Про об’єднання людей та розваги задля порятунку планети: інтерв’ю з організаторками “ДІЛИ еко фесту” у Вінниці

13:41
Автор: Богдан Будай
Become a Patron!

Впродовж найближчих вихідних, 4-5 вересня, у Вінниці відбудуться екофорум та “ДІЛИ еко фест”. Протягом двох днів на містян очікують лекції та дискусії на екологічну тематику, концерти різноманітних гуртів, а також безліч активностей. За словами організаторок з ГО “Екологічна платформа ДІЛИ”, першочергова ідея заходів ‒ знайти контакт з людьми, аби надалі залучити їх до важливої мети ‒ збереження навколишнього середовища.

Відтак, за кілька днів до старту мистецько-освітнього проєкту, VeжА поспілкувалась з членкинями громадської організації “Екологічна платформа ДІЛИ”, аби дізнатися про їхній “шлях до успіху”, що чекає на вінничан найближчими днями, та як на основні доволі нудної екотематики в них вийшло “розкрутити” себе, зацікавивши бізнес, міську владу та, власне, самих містян.

З нами поспілкувалися: Марія Леванчук (далі М.Л. ‒ прим. авт.), директорка “ДІЛИ еко фесту” та голова громадської організації; Анна Оцвера (А.О.), програмна директорка фестивалю та одна із співзасновниць організації, а також Янна Чайковська (Я.Ч.), представниця КП “Інститут розвитку міст”, координаторка майбутнього еко-форуму у Вінниці та “подруга команди “ДІЛИ””.

“Боялись, але робили”: як зароджувався “ДІЛИ еко фест”

Історія екофесту у Вінниці, як і однойменної громадської організації, за словами Анни Оцвери, розпочалася у Вінниці в 2019 році. Тоді в неї, Марії Леванчук та решти однодумців виникла ідея висвітлювати екологічну тематику та займатися просвітництвом через перформативне мистецтво. Тоді ж вони вперше організували “ДІЛИ еко фест”.

М.Л.: В 2019 році це все починалося з того, що я приїхала після піврічного проживання за кордоном, у Вільнюсі, бо я навчалася там по обміну. На той момент ще була студенткою 3-го курсу Донецького національного університету імені Василя Стуса. Була пів року на стажуванні в Дослідницькому центрі НАТО по енергетичній безпеці, і якось вся ця екотема звідти й почалась. Мене надихнули кілька освітньо-мистецьких проєктів у Литві, і коли я приїхала назад, то подумала, що нашому місту цього точно не вистачає.

Так, за словами Марії, спочатку “ДІЛИ еко фест” взагалі планувався в форматі “TEDx”, і це мав бути суто освітній проєкт. Потім же активістки зрозуміли, що для того, аби тема краще “зайшла” і охопила більшу аудиторію, потрібно додати туди трохи мистецтва та розваг. І спростити таким чином досить складну тему. На початку команда формувалася з найближчого оточення дівчини, і в основному, це були студенти ДонНУ. Налічувала команда 12 людей.

М.Л.: Об’єдналися ми навколо однієї ідеї. Тому що і місто, і громадські організації так чи інакше починають активніше говорити про питання захисту навколишнього середовища і про те, як людина впливає на довкілля, а довкілля ‒ на людину. Так зібралися однодумці, і дуже класно, що активні люди міста, не дивлячись на те, є вони представниками влади, громади, науки чи бізнесу, хочуть долучатися і робити такі заходи.

VежА: Коли в 2019 році ви проводили перший фестиваль, і ваша команда ще була нечисельною, як ви комунікували з містом чи з якимось іншими організаціями? Як шукали однодумців?

М. Л.: Коли ми в 2019 році починали це робити, ми ще нікого не знали. І нас ніхто не знав. Ми взагалі не розуміли, що ми робимо. Пам’ятаю, було навіть страшно запитати, де розташована канцелярія в міській раді. Адже ми мали через неї подати офіційний лист щодо проведення масового заходу. Для нас це був максимально новий досвід. Багато речей були новими. Так, в нас був мінімальний досвід проєктного менеджменту в інших громадських організаціях, але явно ні в кого не було досвіду організації міських фестивалів. Кожен день, хоч і боялись, але робили.

