«Дисплазії матки не болять» – онкогінеколог у Вінниці розповіла, на які симптоми варто реагувати, щоб не допустити рак

9:59
Автор: Vежа
Become a Patron!

Оновлено: 21 Липня 2021, в 13:15

На правах реклами

«Не молочниця, а рак шийки матки» – онкогінеколог у Вінниці розповіла, як сигналізує організм у передраковому стані

«Жіночий» рак на початковій стадії не болить та зовсім не сигналізує про себе. А хвороби, які фоново можуть розвиватись до 10 років й в результаті трансформуватись в онкологію, часто мають симптоматику, відносно, «не серйозних» гінекологічних захворювань, наприклад, «молочниці».

Саме тому щорічні профілактичні огляди в гінеколога, з обов’язковим цитологічним дослідженням та УЗД-діагностикою, можуть в прямому сенсі, врятувати жінці життя.

Чи відрізняється прийом в онкогінеколога від прийому в звичайного гінеколога? Чи варто чекати тривожних симптомів, перш ніж звернутись до онкогінеколога? Як не пропустити передраковий стан? На які симптоми необхідно негайно відреагувати, щоб не дочекатись біди? Відповідь на ці та багато інших важливих запитань надала онкогінеколог лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Ірина Іванівна Миронюк.

Ірино Іванівно, прийом в онкогінеколога відрізняється від прийому в звичайного гінеколога? Чи потрібно до нього якось специфічно готуватись?

В загальному плані прийоми практично не відрізняються, тому, в принципі, специфічної підготовки не потрібно. Прийом відбувається наступним чином: збирається анамнез пацієнтки, проводиться гінекологічний огляд – обов’язково огляд шийки матки із забором біоматеріалу на цитологічне дослідження (атипові клітини). Також відбувається пальпаторний огляд.

Звичайно, на гінекологічне обстеження жінка має йти на прийом до свого лікаря, не маючи кров’янистих виділень.

УЗД-обстеження, яке жінка має проходити раз в рік, повинно відбуватись в перший тиждень після закінчення місячних, бо це якраз найінформативніший період циклу. Звісно, якщо жінка звертається зі скаргами, а не просто на черговий профілактичний огляд, то УЗД-діагностика буде проведена одразу, не очікуючи підходящих днів місячного циклу. Але тоді це обстеження буде призначене через певний час ще раз, щоб пересвідчитись, чи ніяка патологія не упущена.

Єдине, що відрізняє онкогінеколога від звичайного гінеколога – це те, що онкогінеколог більше звертає уваги на передракові стани та симптоми.

Чи лише з тривожними симптомами, які сигналізують про можливий рак, варто звертатись до онкогінеколога?

Ні, жінка може прийти просто для профілактичного огляду. В лікувально-діагностичному центрі «Меділюкс» можна обрати: йти на прийом до онкогінеколога чи просто до гінеколога. Вартість огляду та консультації, до речі, однакова.

До мене постійно приходять пацієнти на регулярні профілактичні прийоми. Щоправда, дехто боїться гінеколога-онколога й надає перевагу звичайним гінекологам, мовляв у мене немає раку, навіщо мені йти до онколога. Це не зовсім правильна позиція, адже онколог зверне увагу на ті нюанси, які можуть проявлятись несерйозною симптоматикою, але є ознаками серйозного захворювання. Наприклад, далеко не всі гінекологи знають, як працювати з такою патологією як лейкоплакія вульви. Це захворювання зовнішніх статевих органів, які виникають в жінок в середньому від 50 до 70 років, але, на жаль, сьогодні з такою проблемою звертаються значно молодші пацієнтки – 40 – 45 років. Траплялись випадки, коли гінеколог неправильно ставив діагноз, лікуючи в результаті герметичну інфекцію, адже, повторюсь, симптоматика дуже схожа.

Лейкоплакія та крауроза вульви – захворювання, що мають прогресуючий характер, вони можуть бути фоновими протягом 5 і навіть 10 років. Це те, що називають передраковим станом. На пізніх стадіях лейкоплакія, під впливом різних обставин, перероджується в онкологічну патологію.

І що виходить: жінка була в гінеколога, лікувалась, дотримувалась усіх рекомендацій, а в результаті дочекалась раку, якого, по суті, не було б, якби правильно поставили діагноз. Звичайно, такі випадки – не закономірність.

