Збільшити шанси на життя: де у Вінниці встановили автоматичні зовнішні дефібрилятори. ФОТО

15:31
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Уявіть, що ви стоїте, наприклад, у черзі в «Прозорому офісі» або ж очікуєте на потяг на вокзалі. Раптом помічаєте, що людині поряд стає зле та вона втратила свідомість. Природньо, що у такій ситуації кличуть на допомогу, однак що робити, якщо в людини раптово зупиняється серце, а до приїзду «швидкої» ще декілька хвилин?

Для того, аби збільшити шанси на порятунок людини у випадку раптової зупинки серця, у громадських місцях Вінниці нещодавно встановили шість автоматичних зовнішніх дефібриляторів (інакше — АЗД).

Це невеликі, легкі, портативні пристрої, які подають електричний удар (дефібриляцію) до серця людини. Перевага АЗД в тому, що він допомагає реанімувати постраждалу людину до приїзду бригади «швидкої допомоги». У Вінниці ці прилади встановили завдяки проєкту «АЗД рятує життя». І назва проєкту справді відповідає дійсності: зазначають, що виконання першочергових рекомендацій у випадку зупинки серця підвищує шанс виживання постраждалої людини до 75%.

Впродовж декількох місяців у місті відбулось 12 тренінгових навчань для майже 200 осіб з користування автоматичними зовнішніми дефібриляторами та надання першої домедичної допомоги. Та насправді користуватися АЗД може будь-хто, оскільки прилад оснащено голосовим помічником, який підказує, що і коли потрібно робити. Крім того, на пристрої зображено малюнки, які також пояснюють, що і як необхідно робити.

Не варто хвилюватись, що АЗД може нашкодити постраждалій людині: дефібрилятор аналізує серцевий ритм людини та не спрацює, якщо у ньому не буде потреби.

До речі, завдяки проєкту «АЗД рятує життя», Вінниця з’явилася на мапі доступних публічних АЗД України. Переглянути її можна ТУТ.

ДЕ ВСТАНОВИЛИ АЗД

У Вінниці наразі встановили шість пристроїв. Обрали для цього місця, де щодня буває чимало людей: «Прозорі офіси» та вокзали. Працівники цих установ пройшли навчання та за потреби зможуть надати необхідну домедичну допомогу та застосувати автоматичний зовнішній дефібрилятор.

«Прозорий офіс» на Соборній

Пристрій розташовано зліва від входу, поряд зі стійкою адміністраторів. Поряд із ним можна помітити яскраву інформаційну табличку, на якій розписано алгоритм дій на випадок, коли людині необхідна допомога.

Ірина Копчук, очільниця департаменту адміністративних послуг міської ради, розповіла, що саме у них на початку жовтня встановили перший автоматичний зовнішній дефібрилятор. Близько 60 працівників «Прозорих офісів», які здійснюють прийом громадян, відвідали тренінги, аби навчитись працювати з АЗД. Для прикладу, «Прозорий офіс» на Соборній щодня відвідують близько 700-800 громадян.

– Нам ще жодного разу не довелось скористатися цим приладом, але можу запевнити, що наші працівники почуваються значно впевненіше й у разі необхідності ми готові надати перше екстрену домедичну допомогу. Навчання проходили працівники, які безпосередньо здійснюють прийом громадян. Це головні спеціалісти на рецепціях та адміністратори, які  сидять на прийомі та спілкуються з громадянами.

– Ми з самого початку поставили завдання перед нашими адміністраторами на рецепції, щоб вони спостерігали за відвідувачами, які перебувають у холі «Прозорого офісу», тому що іноді людина навіть не може сказати, що їй погано. 

Залізничний вокзал

У приміщенні вокзалу АЗД встановили на доволі помітному місці — на одній з колон справа від входу. Як розповів інженер-технолог залізничного вокзалу Олександр Хом’як, щодня на вокзалі буває близько двох-трьох тисяч громадян. Це не лише пасажири, а й вінничани, які проходять територією вокзалу.

 

– Апарат зовнішньої дефібриляції у нас з’явився нещодавно, у листопаді. Ми раді, що стали учасниками проєкту. За цей період у нас ще не було нагальної потреби у його (АЗД — ред.) використанні. Але це дуже гарна можливість, якщо комусь з пасажирів чи громадян, які проходять територією вокзалу, стане зле у нас завжди буде можливість скористатися та надати допомогу до приїзду швидкої медичної допомоги.

Він додав, що усі працівники вокзалу, які контактують з пасажирами, відвідали тренінги, аби навчитися користуватися автоматичним зовнішнім дефібрилятором. Зокрема, це черговий по вокзалу, черговий по наданню довідок, чергові по платному залу очікування — працівники, які майже цілодобово перебувають на робочих місцях.

Олександр Хом’як зазначив, що у випадку, якщо комусь на вокзалі стало зле, громадяни можуть повідомити про це працівникам у довідковому бюро або черговому по вокзалу. Вони мають ключ від шафи з автоматичним зовнішнім дефібрилятором та зможуть допомогти.