Наш проєкт тоді погоджував департамент економіки і інвестицій (як і зараз), а саме відділ з охорони довкілля та моніторингу якості атмосферного повітря. Пам’ятаю, яка я була тоді перелякана, коли прийшла до директора департаменту розказувати взагалі за цей проєкт. Але все “окей” тоді пройшло, і нам дозволили його проводити. Деякі матеріали нам надала міська рада. Та і загалом дозволила реалізовувати проєкт на базі теперішнього технологічного парку “Кристал”.

До слова, представники КП “Вінницький муніципальний центр інновацій” в травні почали реконструкцію технопарку, тому ми і переїхали з “Кристалу” на “Територію SUN”, на Маяковського, 243. Зараз проводити заходи, де зовнішня територія та ангар на “Кристалі”, не можна. Але, при цьому, в нас відбуватиметься паралельно з фестивалем екофорум. І в приміщеннях, де розташовувалися колишні їдальні заводу в одному з корпусів “Кристалу”, ми й проводитимемо онлайн-трансляцію цього форуму.

Хотілося б додати, що цього року в нас набагато більша команда та налічує майже 30 людей. Тому що, так, головними організаторами лишилася наша громадська організація, але ми взяли в підсилення, як співорганізаторів, по-перше, КП “Інститут розвитку міст”, КП “Вінницький муніципальний центр інновацій”, а ще також громадську організацію “Човен”, мистецький простір “Арт-хата” та нашого постійного партнера ‒ станцію сортування сміття “Шатл”. Є учасники і з інших організацій.

VежА: Питання про спонсорів та партнерів. Вони, як я розумію, з’явилися з часом, коли ви почали комунікувати з міською радою?

М.Л.: Ну, так. Ми проходили купу тренінгів на тему, як фандрейзити кошти на соціальні проєкти. Ми працювали з бізнесом. В 2019 році в нас велика частка підтримки була саме від місцевого бізнесу. Ми тоді “партнерилися” з дуже класними підприємцями. Ясно, що після “ковіду” це трошки складніше. Відтак, цього року наш фестиваль відбувається за підтримки Вінницької міської ради в рамках “Тижня сталої енергії”, проєкту “Зміцнення міжсекторальної співпраці для соціальної згуртованості”, що співфінансується Європейським Союзом та Британською радою в Україні, а також за підтримки проєкту “Інтегрований розвиток міст в Україні”, який впроваджується німецькою урядовою компанією “GIZ”, за фінансування урядів Німеччини та Швейцарії. Тобто, в нас є виграний грант. Плюс ще потрібно сказати, що велика частка, яка покриває наш проєкт, це саме квитки на фестиваль. Тобто, це абсолютно не прибутковий проєкт. Це, скоріше, проєкт соціальної дії. Продаж квитків потрібен якраз для того, щоб взагалі цей проєкт був реальний. Хоча, зрозуміло, що і без підтримки згаданих трьох організацій він би не був реальний.

Зараз такі соціальні проєкти в Україні і в нас у місті, на жаль, неокупні. Без підтримки це дуже складно. Бо всі звикли, що масові заходи мають бути загальнодоступними та безкоштовними. Люди думають, що тобі не потрібно платити за роботу інших, за авторське право і багато-багато іншого. В нас були випадки, коли нам писали: “А чого це ваш проєкт платний, якщо він мав би бути безкоштовний?”. Ми прям трошки “прозрівали”. Адже це величезна робота людей, ти кожен день “пашеш” буквально, і так працює вся команда. Тому ми поступово намагаємося розвивати цю практику, що за культуру, освіту, креативні індустрії ‒ теж треба платити. Це теж робота, і ми намагаємося пояснювати людям, що те наповнення, яке ми пропонуємо, варте того, щоб до нас прийти. І варте того, щоб заплатити зовсім невелику суму (як для нашого міста) за вхід.

