У жовтні у Вінницькій центральній районній клінічній лікарні перевіряли наявність ймовірних порушень щодо фінансування лікування пацієнтів з COVID-19. Перевірка завершилась, однак досі незрозуміло чи підтвердилась інформація про порушення у лікарні, і якщо так — чи буде покарання.
Нагадаємо, що ще 15 жовтня у Вінницькій центральній районній лікарні виник скандал. Тоді з’ясувалось, що деяким пацієнтам з COVID-19 доводилось купувати ліки за власні кошти та нібито навіть самостійно шукати апарати штучної вентиляції легень. Водночас на рахунку лікарні було п’ять мільйонів гривень на лікування хворих з коронавірусною інфекцією.
Як тоді розповіла “Veжі” директорка Департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОДА Ольга Задорожна, 13 жовтня представники Національної служби здоров’я, в тому числі голова служби Андрій Віленський, під час моніторингу відвідали Обласний центр екстреної медичної допомоги та Вінницьку центральну районну клінічну лікарню. Саме в останньому закладі під час випадкової розмови з родичами пацієнтів представники Національної служби здоров’я виявили, що персонал лікарні просив купувати медикаменти для хворих самостійно.
Для того, аби з’ясувати, що саме трапилось в лікарні та чи доцільно керівництво закладу розпоряджається коштами, було створено спеціальну комісію. Вони ж мали перевірити господарсько-фінансову діяльність Вінницької центральної районної лікарні. Зокрема, у відео, яке опублікувала на своїй сторінці народна депутатка Ірина Борзова, було зазначено, що перевірка фінансово-господарської діяльності лікарні мала тривати до 23 жовтня.
Пізніше, 27 жовтня, VежA направила інформаційний запит до Вінницької обласної державної адміністрацією з проханням повідомити результати перевірки Центральної районної лікарні. Зокрема, нас цікавили декілька питань:
– Чи виявила перевірка порушення у діяльності лікарні щодо фінансування лікування пацієнтів з COVID-19?
– Скільки наразі на рахунку лікарні коштів на лікування пацієнтів, хворих на COVID-19?
– У випадку, якщо інформація про те, що пацієнти лікарні були змушені за власні кошти купувати необхідні ліки, підтвердилась, хто і яким чином буде притягнутий до відповідальності та до якої саме?
– Чи будуть компенсуватися збитки пацієнтам? Який механізм відшкодування, розмір компенсації та джерело коштів?
Лише 4 листопада ми отримали відповідь від Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОДА. До речі, відповідно до Закону, розпорядник інформації зобов’язаний надати відповідь на інформаційний запит не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту. Однак цей лист надійшов на електронну пошту лише на сьомий день, хоча у документі вказана інша дата.
У листі зазначено, що на той час ще не завершили складати довідку про результати перевірки лікарні. Крім того, продовжили строк розгляду запиту до 20 днів, зазначивши, що “запит стосується надання великого обсягу інформації та потребує пошуку серед значної кількості даних та документів”.
Наразі ми ще не отримали іншої інформації та будемо очікувати на відповідь Департаменту на запитання Vежі.
ЩО ГОВОРЯТЬ ПАЦІЄНТИ?
Під час зустрічі у лікарні, на якій були також присутні головний лікар закладу Олександр Кривов’яз та директорка департаменту охорони здоров’я та реабілітації Ольга Задорожна, стало відомо, що одного з пацієнтів направили знайти апарат штучної вентиляції легень. Інші пацієнти повідомляли про отримані списки ліків, які необхідно придбати задля власного ж лікування.
Водночас Ольга Задорожна розповіла, що на балансі ЦРЛ 15 апаратів ШВЛ.
– Скажіть, будь ласка, який ШВЛ треба було пацієнту з села Некрасове, який не має великого доходу, шукати його взагалі десь? Це що, гарячі пиріжки, які можна піти на базарі купити чи десь ще? Це ШВЛ високого класу, — запитувала очільниця департаменту. — Коли був Андрій Віленський (голова Національної служба здоров’я України – ред.), у жовтні, ваш бухгалтер повідомила, що на рахунку лікарні було 5 мільйонів. Чому пацієнти купують все, що є списку за свої кошти? При чому це не поодинокі випадки. Ми маємо звернення ваших пацієнтів, саме Вінницької центральної районної клінічної лікарні, про те, що коштів у лікарні немає.
Олександр Кривов’яз пояснив, що насправді апарат ШВЛ шукав не лише пацієнт, а й лікарня. Зрештою знайшли його у лікарні Пирогова. Перед тим один апарат, який брали в онкодиспансері, зламався.
– У мене були родичі (пацієнта – ред.), була його жінка з сином, шукали цей апарат. Казали, що мають можливість у Києві шукати, зв’язалися з приватним шпиталем “Добродій”, хотіли переводити його туди. Річ у тому, що там не було вільних апаратів ШВЛ, тому ми шукали разом з вами в Пироговській лікарні ось цей апарат, — пояснював головний лікар.
Коли ми опублікували наш перший матеріал про порушення у районній лікарні, у коментарях на сторінці у Facebook враження від лікування у Вінницькій центральній районній лікарні розділилися. Дехто запевняв, що під час лікування не витратив жодної копійки, інші – готувались йти до суду.
КУДИ ЗВЕРТАТИСЬ, ЩОДО ПОРУШЕНЬ У ЛІКУВАННІ?
Для повідомлення щодо порушень, що стосуються COVID-19, радять дзвонити на гарячу лінію Національної служби здоров’я України – 16-77 або на гарячу лінію Вінницької ОДА – 0 800 216 433.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.