-
19 Квітня/ 18:27
Vinnytsia
Публікація19.04.1718:27
Без фотошопу: у Вінниці показали, як насправді виглядають архітектурні пам’ятки області. ФОТО
Сьогодні, 19 квітня у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї відкрилася виставка “Наполеон Орда та “Подільські мандри”, присвячена архітектурним пам’яткам Вінниччини та що має на меті зберегти залишки архітектурної спадщини регіону.
- “Ви знаєте, дуже приємно їздити найкрасивішими місцями Вінниччини в пошуках таких архітектурних артефактів, але інколи не просто сльози виступають, а хочеться ридати від того, в якому стані більшість з них перебувають”, – говорить одна з учасниць спільноти “Подільські мандри” Людмила Земелько.
Організатори виставки передусім згадують будівлю у Вищеочельдаєві: тут колись був панський маєток, а за тим – дитячий садок. Поки будівля ще перебувала у чиїйсь власності, за нею ще так-сяк доглядали. Однак, щойно садочок переселили в інше приміщення, древня будівля виявилася нікому не потрібною і дуже швидко почала руйнуватися. Дослідники кажуть – це стосується будь-якої архітектурної пам’ятки.
- “Якщо у споруди є бодай якийсь господар – вона тримається довше. Нам необхідно шукати вихід, відкривати в таких будівлях хоча б маленькі якісь заклади: музеї, кафе, готелі, прокладати туди дороги, аби туди змогли доїхати туристи”, – переконаний один з натхненників “Подільських мандрів” Ігор Кірпічніков.
Наразі ж головними туристами для таких віддалених та важкодоступних районів Вінниччини лишається місцеві ентузіасти, які подібними візитами в закинуті будівель задовольняють свої естетичні потреби, але й документують стан цих споруд.
- “Ви знаєте, ми в наших офіційних виданнях про ці пам’ятки постійно намагаємося сфотографувати і показати їх з найкращого боку: ретуш, фотошоп… Але коли дивишся на ваші фото, розумієш – саме так вони виглядають в реальності. Хтось з художників казав, що “Руїна – це найкраще, що може дати архітектура образотворчому мистецтву”, але все ж хотілося би цю нашу спадщину зберегти для нащадків”, – сказала під час виступу завідуюча сектору виставкової роботи музею Тетяна Журунова.
За словами дослідників, насправді самі ж “нащадки” і нищать ті залишки, які ще є на Вінниччині: “Та ж садиба у Вищеольчедаєві: ми там самі прибирали, там мешкає місцева сімя, в якій чоловік з душевного поклику довгий час ночував у приміщенні, охороняв його. Але пройшло зовсім небагато часу, і вже чи то туристи, чи то місцеві лишили в будівлі свої “людські сліди”. Я не буду уточнювати, які саме”, – говорить Кірпічніков.
За його словами, місцеві мешканці часто досить агресивно ставляться до туристів і дослідників: не розуміють, навіщо чоловіку за власний кошт “пертися з Вінниці” в таку далечінь і щось тут фотографувати.
- “Чи вони бояться, що хтось зафіксує факт їхньої “діяльності” на цих пам’ятках, чи переймаються, щоб ми тут щось не пошкодили. Але в багатьох просто не вкладається в голові, що люди можуть ось так, на голому ентузіазмі та на одній автівці-“шоколадці” “колесити” Вінниччиною, аби зафільмувати ці архітектурні артефакти”, – продовжує фото-дослідник.
Активісти в один голос кажуть: мета їхньої виставки – не лише спонукати владу вдіяти хоча би що-небудь з цими скарбами тодішніх зодчих, але й закликати людей їхати, дивитись і фотографувати це все.
- “Це не лише принесе вам масу задоволення від самостійного туризму, коли не треба йти лише за екскурсоводом. Це дозволить створити щонайбільше знімків, які в майбутньому, ми віримо, допоможуть відреставрувати ці памятки”, – сподіваються активісти.
Виставка триватиме у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї (вул. Соборна, 19) до 13 травня включно.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.