VежА: В порівнянні з 2019 роком, наскільки змінилися умови організації фестивалю? Наскільки стало важче чи легше?

М.Л.: По-перше, змінилося те, що фестиваль більший. Він два дні. В нас паралельно буде ще всеукраїнський екологічний онлайн-форум. Будуть експерти з усієї України, а також зі Швейцарії. З точки зору масштабу проєкт став більш наповнений. Відповідно, він став складніший для реалізації. Але в нас велика класна команда, яка вже має класний досвід реалізації подібних штук. Тому дуже важко порівнювати, насправді.

А.О: В нас також змінилася концепція. Якщо в 2019 році основний акцент був здійснений на розподіл сміття, то в цьому році концепт був зміщений на “розподіляти відповідальність між кожним, хто бере участь у вирішенні екологічних проблем”. Тому і підхід до організації був змінений відповідно до цієї концепції. І локації, які будуть на фестивалі, теж збільшили своє масштабування. І збільшилась кількість тих учасників фестивалю, які хочуть долучитися. Це і продавці екологічних товарів, і громадські організації, і підприємці, які демонструють свої інновації в сфері екології. Збільшилася кількість тих людей, які готові своїм власним продуктом і ресурсом долучитися до реалізації цього фестивалю. 

Вплив карантину, можлива вакцинація на “Території SUN” та додаткові “шатли” на фест: про цьогорічний “ДІЛИ еко фест”

Цього року фестиваль відкриється о 13:00, 4 вересня. За словами Марії Леванчук, програма обіцяє бути насиченою.

М.Л.: В перший день ми працюємо фактично з 10-ї ранку до 1-ї ночі. Адже о 10-ій розпочинається форум, потім о 13-ій ‒ відкриття фестивалю. Починають працювати всі локації. І триватиме перший день десь до 1-ї години ночі.

А.О.: Ну і з 6-ї години безпосередньо розпочинаються виступи артистів, запрошених до нашого міста. Деякі будуть вперше.

М.Л.: Наступного дня, 5 вересня, програма розпочинається о 10-ій ранку. Навіть раніше, бо зранку буде йога. Але з 10-ї вже розпочнуться воркшопи. Працюватиме фестиваль другого дня до 22-ї години.

VежА: Як ви обирали артистів, які будуть виступати? 

А.О.: Розпочати хотілося б з “Тонки”, тому що це наш талісман, так би мовити, фестивалю. В 2019 році “Тонка” вперше приїжджала до Вінниці і вперше виступала саме на нашому фестивалі. Протягом двох років ми запропонували їм приїхати ще раз. І вони погодились.

М.Л.: Це було, насправді, дуже весело. Загалом, ми постійно з ними на комунікації. В нас є дуже важлива практика ‒ відвідувати масові заходи не тільки у Вінниці, а й в інших містах. І ми в цьому році з Анею та ще однією нашою колежанкою Лерою Гудзь, яка організовує “Містечко громадських ініціатив” на нашому фестивалі, були на “Atlas Weekend”. Були на виступі гурту “Тонка”, який ми самі слухаємо щодня майже. В якийсь день під час фестивалю ми зустріли солістку гурту Олену Карась біля біотуалетів. І запропонували їй приїжджати з групою до нас на фестиваль. Це було супер спонтанно, ми тоді ще не думали про лайн-ап взагалі.

А.О.: Насправді, дивлячись на лайн-ап, можна сказати, що тут таке комбо і баланс як вінницьких артистів, так і артистів з інших міст. Акцент був саме на українську музику. Більшість виконавців ‒ україномовні або англомовні. До того ж, це артисти, які є соціально відповідальними. Вони або говорять про екологію масово і підтримують захист навколишнього середовища, або говорять про це в своїх піснях, або своєю публічністю чи особистою поведінкою показують, що їм небайдужа ця тема. Також були ставки на різноплановість. Тому що аудиторія вінницька теж різна. Хтось любить більше рокову музику, хтось любить поп, хтось любить інді, хтось ‒ реп. Ми за два дні хотіли наповнили лайн-ап таким чином, щоб кожен, хто прийшов на фестиваль, міг послухати ту музику, яка йому припаде до душі.