– Цей прилад надає голосові підказки, як допомогти постраждалій людині. Ми говорили про те, що завдяки цьому навіть дитина зможе використати АЗД. Це не страшно, це швидше відповідальність, тому що правильність надання домедичної допомоги — важливо. 

«Прозорий офіс» (вул. Замостянська, 7)

Тут прилад помітять лише найуважніші громадяни — шафу з АЗД встановили на стіні в коридорі.

Заступник начальника відділу контролю громадського порядку КП «Муніципальна варта» Роман Дорошук розповів, що їхні співробітники також проходили фахове тренінгове навчання, аби зрозуміти, як допомогти людині. Близько 40 осіб пройшли навчання, а це майже 35%.  Долає, що для кожного в екстреній ситуації найважливіше не розгубитися та розуміти, як можна допомогти людині.

 

Окрім самого АЗД, у наборі також є маски для штучного дихання, медичні рукавички, джгути, аби зупинити кровотечу, ножиці із заокругленими краями, аби зрізати одяг, еластичний бинт, нестерильний бинт для перев’язок, а також бритва. Останню використовують у випадках, коли необхідно поголити волосся, аби наліпки дефібрилятора щільно тримались тіла.

Центральний автовокзал (вул. Київська, 8)

Заступниця начальника автовокзалу Алла Григоренко також у жовтні проходила тренінг з користування АЗД. Крім неї, також навчалися трохи менше половини працівників Центрального автовокзалу — 10 осіб: диспетчера, касири, перонні контролери.

На автовокзалі прилад встановили наприкінці жовтня й досі його ще не доводилось використовувати.

– Курси, які ми пройшли, дуже повчальні. Ми багато дізнались для себе, оскільки ми не медичні працівники, а в житті воно потрібно для кожної людини. Якщо до нас звернуться не лише пасажири, а й з приватних будинків, які розташовані поряд, то ми надамо допомогу, томи що маємо таку можливість.

– Такі апарати, як АЗД, дуже важливі. Випадки бувають різні й уміння надати першу домедичну допомогу є дуже важливим для працівників автовокзалу. Випадки у нас траплялися різні. Звичайно, ми викликали «швидку допомогу» та зверталися до пасажирів чи хтось з них вмів надавати допомогу. Тепер навчені ми, знаємо, як це все робити, тому це все дуже важливо. 

Алла Григоренко додала, що особисто для неї найскладнішим було вчитися правильно робити штучне дихання, однак запевнила, що насправді все не надто складно, якщо запам’ятати алгоритм.

 

Ще два автоматичні зовнішні дефібрилятори розташовані у приміщенні Західного автовокзалу (Хмельницьке шосе, 107) та у «Прозорому офісі» на Вишеньці (проспект Космонавтів, 30).

Ідейною натхненницею та координаторкою проєкту «АЗД рятує життя» стала Аліса Чорнокнижна. Вона розповіла, що працює лікарем медицини невідкладних станів та має 11 років виїзного стажу у складі бригади екстреної медичної допомоги.

– Багато було випадків, коли приїжджаєш на виклик, але вже було втрачено час. Для того, щоб був шанс врятувати людей — це насправді залежить від тих людей, які перебувають на місці події й поки бригада екстреної медичної допомоги їде, ці люди вже проводитимуть рятівні дії. Цей ланцюг виживання неможливий без автоматичного зовнішнього дефібрилятора. Він подвоює шанси на виживання людини.

Аліса Чорнокнижна вважає, що популяризувати надання домедичної допомоги необхідно вже з дитячих садків та шкіл, аби діти жили у суспільстві, де розуміють, що критична ситуація може статися будь-коли та з будь-ким, а ми повинні бути до цього готовими й окрім виклику «швидкої допомоги» маємо знати, що повідомити диспетчеру та що ми самі можемо зробити у цей час.

До речі, наразі координатори проєкту прагнуть налагодити роботу з вінницьким бізнесом, аби автоматичні зовнішні дефібрилятори почали з’являтись ще й в інших місцях.

Проєкт «АЗД рятує життя» реалізують Фонд громади «Подільська громада» спільно з Громадською організацією «Агенція екстреної медичної допомоги» у партнерстві з Вінницькою міською радою і Вінницьким обласним центром екстреної медичної допомоги та медицини катастроф. Проєкт фінансується Фондом Ч.С. Мотта в рамках Програми Місцевих рішень глобальних викликів, яку проводить Академія розвитку філантропії в Польщі.

Фото Зорини Гаджук та з архіву Vежі

Читайте також: «АЗД рятує життя»: у «Прозорих офісах» та на вокзалах Вінниці встановлять автоматичні зовнішні дефібрилятори. ФОТО

Читайте також: У Вінниці встановили перший автоматичний зовнішній дефібрилятор у публічному місці. ФОТО

 

 

 

 

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.