«Сяюча чорна зірка» зійшла у Вінниці: в «Зорі» відсвяткували День незалежності Гани. ФОТО

15:50
Автор: Інна Сандюк
Become a Patron!

Святкування дня незалежності Гани зазвичай відбувається 6 березня, однак ганійські студенти вирішили зосередитися на навчанню, а національне свято урочисто відзначити на вихідних.

Тож усю суботу присвятили справам патріотичного характеру: вшановували історію, демонстрували культурні й традиційні особливості, танцювали, влаштували фешн-показ та годували традиційними стравами. Вінниця цьогоріч – приймаюче місто для студентів з усієї України, тож місцеві ганійські студенти також  проведуть екскурсію гостям.

   

Республіка Гана – колишня колонія Великобританії, яка внаслідок процесу деколонізації після закінчення Другої світової війни, 6 березня 1957 р. першою серед усіх колоній отримала незалежність. Європейці називали територію сучасної незалежної Гани, «золотим берегом» завдяки значним ресурсам золота.

Місцем проведення святкування 60-ї річниці незалежності цьогоріч обрали Вінницю, і ганійські студенти прибули із різних куточків України – Рівного, Чернівців, Ужгорода, Полтави, Івано-Франківська, Харкова, Одеси, Запоріжжя, Дніпра, Херсону, Львова, Сумів, Тернополя, Києва і звичайно ж, Вінниці. Студентів-українців чи просто вінничан, охочих дізнатися більше про культуру, історію, цінності Гани виявилося небагато – всього декілька осіб.

Захід проводився англійською мовою, тож крім наближення культури західно-африканської держави, він став ще однією чудовою можливістю поспілкуватися англійською та насолодитися її звучанням з уст носіїв мови.

Свято мало розпочатися о 10-ій годині, проте згодом виявилося, що через ремонт Київського мосту рух ускладнено і учасники заходу не можуть вчасно доїхати і долучитися до свята. Крім того, гості з інших міст прибули до Вінниці вранці, а в готелі повідомили, що поселитися можна лише з 14:00. Усі технічні перешкоди змусили організаторів перенести початок на 12 годину. Згодом, ще на годину,  і врешті лише о 13:15 святкування таки розпочалось.

Ведучі спершу знайомилися з аудиторією, поки гості поступово прибували. Запитували у співвітчизників, що для них означає незалежність Гани. Одна з відповідей, що прозвучала – мобілізація зусиль задля майбутнього Гани. Також студенти ділилися, за чим найбільше сумують. Відповіді були найрізноманітніші – за місцевим транспортом, їжею або рідною мовою.

   

Зараз населення Гани складає 26, 5 млн людей, які спілкуються на понад 40 мовах, наприклад, тві або аброн (боно) і 200 діалектах. Мову тві використовують у спілкуванні між собою у родині чи з друзями, а в офіційних установах та навчальних закладах переходять на англійську. Трапляються ситуації, коли у Гані твій співрозмовник говорить мовою, якою не ти не володієш. Тоді на допомогу і приходить тві, адже цю мову знають практично усі ганійці.

Далі постало питання, що ж символізують кольори національного прапору Гани. Дещо несміливо ганійці пояснюють, що червоний – символ крові їхніх пращурів, які боролися за незалежність; жовтий або ж як воліють його характеризувати ганійці – золотий – мінерали, на які багата ганійська земля, особливо золото; зелений – природні багатства, ліси та рослинність, якими теж може похизуватися Гана.

Посередині прапору майоріє чорна зірка, яку інтерпретували найбільше: зірка як символ ганійського народу, кольору шкіри чи як символ усієї Африки, згуртованої навколо боротьби проти колонізації. А ще студенти зазначали, що зірка на прапорі – яюча, як і ганійський народ. Крім того, національна футбольна команда Гани має нікнейм «Black Stars», що походить від символу зірки на прапорі.

Врешті, офіційну частину концерту розпочали молитвою, яку прочитала молода дівчина: подякувала Богу за те, що подорож до Вінниці склалася успішно, попросила благословення на проведення заходу. Далі співали гімн, який має  такі рядки: «Боже, допоможи нам протистояти пануванню гнобителів з усією нашою волею і могутністю на віки віків». Під час концерту відображення гніту нації та її визволення студенти представили у невеличкому драматичному перформансі.

До студентів у відео-зверненні звернувся консул Гани в Україні, який наголосив на тому, що молодь Гани – це не лише лідери майбутнього. Варто усвідомлювати, що вони – також лідери сьогодення, тому вже нині повинні займати посади і серйозно ставитися до навчання, а надто – використовувати можливості, які їм дає Україна.

Серед запрошених гостей був проректор з науково-педагогічної роботи (міжнародні зв’язки) д.мед.н. Заїка Сергій Володимирович, який особисто був у Гані і ділився позитивними враженнями від країни та привітних людей, які там мешкають.

  • «У Вінниці навчається близько 100 студентів з Гани, більшість – студенти Вінницького національного медичного університету ім. М.І. Пирогова, – розповів Сергій Володимирович журналісту Vежа. – Студенти з Гани досить активні. Багато студентів залучено до діяльності наукового товариства університету. Влітку буде конкурс «Мама Африка» на Чернігівщині, де вінницькі студенти планують брати участь. Загалом у Вінниці навчаються іноземні студенти із 67 країн. Студенти беруть участь в університетських конкурсах краси і грають у футбольній збірній своєї альма-матер».

Напередодні свята проводилося голосування за студентів у різних номінаціях. Номінанти висувалися у таких категоріях, як найвпливовіші, найбільш політично свідомі студенти, найбільш фотогенічні, спортивні, популярні, а також найкращому промоутеру і найкращим друзям. Переможців визначали шляхом інтернет-голосування, а безпосередньо на концерті оголошували їхні імена та нагороджували почесними золотавими статуетками. Їх просили сказати декілька слів, вручаючи почесну нагороду. Скромні переможці просто дякували друзям за підтримку.

     

Якщо ж говорити про відомих людей, родом із Гани, то Кофі Аннан є чи не найвідомішим серед них. Він, будучи звичайним співробітником ООН, вперше в історії організації збудував кар’єру, ставши головним дипломатом світу у 1997-2006 рр. на посаді Генерального Секретаря ООН. У 2001 р. отримав Нобелівську премію миру за оновлення ООН та надання пріоритетного значення питанням дотримання прав людини. Нобелівський комітет також відзначив його відданість у боротьбі з поширенням ВІЛ/СНІДу в Африці та опозиції щодо міжнародного тероризму.

Святкування 60-ї річниці незалежності Гани організувала спільнота студентів Гани в Україні – National Union of Ghana Students (NUGS-Ukraine). Традиційно у цей день відбувається інавгурація нового головуючого організації та прийняття присяги, а також представлення складу нової команди.

Фото Ольги Мірошніченко