М.Л.: Наприклад, “Ragapop” приїжджають до нас вперше в місто. Це дуже класний проєкт. Серед учасників колективу є і представниця гурту “Dakh Daughters”. Тобто, можна сказати, що частина гурту в місті буде і не вперше. Гурт “Fo Sho” ‒ це три сестри з Харкова, які читають дуже крутий американський репчик, але зроблений в Україні. Гурт “Latexfauna” вже більш відомий та має свою аудиторію у Вінниці. І будуть два вінницькі гурти: “Space of Variations”, які грають в жанрі металкору, та “Женя і Катя”. Тобто, максимально два полярні стилі музики, але кожен має свою аудиторію, і для нас це важливо.

Читайте також: У Вінниці на екофестивалі “ДІЛИ” виступлять гурти “Latexfauna” і “Тонка”

Читайте також: «Space Of Variations», «RAGAPOP», «Fo Sho» та Женя і Катя: хто ще виступить на екофестивалі «ДІЛИ» у Вінниці

А.О.: Також будуть ще вінничани: “DARINA” та гурт “Za”. Вони пишуть свої пісні, але, насправді, ще не мають такої прихильності в глядачів. І ми хотіли їх розкрити для вінницької аудиторії, для слухачів якісної музики, як талановитих артистів. І дати їм можливість виступити саме на нашому фестивалі з власними творами. Деякі з них написані спеціально під наш фестиваль. Для цих виконавців у програмі виділений окремий час, вони виступатимуть 5-го вересня. Тому було би круто, якби наші відвідувачі прийшли послухати вінницьких артистів. І побачити, що наші гурти можуть співати не тільки кавери, а можуть писати свою якісну музику.

М.Л.: В суботу вночі буде невелика техно-сцена. І колектив “Театр музики” забезпечуватимуть саме цей “техно-двіж” на нашому фестивалі.

Читайте також: Музика, розваги, еко: у Вінниці вдруге відбудеться екофестиваль ДІЛИ

VежА: Вже на сьогодні певна кількість квитків розкуплена. Яка популярність фестивалю серед відвідувачів? Наскільки все, так би мовити, погано або добре?

М.Л.: Насправді, краще, аніж в 2019 році. Це те, що точно можна сказати. Адже про нас вже знають більше людей, та і наповнення в нас крутіше. Тоді в нас було два гурти і одна виконавиця. В цьому році набагато краще наповнення, набагато якісніше, набагато змістовніше. І набагато більше цікавих штук, які будуть відбуватися на фестивалі. Вже багато людей взяли квитки на фестиваль.

Щоправда, багато хто переживає з приводу купівлі квитка. В нас просто змінилася платіжна система в порівнянні з 2019 роком. Ми відмовилися цього року від паперових квитків та браслетів, які не переробляються та є одноразовими, тому наша платіжна система теж змінилася. Так, підтвердження про купівлю приходить одразу, а от сам лист з підтвердженням, що ти можеш бути відвідувачем фестивалю, приходить за добу. І це багатьох людей лякає. Ми, на жаль, не можемо цей процес оптимізувати. Так, цей процес довготривалий, але ми готуємося. В нас замість браслетів будуть позначки, які робитимуться аква-гримом.

А.О.: Це відбуватиметься на вході до фестивалю. І це буде теж унікально, адже ми ще на жодному фестивалі такого не бачили. Не буде жодних паперових браслетів чи браслетів з тканини. Це будуть три позначки аква-гримом. Вони не стираються одягом, лише змиваються водою. Та за наявності електронного квитка відвідувач може під час фестивалю поновити ці позначки на інфо-точці. Вони будуть різних кольорів відповідно до того квитка, який ви придбали. Тобто, на перший день, на другий або на два загалом.

VежА: По локаціях. Лекторій, барахолка, дитяча зона. Що ще є?

