Біохімічний аналіз крові у Вінниці: як і де здати та чи можна його призначати самому собі?

10:01
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Біохімічний аналіз крові у Вінниці: де здати, скільки коштує і навіщо його призначати самому собі?

«Біохімія» крові – це лабораторне дослідження, без якого, практично, не може обійтись жоден практикуючий лікар. Адже саме цей аналіз допомагає фахівцю поставити правильний діагноз та підібрати правильну схему лікування.

Що може показати «біохімія»? Коли лікарі призначають цей аналіз? Чи можна призначати його самому собі? Чи правда, що для біохімічного аналізу не обов’язково здавати саме кров? Де у Вінниці краще здати біохімічний аналіз?

Відповіді на ці та інші запитання надала лікарка лабораторної діагностики лабораторії «Меділабс» Анастасія Погребняк.

Розкажіть в кількох словах, що таке, власне, біохімічний аналіз крові й у чому його специфіка?

Біохімічне дослідження крові – це метод лабораторної діагностики, який направлений на оцінку роботи внутрішніх органів і систем.

Тобто по біохімічному аналізу крові можливо повністю обстежити та дослідити обмінні процеси ліпідів, білків, вуглеводів в організмі людини. Також можна дослідити дефіцит або профіцит різних мікроелементів та вітамінів.

Кров несе у собі повністю всю інформацію про внутрішній стан нашого організму. Завдяки цьому аналізу є змога визначити понад пів тисячі речовин, які відображають процеси в організмі: патологічні вони чи нормальні. Це насправді дуже цінна інформація для лікарів.

Які хвороби покаже «біохімія»?

Щоб визначити розвиток цукрового діабету, ми досліджуємо та виміряємо рівень глюкози в крові. Трансамінази покажуть, чи є загроза виникнення інфаркту міокарда та гепатиту. Підвищений рівень холестерину буде свідчити про атеросклероз судин або про патології серцево-судинної системи. Білорубін досліджується, щоб оцінити стан печінки та визначити, чи є порушення у відтоці жовчі. Такі речовини як креатинін та сечовина вкажуть лікарю, чи є проблеми із сечовидільною системою. Рівень амілазу продемонструє реальну ситуацію із підшлунковою залозою. А загальний рівень білку варіюватиметься при важких патологічних процесах.

В яких ситуація варто здавати біохімічний аналіз крові?

Цей аналіз дозволяє оцінити роботу буквально всього організму. Для практикуючого лікаря результати «біохімії» спрощують задачку при постановці діагнозу. До прикладу, як поставити діагноз «цукровий діабет» без даних про глюкозу та глікозильованого гемоглобіну? Просто по клінічних даних поставити діагноз неможливо, оскільки потрібні підтвердження лабораторних показників.

Також біохімічний аналіз крові є необхідним при диференційній діагностиці – це випадок, коли діагнози між собою клінічно та симптоматично схожі. Тоді лікар потребує додаткових методів діагностики, щоб правильно визначити діагноз і, відповідно, обрати правильну тактику лікування. Наприклад, жовчнокам’яна хвороба може бути різного ґенезу і щоб виявити його природу, потрібно здати аналіз на загальний білірубін та його фракції: прямий та непрямий.

Якщо «біохімія» дозволяє визначити рівень тих чи інших клітин у крові, то чи значить це, що здавши кров, можна дізнатись стадію хвороби?

Абсолютно вірно. Візьмемо то й же цукровий діабет. Його стадійність – компенсація, субкомпенсація, декомпенсація, тяжкість перебігу – легкий перебіг, перебіг середнього ступеня важкості та тяжкий перебіг, – виставляється не тільки по клінічних даних, а й по концентрації глюкози та глікозильованого гемоглобіну в крові. Без «біохімії» в цьому випадку неможливо правильно сформулювати діагноз, а, отже, й обрати правильну схему лікування також.

Біохімічний аналіз крові також призначається для оцінки якості лікування. Є дуже багато токсичних препаратів і вони мають чимало побічних дій. І от їхній вплив на організм пацієнта можна перевірити, здавши «біохімію».

Наприклад, відоме захворювання акне – це проблема чи не всіх підлітків, та й багатьох дорослих людей також, і от тут золотим стандартом лікування є група препаратів – ретиноїди. Ці ретиноїди мають дуже серйозну побічну дію – вони токсично впливають на печінку. Навіть може виникнути токсичний гепатит. Тому обов’язково потрібно контролювати динаміку лікування за допомогою біохімічного аналізу крові. Тому є спеціальні печінкові проби, які здаються при призначенні ретиноїдів.

А взагалі токсичних препаратів – маса. І контроль за динамікою лікування інколи життєво необхідний.

Також додам, що «біохімія» допомагає визначити ефективність призначеного лікування. Тому при гепатитах пацієнт періодично здає «печінкові проби», при коронавірусі – С-реактивний білок і т.д.

