Оновлено: 20 Січня 2020, в 12:54
ДП “Тростянецький спиртзавод”, який раніше зливав барду на бардополя, накопичував відходи в одному зі спеціальних металевих чанів, що розташовані неподалік місцевої водойми. Жителі Тростянця побоюються, що кислотна мелясна барда роз’їсть метал та забруднить найближчі землі та водойми.
Нагадаємо, наприкінці грудня голова Вінницької ОДА Владислав Скальський запевнив, що відходи від діяльності Тростянецького спиртзаводу відтоді мали вивозитися за межі Тростянця та не повинні потрапляти на бардополя.
Натомість, мелясна барда мала відвантажуватися на переробку до Юзефо-Миколаївської біогазової установки в Козятинському районі.
Протікання барди з чану. Після обурення місцевих активістів чан відремонтували
Втім, як повідомив Vежі Андрій Тєрєхов, житель Тростянця та місцевий активіст, барду на переробку до Козятинського району припинили возити через несправність біогазової установки. Як наслідок зупинки біогазової установки, зупинився й сам Тростянецький спиртзавод. Про те, що Юзефо-Миколаївська установка дійсно зупинена, нам підтвердили й на самому переробному підприємстві.
Станом на зараз в нас повна зупинка, тому що в нас не працюють двигуни з технічної причини. Сервісна служба не може їх відремонтувати. Вони зламалися ще минулого року, в кінці грудня.
V: А коли орієнтовно відремонтують?
– Ми не знаємо. Поки нам з Європи не пришлють запасні частини по гарантії, ми не запускаємось – пояснив Олег Джурик, заступник директора ТОВ “Юзефо-Миколаївська біогазова компанія”, та додав, що частину відходів вони приймали у власні ємності.
Пан Джурик зазначив, що договір з Тростянецьким спиртзаводом вони уклали, однак про його подробиці, зокрема, об’єм барди, яку надаватиме спиртзавод, розповідати відмовився. Згодом, це підтвердили і у письмовій відповіді підприємства на наш запит.
Натомість, на думку Андрія Тєрєхова, договір безпосередньо між ДП “Тростянецький спиртовий завод” та ТОВ “Юзефо-Миколаївська біогазова компанія” не був укладений. Активіст також не вірить і в ламання біогазової установки, посилаючись на власні джерела в компанії.
Крім цього, в Тєрєхова є сумніви й щодо відповідності кількості барди, виробленої спиртзаводом та відходам, які потенційно може переробити біогазова установка. Так, з його слів, в разі запуску спиртовий завод вироблятиме щонайменше 500 тонн барди щодня, для перевезення яких потрібно близько 20 машин місткістю 25-30 тонн, а такої кількості щоденних перевезень під час роботи заводу не було.
Суперечки про чани як альтернативу бардополям виникли між керівництвом заводу та жителями ще кілька місяців тому. Як стверджує Тєрєхов, який виклав аудіо та відеозапис переговорів лише близько тижня назад, керівництво розуміло небезпечність таких дій ще тоді.
Чани розташовані біля спиртзаводу, поряд із заправкою. Крім цього, поряд є водойма, яка поєднана із ставком біля спиртзаводу, а той – перетікає в ставок в самому Тростянці. Вся ця територія може “заразитись” (відходами – авт.) – повідомив Андрій Тєрєхов та додав, що, за його даними, біля Тростянця наразі залишається близько 3000 тонн барди.
Олександр Гулько, головний юрисконсульт спиртзаводу, розповів Vежі, що чани дійсно належать їхньому підприємству, але не в його компетенції відповідати на питання про технічні показники, а також додав, що зараз перебуває у відпустці. Водночас за основними телефонними номерами на державному підприємстві ніхто не відповідав.
Наразі місцеві жителі побоюються, що якщо барду з чану не викачають, вона може за вищих температур вибухнути, або ж роз’їсти метал. В обох випадках велика кількість барди потрапить в навколишнє середовище. Крім цього, мешканці остерігаються, що спиртзавод буде закачувати барду й в решту чанів.
Нагадаємо, що раніше питання забруднення спиртзаводом повітря в Тростянці викликало неодноразові акції протесту місцевих мешканців. Через подібну діяльність спиртзаводу рівень сірководню в повітрі населеного пункту перевищив допустимі норми в сім разів. Вимагаючи припинення діяльності підприємства, місцеві мешканці також перекривали дороги в селищі.
Барда — залишок після відгонки спирту із браги; відхід виробництва етилового спирту. Мелясна барда вважається відходом. Її скидають на поля фільтрації, чим викликається забруднення навколишнього середовища (в тому числі забруднюється повітряний басейн). Вікіпедія
Фото з сайту Прокуратури Вінницької області та відео Світлани Баламут
Дякуємо!
Тепер редактори знають.