А.О.: “Алея екоінновацій”, “Містечко громадських ініціатив”, “Ярмарок майстрів”, “Екобазар”, барахолка, лекторій, кемпінг, звичайно, фудкорти, “Кінокомора” і одна з величезних локацій ‒ це “Арт-простір”. Він буде розміщений в одній з будівель на території колишнього санаторію імені Коцюбинського. Кожна кімната в просторі нестиме свій сенс, і в кожній кімнаті виставлятиме свої роботи окремий митець, а в деяких ‒ навіть декілька десятків митців. Це будуть і фотороботи, і роботи на полотнах, інсталяції з відходів та сміття, з екологічних та неекологічних матеріалів. Щоб показати, який вплив має їхнє виробництво на екологію. Також за 3 дні до фестивалю до нас приїжджають митці, які будуть малювати мурали. Загалом, будуть представлені різні типи мистецтва, якими можливо передати проблеми екології.

М.Л.: Буде ще локація театрального етюду у виконанні громадської організації “Човен”. Це буде театральна постановка формату 18+. На неї впускатимуть лише людей, які досягли повноліття. Там нічого такого “жорсткого” немає, просто мистецька ГО “Човен” славиться дещо провокативними перформансами, в тому числі ‒ і на екологічну тематику. В 2019 році перед фестивалем, на День міста, був перформанс від них в рамках локації “ДІЛИ” на Театральній. То теж вони були десь жорсткі і провокативні. Але, думаю, це задача сучасного мистецтва ‒ не стільки викликати десь захоплення, скільки і обурення, злість. Мистецтво ‒ це не тільки про позитивні емоції. Це в принципі про емоції. І дуже класно, що саме вінницькі артисти та організації не бояться створювати такі досить глибокі й іноді жорсткі постановки, перформанси і так далі.

VежА: Трохи детальніше по окремих локаціях. “Містечко громадських ініціатив” ‒ про що воно?

М.Л.: В 2019 році в нас була “Алея громадських організацій”. Ми її розширили, адже тепер там будуть презентовані не лише ГО. Там будуть і Вінницький обласний молодіжний центр “Квадрат”, певні громадські ініціативи, які ще не є юридично оформленими, але хочуть розказати про свою громадську діяльність. Будуть, звісно, і чимало громадських організацій. Зокрема, ГО “Кожна тварина” ‒ зоозахисна організація, мережа громадських організацій “Місто змістів”, буде зі Львова громадська організація “Йода”, також буде локація від послів “Європейської молоді”. Хоч останніх громадською організацією і не назвеш, але це класна соціальна ініціатива.

Поруч з “Містечком” розташовуватиметься “Алея екоінновацій”. Там будуть представлені різні бізнеси і стартапи, які працюють так чи інакше в сфері екології. Зокрема, буде презентація стартап-проєкту “Життя в стилі еко” та онлайн-додатку “SaveEcoBot”, про який йтиметься в рамках однієї з панелей екофоруму. Це будуть дві інформаційні локації, на яких відвідувачі не лише зможуть дізнатися щось нове, адже від ГО будуть різні задачі. Від МЦ “Квадрат” можна буде і в “настолки” пограти. Так що це, в певному сенсі, освітньо-розважальні локації.

А.О.: Можна ще додати, що на фестивалі відбуватиметься показ фільмів, які підніматимуть проблеми екології, в яких згадуватиметься екологічний спосіб життя та те, як ми сприймаємо середовище, в якому ми живемо. Це буде організовувати громадська організація “Кінокомора” на своїй локації.

М.Л.: Це будуть фільми: “Перед потом”, “Країна обітована”, “Дім”, “Земляни” та мультфільм “Воллі”. Всіх запрошуємо на “Воллі”!

А.О.: Якщо підсумувати, то, можна сказати, що наш фестиваль підійде як для дітей, так і для дорослих, тому що ті відвідувачі, які прийдуть сім’ями, зможуть задіяти своїх дітей на “Дитячій зоні”. Ми підготували саморобні ігри для діток на екологічну тематику, як сортувати сміття в ігровому форматі, де вони зможуть погратися з тактильними мішечками, вгадувати, що всередині, розсортувати сміття по своїх фракціях, і ще багато-багато активностей. Тобто, батьки зможуть відпочити на фестивалі, послухати класну музику, а дітки зможуть погратися на Дитячій зоні. До того ж, ті відвідувачі, які приїдуть з інших міст, зможуть залишитися на кемпінгу.

