Сьогодні, 4 травня, у Вінниці на протест вийшли медики Вінницької центральної районної лікарні. Вони скаржились, що не отримали обіцяних доплат за роботу з пацієнтами, які хворіють на COVID-19. Проте у закладі запевняють, що кошти виплатили.
Колектив Вінницької центральної районної клінічної лікарні Вінницької районної ради сьогодні мітингував під стінами свого місця роботи, повідомляє видання “33-й канал”. На плакатах учасників протесту були написані заклики “медикам гідну зарплату” та “вимагаємо доплату 300%”.
– Ми не втекли із цієї “передової”. Покинули своїх дітей, чоловіків та батьків і живемо заради порятунку пацієнтів фактично у лікарні. А нам за квітень кинули на картки по 86 копійок доплати до звичайної ставки. А лікарям по 1,68 гривні! Це як? Чи пообіцяли в Києві та забули?, – наводить слова протестуючих медиків видання.
ПЕРЕБІГ ПРОТЕСТУ
Повідомляють, що спілкування обурених лікарів та персоналу з керівництвом закладу та районними посадовцями тривало близько двох годин. Крім того, лікарі також озвучили питання наявності захисних костюмів й зазначили, що “працювати немає в чому”.
– У вас що, захисту немає? – емоційно запитував головний лікар Олександр Кривов’яз своїх співробітників.
– Ну, не кричіть і не сердьтеся. Ми говоримо, що наші костюми зношуються, – відповідали йому підлеглі.
Приєднався до протесту й один із завідуючих лікарів.
– Ми володіли тією ж інформацією. Ми з великим задоволенням приходили у колектив й говорили, що нам розповідають наші великі начальники, великі люди з великих трибун, що буде так і так. Спершу 15% інфекційній, потім 300%. Потім ці 300% чомусь в останню чергу пояснили, що це буде саме за роботу в спецодязі, саме з хворими. Але чому ця інформація прийшла до нас вже наприкінці? Коли вже пізно щось пояснювати…
Як пояснила головна бухгалтерка закладу, те, що кошти на надбавки виділили не означає, що їх отримають одразу: “По-перше, їх треба нарахувати. По-друге, забрати податки й лише тоді давати вам на руки. А це не буде цієї ж хвилини”.
Зрештою, Олександр Кривов’яз пообіцяв, що всі виплати медики отримають. Щоправда, на це потрібно близько тижня, аби вирішити всі питання.
ПОЗИЦІЯ ГОЛОВНОГО ЛІКАРЯ
Нам вдалось телефоном поспілкуватися із головним лікарем закладу Олександром Кривов’язом. Як він пояснив у своєму коментарі, сьогоднішній протест медсестер та санітарок вважає провокацією.
– Що у нас сталось? Для мене це була така несподіванка, що цю акцію зробили наш середній та молодший медичний персонал. Наскільки зараз я вже “охолонув”, то я розумію, що це все ж була підтримка протестної всеукраїнської акції протесту медиків. І нашими співробітниками маніпулюють зверху. Хто маніпулює? Я так думаю, що опозиція проти нашої влади.
– Річ у тому, що пройшов квітень і нам потрібно було заплатити нашому персоналу за пролікованих хворих. Зарплата була 30 квітня, це був четвер, короткий день. Ми всі “ковідні” надбавки виплатили.
До мене приходили співробітники і говорили, що щось недоплатили. Кажу, що таке може бути. Це все ж людський фактор, все може бути, люди ж видають цю зарплату. Сказав, що розберемось з цим в понеділок. Сьогодні, у понеділок, вже о 9 годині ранку, всі мої співробітники (але лікарів там фактично не було, були санітарки та медсестри) всі прийшли, поприїжджали з сіл. Це ж Вінницький район, так то ми автобуси їм даємо, але що сьогодні зберуться всі стовідсотково – я цього й не знав. З плакатами… Я аж зрадів, думаю, “ну, молодці”.
Запитуємо, чому ж тоді на відео домовились про тиждень на розв’язання питань, якщо насправді доплати вже здійснили. Олександр Кривов’яз пояснив, що нас час протесту ще не спілкувався з бухгалтером і не міг точно сказати чи всі працівники отримали доплати. Однак нині він вже володіє всією інформацією.
– Головний бухгалтер мені сьогодні казала, що ми все виплатили. Ну, можливо, десь комусь не доплатили. Це людський фактор, розумієте? Можливо, десь кому не там поставили й людина не отримала все.
Щоправда, головний лікар додав, що зарплату виплатили по субвенції НСЗУ, які надали у заробітний фонд на квітень 2020 року таку ж суму як в аналогічний період минулого року – чотири мільйони 200 тисяч гривень. Цих коштів вистачило й на заробітні плати, і на доплати.
Крім цього, за словами головного лікаря, найближчим часом до лікарні ще мають надійти гроші з державного бюджету, які призначені саме на виплату надбавок за роботу з хворими на COVID-19. Це близько 943 тисяч гривень.
