Сьогодні, 18 лютого, у сьому річницю початку масових вбивств на Майдані Незалежності у Києві режимом Януковича у 2014 році, у Вінниці розпочали вшановувати подвиг протестувальників під час Революції Гідності.
Опівдні на Майдані Небесної Сотні зібрались кілька десятків студентів з гуманітарно-педагогічного коледжу, Торговельно-економічного університету, а також інших вишів міста.
Вони прийшли, аби покласти квіти до меморіалу “Дерево свободи”, присвяченому подіям на Майдані, а також послухати виступи заступника директора обласного молодіжного центру “Квадрат” Андрія Мельничука та регіонального представника Українського інституту національної пам’яті Богдана Галайка.
Попри загалом скорботний формат заходу зі вшанування жертв, значна частина студентів, здавалося, сприймали його зовсім інакше. А відтак частіше посміхалися та жартували між собою, вочевидь не надто переймаючись суттю події. Що, зрештою, не дивно, з огляду на те, що в останні роки подібні формальні заходи набувають все більшого офіціозу, а заразом – втрачають щирість.
У своєму виступі Богдан Галайко намагався донести до молоді думку про те, що Революцію Гідності не варто сприймати як раптове повстання, а швидше – як продовження боротьби українського народу за справжню незалежність. Позаяк вочевидь, масові протести на майданах усієї країни відбувалися не тільки і не стільки за підписання Угоди про асоціацію з ЄС, а найперше – як боротьба проти злочинного режиму, всепоглинаючої корупції та проросійського вектору руху держави в ті часи.
– Ми сьогодні згадуємо про цих людей, але водночас не тільки в траурному контексті, а треба згадувати радше з тим, щоб віддати шану їхній боротьбі, їхній поставі, їхньому життєвому чину, за те, що вони готові були відстоювати свої ідеали до кінця. Власне, головним ідеалом було те, аби відстояти своє право на гідне життя у власній країні. Щоб ніхто не приходив і не розказував, “а какаяразніца”, – сказав зокрема Богдан Галайко.
Після нетривалих виступів, перед студентами виступила молода дівчина і дуже драматично, майже натужно, прочитала вірш про Небесну Сотню.
За тим студенти поклали червоні гвоздики до меморіалу та розташувалися перед ним, тримаючи в руках портрети загиблих на Майдані протестувальників.
Після масових розстрілів у Києві 20 лютого, тодішній очільник держави Віктор Янукович утік до Росії та був відсторонений від посади Президента. Цього ж дня розпочалося російське вторгнення в Крим.
Слідство встановило 66 виконавців, які підозрюються у вбивствах активістів на Майдані. З них 46 втекли до Росії, решта – під вартою. 9 осіб засуджено до позбавлення волі. Частину підозрюваних “беркутівців”, чия вина була практично встановлена під час судових розглядів, за президентства Володимира Зеленського було віддано Росії.
36 підозрюваних у злочинах проти майданівців продовжують працювати в правоохоронних органах. Десять з них – на керівних посадах.
Революція Гідності стала наймасовішим повстанням українців останніх десятиліть. Саме Майдан, а за тим – війна на Донбасі, – стала справжньою боротьбою країни за незалежність та остаточно повернула державу в західному напрямку розвитку. Сподіваємося, що остаточно.
Фото Олесі Яненко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.