Щодо розташування на кемпінгу, то місце для гостей надається безкоштовно. За словами організаторок, відвідувачі можуть приходити зі своїми наметом, спальним мішком та карематом або орендувати у них за окрему плату. Це можна буде зробити на інфо-точці. Загалом, активістки закликають залишатися на кемпінгу, адже це і цікавий “двіж”, і атмосферно.

Читайте також: Лекторій, дитяча зона та барахолка: що діятиме на території екофестивалю «ДІЛИ» у Вінниці

VежА: Повертаючись до першого фестивалю. Він у вас був на “Кристалі”. Коли ви змінювали локацію, чи була у вас альтернатива? Не “Територія SUN“, а щось ще? За межами міста, або якщо в межах міста, то де?

М.Л.: З цього приводу ще в 2020 році, до того, як “вдарив” карантин по нас всіх, ми проговорювали цю локацію з  ГО “PLAI” і з департаментом маркетингу і туризму міськради. Бо коли ти робиш екофестиваль, максимально крутою є локація на межі між природою і містом, чим і є “Територія SUN”. “Кристал” був неймовірно крутою фестивальною локацією і він був дуже крутий з точки зору розташування в місті. До того ж, по всій території є огородження. “Територія SUN” з цього боку проблемніша набагато, бо треба всюди робити огорожу, щоб мати можливість контролювати потік людей. Але в нас були різні варіанти. Ми розглядали і стадіон “Локомотив”, але це не те. Тим більше, що там вже були деякі проєкти, і вони показали, що це не дуже класна локація. Якщо, звісно, це не величезний концерт “Океану Ельзи”. Думали і про садибу Пирогова, але вона була для нас дуже маленькою. В нас взагалі з такими от фестивальними просторами є проблема в місті, і тому розвиток “SUN-території”, як такої мистецько-освітньої і фестивальної території, дуже важливий, тому що локації відповідної в місті просто нема.

А.О.: Ми розуміли при виборі “SUN-території” ризики того, що вона дійсно розташована далеко від центру міста. Тому ми організували додаткові “шатли”, які будуть провозити бажаючих з центру міста, з Вишеньки та з залізничного вокзалу.

М.Л.: Розклад додаткових автобусів ми скоро оголосимо, щоб всім було зручно і комфортно добиратися. Крім того, в нас зараз в процесі організації велосипедний тур з центру міста. Ми теж найближчим часом виставимо карту саме велопроїзду до локації. В крайньому випадку, хто має можливість, можуть дістатися на власному автомобілі ‒ парковка там передбачена. Хоча ми дуже просимо бути свідомими і обирати дружній для навколишнього середовища транспорт.

А.О.: До слова, на фестивалі можна буде взяти в оренду каяк і поплавати на озері. Ми розраховували, що, можливо, можна буде розмістити в оренду “сапи”, але зважаючи на погодні умови, вирішили, що для них трошки холодно. Тому залишили каяки.

М.Л.: Також, зважаючи на те, що ми проводимо масовий захід, а пандемію COVID-19 ніхто не скасовував, ми здійснюємо промоцію вакцинації. В нас зараз формується список з команди, хто ще не встиг вакцинуватися або тільки отримав першу дозу. Ми оголошуватимемо набір бажаючих вакцинуватися на фестивалі, але це залежить від їхньої кількості. Є попередня домовленість з департаментом охорони здоров’я про те, що якщо в нас буде велика кількість бажаючих, до нас зможе виїхати мобільна бригада, яка зможе вакцинувати відвідувачів прямо на локації. Ми вже проговорили те, що ми точно “За” вакцинацію. І ми будемо про це розказувати з головною сцени і під час форуму. Крім того, в приміщеннях ми будемо просити вдягати маски, а на вході ‒ організовуватимемо температурний скринінг. Ясно, що на вулиці, де відкритий простір, можна перебувати без масок. Але просимо поважати своє і чуже здоров’я, і не боятися вакцинації. Також спробуємо через якісь локації фестивалю розказати, чому це не страшно і чому це потрібно зробити кожному. Для нас, як для організаторів масового заходу, це питання теж є принципово важливим.