Тут ситуацію врятують профілактичні огляди: не зникли симптоми, значить причина патології не вилікувана, а значить йдіть ще раз до гінеколога, можливо вже до іншого, або ж проходьте додаткові методи обстеження.

Які аналізи/методи діагностики допомагають вчасно виявити рак? І чи потрібно їх робити регулярно?

Тут залежить від патології, яку ми лікуємо. Якщо жінка приходить вперше, то ми орієнтуємось на її скарги, потім проводимо огляд з дзеркалами, проводимо мануальний пальпаторний огляд, обов’язково проводиться обстеження шийки матки та кольпоскопія, якщо немає кров’янистих виділень. Інколи злоякісну пухлину видно неозброєним оком, тоді вже проводиться біопсія (відбір тканин на гістологічне дослідження).

Також проводиться забір біоматеріалу на цитологічне дослідження. Якщо є онкологія, то цитологія обов’язково її виявить.

І вже в залежності, яке саме онкологічне захворювання буде виявлено, призначатиметься специфічне лікування та низка обстежень.

Наприклад, якщо це рак шийки матки чи тіла матки, то треба провести УЗД-діагностику та МРТ-дослідження органів малого тазу з контрастом, які допоможуть візуалізувати картину, побачити чіткі межі захворювання, прослідкувати наявність метастаз тощо. А також КТ-обстеження органів грудної та черевної порожнини.

Якщо це рак яєчників, то призначатимуть онкомаркери, підвищення рівня яких сигналізуватиме саме про злоякісне походження патології. Тоді буде проведене обстеження по протоколу лікування: фіброколоноскопія, фіброгастроскопія та ін. І лише коли будуть пройдені всі необхідні обстеження, онкогінеколог обере правильну тактику лікування.

Що таке передраковий стан, яка симптоматика сигналізує про нього?

На жаль, на перших стадіях рак практично не сигналізує про себе, тобто жінка себе абсолютно нормально почуватиме.

Якщо це рак шийки матки, то пацієнтка може скаржитись на виділення з піхви водянистого характеру або, наприклад, кровотечі, або будуть кров’янисті виділення після статевих зносин, інші симптоми. Однак вони з’являться лише на другій, а то й третій стадії онкологічного захворювання. А це вже променева терапія, хіміотерапія, оперативне втручання…

Що стосується лейкоплакій вульви, якими я так люблю займатись, то вони проявляються свербінням, печінням при сечовипусканні, з’являються зміни на зовнішніх статевих органах… На такому етапі вже проводиться хірургічне втручання, але воно буде далеко не в тому обсязі, як при онкології – значно меншим та ощадливішим. Після лікування пацієнтки спокійно живуть далі, убезпечивши себе від раку.

Дисплазії, як правило, не болять. Жінка, в принципі, ні на що не скаржиться. Хіба що під час запальних процесів, пацієнтка може прийти зі скаргами на виділення білого кольору. А дехто й не приходить, бо думає, що це “молочниця”, з якою можна поборотись розрекламованими по інтернету та телебаченні медичними препаратами.

Тому так важливо, щоб з початку статевого життя жінка, мінімум один раз на рік приходила на огляд до гінеколога і з обов’язковим цитологічним дослідженням.

Чи достатнього одного профілактичного огляду в рік в онкогінеколога, щоб убезпечити себе від раку?

Щоб виявити передраковий стан шийки матки, жінці достатньо приходити раз на рік до гінеколога із забором мазків для цитологічних досліджень. І тоді до раку просто не дійде. Лікар виявить дисплазії, що і є, власне, передраковими фоновими захворюваннями, й проведе відповідні маніпуляції – конізацію шийки матки, це допоможе оздоровити жінку. А отже, захворювання не трансформується в онко.

Якщо в жінки немає фіброміом, аденоміозів, кіст яєчників, їй буде достатньо проходити гінекологічне  УЗД-обстеження раз на рік.

Якщо ж є фонові захворювання, по типу кіст яєчників, поліпів, гіперплазії матки, то огляди в онкогінеколога мають відбуватись частіше. В залежності від ситуації, це може бути раз в пів року, чи навіть раз в три місяці.

Гінекологічні злоякісні новоутворення – це часті випадки у вінничанок?

