Лендарт, археологія та Херсонщина: у Вінниці презентували виставку історичних знахідок та мистецьких робіт. ФОТО

10:15
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Відучора у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї експонуватимуть виставку “Лендарт і археологія: Україна-Литва”. На виставці можна побачити археологічні знахідки з фортеці в Тягині, що на Херсонщині, та фото лендарт-робіт українських та литовських митців.

Так, серед археологічних знахідок можна побачити вапнякове ядро для пострілу, частину бомбарди (артилерійської зброї) чи уламок архітектурної споруди часів Великого Князівства Литовського, Руського і Жемайтійського XV століття, до складу якого входив і південь сучасної  України.

 

 

 

 

 

Крім того, як розповіла Світлана Біляєва, начальниця Південної середньовічної експедиції ІА НАНУ, доктор історичних наук, серед археологічних експонатів є, наприклад, частина булави 15-го століття, символ нашої влади 1 державності, який було знайдено в 30-ту річницю Незалежності України.

Як зазначають археологи, високорозвинений центр цивілізації тут був на території Херсонщині ще у 14 столітті, що спростовує концепцію т.зв. “Новоросії”. Адже цей термін почали використовувати лише у XVIII столітті.

Також сьогодні учасники експедиції та куратори проєкту передали нашому краєзнавчому музею екземпляр книги про розкопки в Тягині та підписали його.

 

 

 

 

 

Серед ленд-артових експонатів можна побачити близько десятка зображень робіт Олександра Никитюка, Егле Маскалюнайте, Ірини Трома, Кенотафа Глинського, Олександра Танасюка, Олени Афанасьєвої та інших.

Оригінальні ж роботи виконували українські та литовські митці в українській Тягині (у 2021 році) та на території Литви (у 2022 році).

 

 

 

 

Однак унікальність виставки полягає не лише в історичній цінності експонатів, але й в їхньому шляху до Вінниці. Так, ще з 2016 року Південна середньовічна експедиція Інституту археології НАН України досліджувала фортецю у Тягині, отримавши сотні артефактів, які зберігались в Херсоні.

Експонували близько сотню знахідок вперше в Києві в лютому цього року. Це й врятувало експонати від російської окупації і дозволило привезти невеличку частину знахідок до Вінниці.

Загалом на виставці у Вінниці представлено шість історичних експонатів та близько десяти зображень ленд-арт робіт. Побачити їх у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї можна буде ще протягом місяця – щодня, з 10:00 до 17:00 (крім понеділка). Вартість входу – 20 гривень.

Фото Зорини Гаджук