VежА: До речі, а карантин в цьому році вплинув на організацію фестивалю? На дати, наприклад?

М.Л.: Так, на дати дуже сильно вплинув. Адже фестиваль мав бути аж в кінці вересня, як він і був у 2019 році. Але ситуація в тому, що ми дуже боїмось, відповідно до прогнозів МОЗ, що десь там в кінці вересня, та взагалі восени, може бути ще один сплеск захворюваності. Відповідно, ми не хотіли, аби після піврічної роботи нам не дозволили нічого проводити. Ми хочемо, щоб проєкт відбувся. Тому ми з командою ухвалили рішення провести фестиваль майже на місяць раніше.

І то, ми вже оголосили дати проведення проєкту, а потім, виявляється, в місті купа інших проєктів відбувається паралельно. Всі намагаються зробити якомога більше у вересні. Місяць дуже насичений подіями. І всі ставлять в одні дати приблизно. Адже розуміють, що в жовтні, можливо, нічого проводити не можна буде. А якщо й можна ‒ ми цього не знаємо. Дуже великий ризик.

А.О.: Якщо й можна буде, то з більшими обмеженнями. Адже якщо ми потрапимо в “помаранчеву зону”, це вже не буде тисячі людей на території. Це суворіші вимоги до дистанції, певна визначена на метраж території кількість відвідувачів. Ніхто не хоче понести відповідні втрати після пів року чи року підготовки.

М.Л.: Звісно, багато домовленостей в нас могло і зірватись через те, що скоротився термін комунікації з різними учасниками чи партнерами можливими. Як і скоротився час на рекламу. Але ми все одно розуміємо, що будемо більше в безпеці, якщо проведемо фестиваль раніше. Плюс, ще й буде тепліше, по ідеї.

VежА: Щодо учасників. Чи були хтось, кого ви хотіли запросити, але з певних причин вони відмовилися? Чи збиралися вони приїхати, але щось пішло не так?

М.Л.: Ще з весни ми дуже хотіли привезти на фестиваль гурт “ДахаБраха“, який для нас є максимально ціннісним, і дуже круті самі виконавці. Але паралельно з нашим фестивалем в Херсоні відбувається “ГогольFest”, і вони будуть виступати там. Там же мали виступати “Ragapop“, але щось в них змінилося, і тепер”Ragapop” їдуть до нас. Щось подібне в нас відбулося і з Alyona Alyona, яка є для нас теж дуже ціннісною виконавицею і дуже яскраво проявляє свою активність в екорусі України. Ми теж з ними комунікували і вже домовилися, але вже відбулася ця історія з переносом дати фестивалю, і ми просто не встигли домовитися, і на ці дати в Alyona Alyona запланований вже інший виступ. Сподіваємось, що, може, на наступний рік її привеземо. Але деякі домовленості зриваються, і це нормальний процес. Головне ‒ розуміти, що ти далі будеш з цим робити.

А.О.: Це стосується лайн-апу, артистів. Що стосується екомайстрів, то, як я вже згадувала, було дуже багато майстрів, брендів, маленьких українських і не дуже маленьких, до яких координаторка нашого “Ярмарку майстрів” та “Екобазару” зверталася. Вона опрацювала близько 500 майстрів, які розділилися на тих, котрі “не пережили” карантин, тих, які не мають змоги приїхати до Вінниці чи фінансову неспроможність, і тих, які мають бажання, але задіяні на інших локаціях. З цих 500 майстрів 10%, фактично, пішли на переговори. Це був важкий етап, але ми на “Екобазарі” теж постаралися зібрати різні види як товарів, так і продуктів, для того, щоб вони не повторювалися. Це будуть і пастила, і різноманітні healthy-солодощі. Це будуть товари для дому, товари з дерева, товари з глини. Тобто, максимально все з природних матеріалів.

