На Вінниччині створять обласний Центр громадського здоров’я. Організація створюватиме реєстри захворювань, аналізуватиме стан здоров’я населення, розроблятиме обласні галузеві програми та визначатиме пріоритетні напрямки розвитку системи охорони здоров’я.
Відповідний проект рішення “Про створення комунального некомерційного підприємства “Вінницький обласний Центр громадського здоров’я Вінницької обласної Ради” підтримали сьогодні, 29 жовтня, депутати обласної Ради під час позачергової 46 сесії.
Планується, що Центр облаштують в адмінбудівлі “Книжка”, що по вулиці Хмельницьке шосе, 7.
Очільниця департаменту охорони здоров’я та реабілітації ОДА Ольга Задорожна розповіла, що на створення такого центру ще на початку року в обласний бюджет надійшло 7 мільйонів гривень цільової субвенції від держави.
– Такі центри громадського здоров’я створюються по всій країні вже два роки поспіль і функціонують. Зараз є відповідне типове положення про ЦГЗ, відповідні розпорядчі документи та рішення Кабінету Міністрів України про створення таких центрів в кожному регіоні, – повідомила чиновниця.
Що собою являтиме ЦГЗ?
Задорожна зазначила, що ЦГЗ створюються на базі різноманітних структур та в різних варіаціях. Задорожна додала, що обласні лабораторні центри МОЗ залишаються як центри інфекційного контролю.
– Що таке ЦГЗ? Це центр моніторингу захворюваності населення – не лише інфекційної, а й загальної. Це – центр аналітики, який має розробляти обласні галузеві програми, які має на підставі наявних реєстрів, що будуть сконцентровані на базі цього центру. (Йдеться) про реєстри не тільки захворюваності по інфекційних захворюваннях, а й по цукровому діабету, серцево-судинних патологіях, інсульту, інфарктах, травмах. (Центр) має безпосередньо визначати пріоритети діяльності галузі та напрямки розвитку для їх представленнях на сесіях обласних рад для того, щоб чітко мати картину про діяльність галузі охорони здоров’я та визначених реальних пріоритетів на (основі) реальних фактів та реєстрів, – сказала Задорожна.
Також Статутом передбачено діяльність, що пов’язана зі зберіганням, перевезенням, придбанням, реалізацією, ввезенням на територію України, використанням, знищенням наркотичних засобів, психотропних речовин та прекурсорів у порядку, встановленому законодавством України.
Йдеться також про зберігання, облік, розподіл, доставлення діагностичних, профілактичних, імунобіологічних препаратів, поживних середовищ, штамів мікроорганізмів; виготовлення, реалізація та випробування поживних середовищ для мікробіологічних досліджень, розведення та реалізація лабораторних тварин, лабораторні дослідження за показниками безпечності, продукції, сировини, виробничого середовища, факторів трудового процесу та умов праці відповідно до атестації та компетенції лабораторії.
Задорожна розповіла, що обговорення ЦГЗ Вінниччини було ще в березні-квітні. Тоді йшлося про 300 працівників Центру, але наразі Департамент зменшив це число до 20 осіб (їх може бути й 10-15).
Чиновниця також зазначила, що в перелік класифікацій лікарських спеціальностей внесено “лікар з громадського здоров’я” й з січня починаються курси на базі академій післядипломної освіти (імені Шупика, в Харкові, в Дніпрі). НСЗУ заявило, що фінансуватиме послуги ЦГЗ.
Разом із тим, наразі не прораховано, чи потребуватиме ЦГЗ Вінниччини коштів з обласного бюджету. Втім Задорожна зазначила, що для Центру наразі планують взяти в оренду приміщення адмінбудівлі “Книжка”.
Під час сесії також прозвучала інформація про те, що “обрізаному варіанті” такий Центр працює в чорнобильському диспансері. Задорожна зазначила, що такий “центр” утримується за рахунок обласного бюджету та є тягарем для диспансеру.
Врешті депутати обласної ради підтримали проект рішення “Про створення комунального некомерційного підприємства “Вінницький обласний Центр громадського здоров’я Вінницької обласної Ради”.
Створення Центрів громадського здоров’я в Україні
Нагадаємо, відповідно до наказу Міністерства охорони здоров’я України від 2.11.2018 № 2012 (“Примірний статут центру громадського здоров’я”), предметом діяльності центру громадського здоров’я, зокрема, є: зміцнення здоров’я населення; виявлення пріоритетних проблем охорони здоров’я; організація комунікаційних кампаній з різних аспектів просування/промоції здоров’я, формування здорового способу життя і мотивації населення до такого способу життя; координація діяльності закладів охорони здоров’я області щодо дотримання єдиної системи збирання, обробки, зберігання та передавання медико-статистичної інформації тощо.
Протягом 2018–2020 років в Україні створено мережу з 22 регіональних центрів громадського здоров’я, які функціонують у формі комунальних некомерційних підприємств.
Детальніше про цілі та повноваження Центру громадського здоров’я читайте в матеріалі:
Дякуємо!
Тепер редактори знають.