина, які її розміри, визначати локалізацію.

VежА: А в чому різниця між КТ та МРТ? І в яких саме випадках конкретне обстеження може бути кращим? 

— Різниця полягає, першочергово, у фізичній основі — в методі. На МРТ використовується магніт, а тут — рентгенівське випромінювання. Це різні методи, кожен з яких використовується в конкретному випадку. Для кожної патології є певні протоколи: міжнародні, українські — залежно від того, чим лікар послуговується. Кожне захворювання має певний протокол обстеження — відповідно, іноді краще робити МРТ, а іноді — КТ. Те, який метод візуалізації буде найкращим при конкретній патології — визначає лікар, який займається пацієнтом, та лікар-радіолог, тобто ми. Важливий нюанс — при МРТ відсутнє променеве навантаження взагалі. При КТ, внаслідок того, що тут використовується рентген, є променеве навантаження. Це дуже важливо при обстеженні певних груп пацієнтів.

VежА: Як краще підготуватися до КТ? Залежно від специфіки обстеження. 

— До комп’ютерної томографії без введення контрасту підготовки взагалі ніякої не треба. Якщо планується введення контрасту, то тоді підготовка полягає у відсутності споживання їжі протягом декількох годин до обстеження.

VежА: Чи є якась специфіка обстеження у дітей? 

— У дітей цей метод треба використовувати вкрай обережно. Виключно за певними показами — оскільки тут є променеве навантаження. Відповідно, мінусом даного методу є променеве навантаження. Плюсом же є те, що обстеження дуже швидке. Воно триває до п’яти хвилин. МРТ не має променевого навантаження, однак обстеження дитини триває 20 хвилин. Протягом цього часу дитина має бути заседована. Седація — це також нюанс, який треба враховувати.

Седація — зниження подразливості чи збудження шляхом застосування седативних медикаментів, переважно для полегшення проведення медичної процедури.

Тобто, у випадку дітей треба оцінювати тривалість процедури і ризики, пов’язані з використанням анестезії або з променевим навантаженням (як у нашому випадку). Лікар, який направляє пацієнта, має враховувати ці два моменти і, відповідно, враховуючи протоколи і власні спостереження, призначити той метод, який буде в кожному конкретному випадку необхідним. Але для дітей комп’ютерна томографія дуже широко використовується.

VежА: І, наостанок, чи є якась специфіка КТ-обстежень залежно від захворювання пацієнта? Мається на увазі, наприклад, онкологічні захворювання чи якісь окремі травми. 

— Тут можна підрезюмувати те, що ми казали — в деяких випадках вводиться контраст. Якщо треба подивитися прохідність судин чи розповсюдження пухлини, або певні запальні захворювання — тоді вводиться контраст. Якщо обстеження стосується дослідження кісткової системи, тоді контраст, зазвичай, не вводиться. Загалом, можна сказати, що КТ може проводитися за різними протоколами і з використанням різних додаткових методик, в залежності від конкретної патології. Тобто, ця методика обстеження є досить гнучкою.

VежА: Ще хочу уточнити: якщо не помиляюсь, саме при МРТ важливо, аби в пацієнта не було жодних металевих предметів (імплантів/протезів)? 

— Так. Тут це байдуже абсолютно. Знову ж таки, при МРТ використовується магніт, тому будь-які включення в організмі, які містять метал, можуть бути притягнуті чи навіть вирвані з тіла пацієнта, можуть пекти. Навіть фарба на татуюванні, якщо вона містить залізо, під час МРТ може досить сильно пекти в пацієнта. В нас же це немає жодного значення. Єдиний може бути нюанс з використанням контрасту. В нас контраст лише одного виду — він йодовмісний. Людям, в яких є алергія на йод, таке обстеження протипоказано.

Записатись на КТ-обстеження у діагностичному центрі “Медіскан”, можна за телефоном: (067) 430-94-33 або онлайн за ЦИМ посиланням

Фото – Євгена Симоненка

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.