М.Л.: Головне, що програма фестивалю цікава, вона наповнена, різноманітна, і кожен зможе знайти щось для себе. Що називається, розважайся і рятуй планету. Ми хочемо відійти від серйозності і суму, якими насичені часто обговорення екотематики. Ми не хочемо додавати ще одну проблему людям, що от “в нас проблема з екологією, в нас все погано, ми всі помремо”. Ми не хочемо робити акцент на цьому, адже багато громадських організацій дещо втрачають на цьому частину своєї аудиторії. Ми хочемо навпаки розказати, що кожен з нас (кожен з вас) може робити абсолютно елементарні буденні речі і бути дружнім до навколишнього середовища чи навіть допомагати йому. І от якраз кожна локація фестивалю призначена для того, щоб розказати про ті екологічні практики щоденні, які у нас є в різних форматах.

 

“Одним проєктом всі проблеми не вирішити”: підсумок

Наостанок, після півтори години обговорення фестивалю, паралельних, минулих та потенційних майбутніх проєктів, і Марія, і Янна (розгорнуте інтерв’ю з якою невдовзі з’явиться на Vежі) додали ‒ вони усвідомлюють, що одним проєктом не здолають всіх екологічних проблем. Але “ДІЛИ” може стати саме тією платформою, навколо якої об’єднаються екоактивісти і просто свідомі громадяни для спільного подальшого вирішення тих нагальних питань щодо навколишнього середовища, які накопичилися на сьогоднішній день.

Я.Ч.: Я от задумалась, що я в темі екології десь з 2016 року. Це вже близько 5 років. І я спостерігаю, як усе змінюється. Змінюються люди, безпосередньо активісти, хтось кудись переходить. Я й сама хотіла, як казали дівчата, доносити екотематику через музику. Тому колись влаштовувала у Вінниці “Годину Землі” з акустичними концертами. І, насправді, дуже круто, що ми тут сидимо разом. Адже часто люди зі схожими баченням і мисленням відчувають якусь конкуренцію, тому уникають одне одного. Класно, що цей фестиваль об’єднує людей, які дивляться на світ однаково, і це не заважає роботи щось краще разом. Адже так ми значно сильніші, і в нас значно більше потенціалу. Саме “ДІЛИ еко фест” ‒ це та платформа, що дозволяє людям, які займаються чимось дуже схожим, зібратись разом і підтримати один одного. Бо наскільки б ми розумними і класними всі не були, якщо в нас не буде одне одного в цій роботі, вона буде йти дуже довго і важко.

М.Л.: Ми розуміємо, що одним проєктом не вирішимо всі проблеми екології за один раз, але наша задача ‒ зібрати максимально різну аудиторію та дати певні базові ідеї, створити оцей перший контакт, про екологію, про навколишнє середовище, про важливість взаємодії людини і природи через музику, через арт-інсталяції, через різноманітні локації, які будуть на фестивалі. Для того, щоб коли були після фестивалю якісь взаємодії з громадою в цьому напрямку, в  людей, які відвідали “ДІЛИ еко фест” навіть просто, щоб потусити, цей контакт відбувся. І вони подумали щось на кшталт: “От, на фестивалі було непогано, то, може, візьму участь у якомусь опитуванні” чи “Долучусь до якоїсь акції” або “Куплю чашку”. Адже навіть такі маленькі кроки, насправді, суперважливі в глобальних масштабах.

 

Відтак, 4 та 5 вересня активістки очікують містян і гостей міста на екофорумі та “ДІЛИ еко фесті”, аби спробувати донести важливість екологічної тематики та знайти “той контакт” з людьми, завдяки якому, в майбутньому, можливо, вдасться врятувати планету.

Повну програму дводенного фестивалю невдовзі очікуйте на Veжі. 

Читайте також: “Зелений розвиток міст” і “Нульове забруднення”: організатори розповіли про деталі екофоруму “ДІЛИ” у Вінниці

Фото – Марини Сербінович 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.