До шлюбу з восковим віночком: у Вінниці відкрили виставку старовинних весільних строїв. ФОТО

16:24
Автор: В'ячеслав Луцков
Become a Patron!

Сьогодні, 18 лютого, у Музейно-просвітницькому центрі Вінницького державного педагогічного університету імені Михайла Коцюбинського презентували виставку подільських весільних строїв, головних уборів та історичних світлин.

Протягом кількох місяців всі охочі зможуть подивитись на понад півсотні експонатів, пов’язаних з подільською культурою різних районів, серед яких є як оригінальні історичні екземпляри, так і реконструкції.

                   

Так, на виставці “Просили мама, просили тато – і ми вас просимо…на виставку!” можна побачити шість традиційних жіночих та чоловічих строїв (повних комплектів вбрання), 19 жіночих вінків та десятки історичних світлин життя українців, зроблених, зокрема, студентами ВДПУ.

Серед експонатів можна побачити повні весільні вбрання молодих Крижопільського району, строї Літинського та Бершадського районів. Крім цього, є тут і традиційний полтавський стрій.

        

Як розповіла Vежі Марія Куряча, співробітниця Центру історії Вінниці та власниця більшості одягових експонатів виставки, чотири з представлених зразків вбрання є оригінальними, решта – реконструкція.

Переважно шукаємо речі в селах, у своїх знайомих. Але на сьогодні їх знайти дуже важко. Навіть якщо студент їх знаходить, то часто він не знаходить спільної мови з власниками речей. Майже все, що ви бачите – це, буквально, завдяки моїй стипендії – підкреслює Марія Куряча та додає, що речі доводилось викупляти та в “чорних археологів” етнографічної діяльності.

За словами Марії, українські воскові віночки, які займають значну частину представленої колекції, споріднюють нас із європейськими традиціями. Так, вперше схожу прикрасу, тіару з флердоранжем, вдягла королева Великобританії Вікторія у 1840 році.

В Україні цю прикрасу, яка згодом стала традиційним весільним атрибутом, почали робити за допомогою воску, створюючи додатковий декор. Попри те, що віск може зберігатись понад сотню років, деякі декоративні елементи українських вінків (зокрема, квіти) до наших днів окремі з них дістались дещо розплавленими.

              

Експонати-реконструкції базуються, зокрема, на фото, що були розповсюджені у ХХ столітті.

Загалом екскурсія серед традиційних подільських строїв та інших експонатів, здається, не займає багато часу, однак залишає подив від різноманітності підходів до виготовлення одягу навіть в межах одного регіону. До того ж, у сусідньому коридорі представлені кілька десятків українських сорочок з Вінниччини, що ідею варіативності розвивають, хоча й належать до іншої колекції.

              

Виставку “Просили мама, просили тато – і ми вас просимо…на виставку!” можна буде побачити у Музейно-просвітницькому центр ВДПУ (вул. Острозького, 32) щонайменше до кінця березня. Вхід вільний.

Організатором виставки виступив Вінницький державний педагогічний університет імені Михайла Коцюбинського Співорганізатором – Центр історії Вінниці.

Фото Марини Сербінович

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.