Чи правда, що для біохімічного аналізу не обов’язково здавати саме кров?

Так, це правда. Якщо пацієнт не хоче здавати кров, або з різних причин не може цього зробити, то «Меділабс» може дослідити інші біологічні рідини, такі як піт, сечу, спинномозкову рідину, плевральну рідину та ін.

Чи потрібна якась спеціальна підготовка до здачі крові на біохімічний аналіз?

Аналізи обов’язково варто здавати натщесерце. Не можна вживати алкоголь за 24 години, а палити – за годину. І бажано уникати якихось психоемоційних станів, стресів, адже, повторюсь, кров – не проста речовина. Вона транслює дуже багато чого: можна дізнатись до деталей, наприклад, що пацієнт напередодні їв та пив. Інколи пацієнти стверджують, що вони не вживали перед здачею аналізу жирної їжі, але це одразу видно, як тільки відкручується пробірка з кров’ю.
Зазначу, що пацієнт в першу чергу повинен сам бути зацікавлений у точних значеннях своїх аналізів, тому закликаю пацієнтів дотримуватись цих елементарних правил!

Який перелік біохімічних аналізів пропонує «Меділабс»?

В «Меділабсі» є три основні напрями «біохімії»: кардіоревматоїдна панель, панель цукрового діабету та загальна біохімічна панель.

А загалом, всі, які тільки відомі біохімічні показники, – у нас здаються. Коротше кажучи, все, що потрібно у лабораторній діагностиці лікарям та їхнім пацієнтам, «Меділабс» пропонує.

У нас є спеціальні пакети, для того, аби спростити «муки» вибору пацієнту, який, наприклад, звернувся до нас вперше, і, звісно, спростити задачу лікарю, який направляє до нас свого пацієнта: окремо печінкові проби, окремо – ниркові проби, окремо – електроліти (калій, кальцій, натрій,  мідь, залізо), є ще окремий пакет – підготовка до МРТ.

Які лікарі призначають «біохімію» і чи можна її самим собі призначати?

Ми вже обговорили, що біохімія може показати роботу всіх органів та систем, тому й лікарі всіх спеціалізацій можуть призначати цей аналіз. Та найбільше такий аналіз призначають сімейні лікарі, адже це первинна ланка, до них найчастіше звертаються люди. Але направляють на «біохімію» і урологи, і гінекологи, і дерматологи, і кардіологи…

А щодо самопризначення, то я б навіть рекомендувала це робити мінімум раз в рік. Я не рекомендую самолікування, але даний вид самообстеження – це про свідомість пацієнта. Якщо людина хоче контролювати якісь біохімічні показники, – будь ласка. Чому ні? Адже можна побачити патологічні рухи тих чи інших показників вверх чи вниз, а отже можна вчасно відреагувати, запобігши небезпечним захворюванням.

Просто оберіть стандартний біохімічний пакет, він покаже роботу багатьох ваших органів та дослідить їхню функціональність. А коштує він відносно не дорого.

А чому біохімію найкраще здавати саме в лабораторії «Меділабс»?

По-перше, у нас найсучасніший біохімічний аналізатор – модель останнього випуску BECKMAN Coulter AU480. Цей аналізатор може за одну годину опрацювати 400 тестів.

По-друге, – це оригінальні реагенти фірми виробника аналізатора. У нас здійснюється постійний контроль за температурним режимом зберігання цих реагентів. Термін дії також строго контролюється. Більше того, щоранку ми ставимо спеціальні реагент-чеки, – це так званий внутрішньо-лабораторний системний контроль. Перевіряється якість реагентів: чи можна їх сьогодні застосовувати, навіть якщо вчора все було гаразд.

По-третє, «Меділабс» автоматизував практично всі процеси. Наша лабораторія йде в ногу з сучасними тенденціями в лабораторній діагностиці. Починаючи від оформлення пацієнта, закінчуючи видачею його результатів, – практично все роблять машини. Людський фактор майже виключений. В кожного пацієнта є свій унікальний штрих-код, який не повторюється. Програма ЛІЗ автоматично передає задачі на аналізатор, який буде виконувати цю задачу, а аналізатор, своєю чергою, передає результати в бланк пацієнта. Звичайно, лікарі лабораторної діагностики кожен етап контролюють. А деякі аналізи потребують ручного прорахунку формули… Це ідеальна синергія – сучасні високотехнологічні машини та високопрофесійні лікарі лабораторної діагностики.

Ну, і звісно, вся ця автоматизація дозволяє суттєво зменшити кількість затраченого часу на роботу над біоматеріалами. Якщо пацієнт здає аналізи в період часу з 08:00 до 10:00 год, то вже о 14:00 він отримає результати.  З 10:00 до 12:00 – результати будуть о 16:00 і так далі.

 

Записатись на здачу аналізів в лабораторію «Меділабс» можна за телефоном: 067 430 64 02.