На жаль, це поширена проблема на сьогодні, яка ще більше ускладнилась через COVID-19. Люди почали більше думати про коронавірус, аніж про рак. Карантин поставив на паузу регулярні обстеження. Жінки перестали приїжджати з районів, з віддалених населених пунктів, хоча Подільський регіональний центр онкології продовжував працювати. Так, за зачиненими дверима, так, ми впускали лише з результатами ПЛР-тестів, але лікування відбувалось, як і раніше.

Дуже шкода, та сьогодні пацієнти приходять вже в таких станах, коли фахівці мало чим можуть допомогти. І ті результати, яких ми з лікарями-онкологами добивались довгий час, втрачені. Ми, буквально, з нуля починаємо: їздимо по районах на виїзні прийоми, проводимо їх безкоштовно,  як можемо популяризуємо профілактичні огляди, але динаміка не дуже позитивна.

Ситуація значно погіршилась по раку яєчників, раку шийки матки, раку молочної залози… Захворювань стало більше і вони вкрай занедбані – це треті та четверті стадії.

Хочу зауважити, що часто ситуацію із онкопатологіями ускладнюють приватні медичні центри.

В ЛДЦ «Меділюксі» на першому місці принцип «не нашкодь», однак за таким принципом працюють далеко не всі приватні клініки.

Якщо онкологічну патологію я виявляю під час обстеження в лікувально-діагностичному центрі, я можу запропонувати пацієнтці пройти тут всі необхідні види обстежень. Далі я супроводжую лікування пацієнтки вже в онкологічному центрі, бо їй потрібне специфічне лікування та специфічне хірургічне втручання, яке треба віддавати в руки лікарів, які на це вчились, які довгі роки з цим працюють. Я особисто теж оперую пацієнток, а також слідкую за станом їх здоров’я протягом усього періоду лікування та подальшого життя. Варто розуміти, що рак – діагноз, який залишається назавжди, й тому необхідно спостерігатись виключно в онколога, який може вчасно відреагувати на рецидив.

Рак яєчників, рак вульви – дуже підступні захворювання, які можуть давати рецидиви вже через рік-півтора після лікування.

Якщо ж у жінки немає раку, то вона може спостерігатись і у звичайного гінеколога.

Чи є шанс уберегтись від онкології, якщо є генетична схильність? Дайте декілька рекомендацій для вінничанок, аби їхнє жіноче здоров’я було в абсолютному порядку.

Генетика не у всіх випадках відіграє ключову роль. Це десь 20% вірогідності, решта – це фактори навколишнього середовища, частий стрес, куріння, малорухливий спосіб життя, різні інфекції…

У рака яєчника та раку молочної залози є велика генетична залежність по материнській лінії. Тут треба визначати генетичну мутацію за допомогою спеціальних аналізів. Тобто раку ще немає, а мутація на генетичному та соматичному рівнях вже відбувається, а отже, це рано чи пізно призведе до онкології.

На Заході часто практикують видалення здорових грудей та здорових яєчників. Логіка проста: немає місця дислокації раку, не буде й самого раку. У Вінниці теж можна провести аднексектомію яєчників, якщо до цього є реальні покази, з урахуванням віку пацієнтки та інших нюансів. Теж стосується і мастектомії – видалення грудей.

Щоб виявити мутацію генів, онкогінеколог після детального збору анамнезу пацієнтки, може направити її на відповідні аналізи.

Можна передбачити рак шийки матки й вакцинуватись. Є спеціальні вакцини, які на жаль, не входять до календаря щеплень. Найкраще вакцинувати дівчаток у віці 10-12 років, можна й пізніше та найефективніше вони діють до початку статевого життя.

Я особисто буду вакцинувати обов’язково свою доньку. Це не 100%-ва гарантія, але 70% – теж дуже гарний показник.

А щоб жіноче здоров’я було в абсолютному порядку, треба за ним ретельно слідкувати: правильна гігієна, правильна білизна, здоровий спосіб життя, фізична активність, здорове харчування… Не варто змінювати дуже часто сексуальних партнерів, водночас, займатись безпечним сексом і, звісно, регулярно відвідувати свого жіночого лікаря.

Записатись на прийом до гінеколога-онколога лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Ірини Миронюк можна за безкоштовним телефоном: 0 800 33 01 30.