Більше фруктів, менше цукру: в Україні завершився перехідний період реформи шкільного харчування

14:00
Автор: Vежа
Become a Patron!

В Україні завершився перехідний період впровадження реформи шкільного харчування. Тепер у меню учнів буде менша кількість солі та цукру, жирів рослинного й тваринного походження та субпродуктів. Натомість збільшили кількість споживання молока та кисломолочних продуктів, м’яса, риби, свіжих овочів і фруктів.

Про це повідомили на сайті Головного управління Держпродспоживслужби у Вінницькій області.

1 січня 2022 року завершився перехідний період з оновлення системи закупівель та освоєння нових технологічних карт, наразі реформа шкільного харчування, ініційована першою леді України Оленою Зеленською, має запрацювати повною мірою. Оновлене меню для шкільних їдалень містить 160 страв, йдеться у повідомленні.

Усі шкільні заклади з 1 січня 2022 року зобов’язані:

– зменшити кількість цукру у 2-2,5 раза, до 7,5 г на один прийом їжі;

– збільшити кількість фруктів до 100 г на один прийом їжі;

– зменшити кількість хліба на 1 прийом їжі з 60-80 г до 30-50 г;

– збільшити кількість м’яса птиці так, щоб протягом п’ятиденного робочого тижня при одноразовому харчуванні забезпечити дві порції м’яса по 70 г, 100 г або 120 г кожна, залежно від віку дітей;

– збільшити кількість молочних продуктів при формуванні меню.

Серед особливостей продуктів:

– приблизно 75% продуктів у їдальнях мають бути рослинного походження;

– картоплю як окрему страву можна пропонувати не більше двох разів на тиждень у разі п’ятиденного перебування в школі або не більше трьох разів на тиждень у разі 6-7-денного перебування;

– відварювати овочі, щоб приготувати салати на наступний день, не можна;

– салати треба заправляти перед видаванням;

– треба надавати перевагу продуктам із вищим вмістом харчових волокон (наприклад, обирати гречку замість рису);

– надавати перевагу цільнозерновим хлібобулочним виробам із високим вмістом клітковини з додаванням висівок, насіння;

– м’ясні страви треба якомога частіше комбінувати з овочевими гарнірами чи салатами;

– насичені жири, зокрема вершкове масло, не мають становити понад 10% від загальної кількості калорій;

– у стравах можуть бути очищені горіхи або насіння, але це необхідно вказувати в меню, аби діти з харчовими алергіями знали про це. Можна пропонувати в окремій упаковці, але без глазурі й додавання цукру;

– сніданок, обід та вечеря мають містити по одній порції зернових продуктів або картоплі, овочів, фруктів, м’ясних чи рибних страв, молочних чи кисломолочних продуктів (плавлений сир не дозволяється);

– сіль можна використовувати тільки йодовану та лише для приготування їжі;

– заборонено використовувати соуси та майонези, крім кетчупу з високим вмістом томатів на 100 грамів продукту;

– питна вода має бути доступна завжди під час їжі, сік можна пропонувати в обмеженій кількості й без додавання цукру та підсолоджувачів.

Заборонено продавати:

– солодкі хлібобулочні вироби, продукти з високим вмістом цукру чи солі, консервантів, барвників та ароматизаторів;

– газовані напої (зокрема й солодкі), м’ясні та рибні продукти промислового та кулінарного виробництва, непастеризовані соки та молочні продукти, каву і гриби.

 

Вартість харчування в дитячих садочках

У зв’язку з переглядом меню для школярів та дошкільнят і здорожчанням продуктів, виконком міської ради дещо підвищив вартість харчування у дошкільних навчальних закладах Вінницької міської територіальної громади. Це у коментарі виданню “Місто над Бугом” пояснила Оксана Яценко, директорка Департаменту освіти міської ради.

Так, з 1 січня вартість харчування дітей віком від 1 до 4 років становитиме 34 грн в день (з 1 вересня було 30 грн), а для дітей віком від 5 до 6-7 років – 46 грн (з 1 вересня було 40 грн). Про це йдеться у рішенні виконавчого комітету міської ради від 30.12.2021 р. № 3277.

Крім цього у документі зазначається, що розмір плати батьків за харчування дітей в закладах дошкільної освіти, розташованих у м. Вінниці, та у КЗ “Вінницько-Хутірський заклад дошкільної освіти Вінницької міської ради” становитиме 75% від вартості харчування в день. А в закладах дошкільної освіти, розташованих у селах Стадниця, Гавришівка, Малі Крушлинці та Писарівка – 50% від вартості харчування в день.

Діє постанова Кабінету міністрів №305. Норми харчування змінюються, набір продуктів, змінюється меню, яке дають дітям. Наприклад, зменшено вміст цукру в напоях, стравах, кондитерських, борошняних виробах, зменшена норма споживання солі, виключено споживання яловичини, свинини, печінки, сосисок, ковбасних виробів. Натомість включено більше, наприклад, свіжих овочів, молоко й молочні продукти мають бути щодня, пояснила Оксана Яценко.

У публікації “Місто над Бугом” повідомили також, що дітей пільгових категорій у дитсадках Вінницької громади харчуватимуть безплатно. Також у дошкільних навчальних закладах з’явилося безглютенове меню для дітей, які страждають на алергію. Батьки таких дошкільнят повинні надати адміністрації закладу, медичну довідку від лікаря.

– Ми навіть ввели такий термін як “диференційоване харчування”, тобто дитина сама обирає, що хоче, – зазначила директорка Департаменту освіти міської ради.

Ілюстративне фото – facebook.com/SAMorgunov

Читайте також: У їдальні вінницької школи діти харчують за принципом «шведського столу». ФОТО

Читайте також: Нагадує кафе: показали, як виглядає їдальня та кухня нової школи на Поділлі. ВІДЕО

Читайте також: Цьогоріч для шкіл Вінниці придбали 8 пароконвектоматів. ВІДЕО

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.