– Якби ми не виплатили 30 квітня (а ми виплатили, але мало б що трапилось), тоді ось в травні зайдуть ці 943 тисячі – й вони тільки підуть на доплати й зарплати. Чому сьогодні не дочекались, чому колектив не прийшов до мене і не запитав, що у них по зарплаті? Ні, вони зробили таку акцію. З моєї точки зору, вона була ініційована не нашими.
Додає, що у лікарні існує певне напруження серед молодшого та середнього медичного персоналу.
– Санітарки у нас найбільше ображені державою. Тому що у них посадовий оклад 2400, а виплачуємо ми їм “мінімалку” – 4700. А медсестри у нас отримують на 700 гривень більше, ніж санітарки.
“Ковідні” гроші виплачують наступним чином: сьогодні у нас задіяно 5 відділень, всі співробітники, які працювали з “ковідними” хворими отримують кошти – 300%. Тобто, вони заходять на 4 години, екіпіровані, чотири години там працюють, потім виходять і заходить наступна група з того ж відділення. Та група пропрацювала чотири години, вийшла й назад заходить перша група. Так 24 години працюють. Всі табелі, де записують хто скільки годин пропрацював, пишуть старші сестри відділень. Підписують їх завідуючі відділеннями. Потім цей табель йде до начмеда, він їх передивляється чи все правильно, і далі йде на проплату в бухгалтерію. Вони проплачують те, що їм подано по табелю. Тут ніхто обманути не може.
– Наші санітарки стурбовані, тому що ці нарахування (десь 1,5 – 2 тисячі) додаються не до “мінімалки”, яка 4700, а до посадового окладу, який 2100. Ось людина думає, що у неї “мінімалка” 4700, її множить на 300%, й думає, що отримає 14 тисяч, але насправді отримує менше. І я з цим не згоден. Я хочу дати премію санітарці, а воно все одно поглинається “мінімалкою”. Це така звичайна математика, бухгалтерська.
Олександр Кривов’яз розповідає, що з початку епідемії з його лікарні звільнились 26 медсестер, 20 санітарок та двоє лікарів.
ПОЗИЦІЯ ОБЛАСНОЇ ВЛАДИ
Відреагували на конфлікт й в обласній раді. Зокрема, голова постійної комісії питань бюджету, фінансів та обласних програм Геннадій Мазур заявив, що попри будь-які рішення центральної влади, усі медики, які задіяні у боротьбі з коронавірусною хворобою COVID, отримають обіцяні доплати.
– В березні ми розподілили та направили кошти у Вінницький обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф і у Вінницьку обласну клінічну дитячу інфекційну лікарню, – пояснює Геннадій Мазур. – Окрім цього, дали кошти на районні лікарні. Однак наказ Міністерства охорони здоров’я № 768 передбачав виплату тільки за березень. Мене дивує сьогодні позиція Кабінету Міністрів та Міністра охорони здоров’я України, які з екранів телевізорів озвучують, що виплата заробітної плати має бути в розмірі трьохмісячної заробітної плати.
– В наказі МОЗ передбачена доплата в розмірі трьох посадових окладів (тарифних ставок), і то за березень. Тим більше, що змін у цей наказ не має. Крім цього, 23 березня був прийнятий проєкт постанови КМУ № 246, де зазначено які категорії медпрацівників мають отримати доплати. Ця постанова станом на сьогодні не набрала законної сили, тобто сьогодні Уряд, Міністерство охорони здоров’я перекидає на органи державної влади та місцевого самоврядування виплату всіх доплат медичним працівникам. Але фактично ми не можемо цього зробити, тому що Державна казначейська служба не пропустить ці платежі й жоден бухгалтер не проведе такі виплати, адже це буде не цільове використання бюджетних коштів.
Він додав, що минулого тижня відбулося засідання постійної комісії з питань бюджету, фінансів та обласних програм. Вони розподілили кошти й дали Вінницькій ОТГ 1 943 000 гривень. Це, зокрема, й субвенції на Вінницький район для Вінницької районної центральної клінічної лікарні.
– Зі сторони обласного бюджету ми значно підтримали ситуацію і передали кошти на місцевий бюджет. Тому ще раз наголошую за будь-яких обставин медики тримають обіцяні зарплати.
Нагадаємо, що у квітні відбулась сесія Вінницької обласної ради. Серед іншого, там мали розглянути питання виділення коштів на доплати медикам, які лікують хворих на COVID-19. Тоді депутати вирішили зачекати з голосуванням й розраховували на кошти з державного бюджету, які б покрили надбавки. Водночас запевняли, якщо ж з будь-яких причин Вінниччина не отримає коштів на доплати медикам, тоді це забезпечать з обласного бюджету.
Відео та фото – “33-й канал”
Дякуємо!
Тепер редактори знають.