В “Музеї Івана Гончара”, що у Києві, оцифрували та оприлюднили зразки жіночого весільного та чоловічого святкового вбрання Поділля. Експонати можна розглядати з усіх сторін, обертаючи на 360 градусів.
Їх представили на новому сайті, який розробили у рамках грантового проєкту і запустили 10 грудня. Крім цього там опублікували графічні схеми вишивки та крої традиційних чоловічих і жіночої сорочок з Вінницької області.
На фейсбук-сторінці “Музею Івана Гончара” зазначили, що поки що працює бета-версія нового сайту українською та англійською мовами, однак там вже відкрили до огляду близько 1500 оцифрованих зразків артефактів, комплекси вбрання у форматі 360°, науково-популярний блог та відео з англомовними титрами про традиційні свята, ремесла, пісенну традицію та ін.
“Комплекси вбрання 360”
У цьому проєкті Музею представлено 20 зразків вбрання, і два з них – із Вінницької області. Експонати можна розглядати з усіх сторін, обертаючи на 360 градусів.
1) “Вбрання жіноче весільне. Поділля” (за ЦИМ посиланням).
2) “Вбрання чоловіче святкове. Поділля” (за ЦИМ посиланням).
Популярні схеми вишивки та крою
У цьому розділі сайту Музею представлено кілька десятків чоловічих, жіночих, дитячих сорочок, а також рушників з різних областей України. До кожного з них є опис матеріалів, техніки вишивки та способу виконання, тож маючи навички, скроїти вироби можна самостійно.
З Вінницької області на сайті представлені чотири зразки:
1) чоловіча сорочка: Тульчинський район (колишній Крижопільський), с. Андрiяшiвка; етнографічний регіон: Поділля; час: поч. ХХ ст;
2) чоловіча сорочка: етнографічний регіон: Поділля, поч. ХХ ст.,
3) жіноча сорочка: Тульчинський район (колишній Томашпільський), с. Стіна; етнографічний регіон: Східне Поділля;
час: поч. ХХ ст.
4) рушник: Тульчинський район (колишній Піщанський), с. Студена; етнографічний регіон: Поділля; час: І пол. ХХ ст.
Проєкт “Музей Івана Гончара Online” реалізовано за підтримки Українського культурного фонду і Zagoriy Foundation. Над сайтом ще продовжують працювати, тому деякі розділи та сторінки часом можуть бути недоступними.
Національний центр народної культури “Музей Івана Гончара” – державний всеукраїнський спеціалізований науково-дослідний культурно-освітній заклад, розташований у Києві по вул. Лаврська, 19 (колишня канцелярія генерал-губернатора). Заснований 1993 р. на базі приватної колекції Івана Гончара — художника, скульптора та громадського діяча.
_
Свою колекцію Іван Гончар почав збирати наприкінці 1950-х років. З подорожей по Україні художник привозив предмети народного мистецтва, виготовлені в різний час. І за кілька десятиліть колекційної та народознавчої роботи, він зібрав унікальну колекцію, що налічує понад 15 тисяч етнографічних та мистецьких одиниць. Серед них – 2,7 тисячі зразків тканини (рушники, сорочки, верхній одяг, килими…), близько 700 предметів кераміки (гончарний посуд, дитяча іграшка, кахлі), колекція писанок, колекція народних музичних інструментів (кобзи, бандури, трембіти…), збірка українських народних картин та ікон народного письма (500 одиниць) та багато іншого. Також у Центрі зберігається особиста бібліотека I. М. Гончара, що нараховує 2 750 книг (джерело – uk.wikipedia.org).
Фото – 360.honchar.org.ua
Дякуємо!
Тепер редактори знають.