Публікації за датами

  • 26 Грудня/ 17:53

    Vinnytsia

    Публікація26.12.1917:53

    Автор:Юлія Плахтій

    Допомогти вийти зі стану жертви: у Вінниці презентували концепцію притулку для безхатьків. ФОТОРЕПОРТАЖ

Найближчими роками у Вінниці планують створити притулок для безхатченків, де можна буде отримати комплексну кваліфіковану допомогу, переночувати та вирішити низку інших проблем.

Сьогодні, 26 грудня, в хабі “Місто змістів” відбулася презентація концепції притулку, яку під час заходу передали міській владі для подальшого втілення.

    

Координатор експертної групи проекту “Побачити невидимих почути мовчазних”, громадська організація “Вісь”, представила бачення концепції надання послуг для безхатченків. Надалі для втілення проекту шукатимуть приміщення та кошти (не виключено – грантових).

Концепцію презентували директорка Міжнародного Благодійного фонду “Український жіночий фонд” Олеся Бондар, керівниця проекту Світлана Дубина (ГО “Вісь”), координаторка проекту Олена Данілова. Також були запрошені іноземні волонтери, які також займаються питанням допомоги безхатченкам.

На першому фото – Світлана Дубина, на другому – Олена Данілова

 

За словами організаторів проекту, у Вінниці зараз перебуває понад 300 безхатьків. Проблемою є надання виключно “точкової” допомоги бездомним: в окремому закладі можна отримати одяг та відновити документи, в іншому – отримати їжу та помитися.

За словами Олесі Бондар, таким чином люди гинуть на вулицях або ж в лікарнях. Окрема проблема – це те, що безпритульні просто не знають, куди звертатися. Тож проектом передбачається комплекс всіх можливих послуг в одному місці.

Організатори не лише дослідили досвід інших міст України та світу, але й поспілкувалися із самими безхатьками. Більшість з них заявила, що відвідувала би такий притулок, якби він був. Також представили фільм за участю бездомних, які розповіли свої історії.

На основі всіх аналізів та досліджень, координатори проекту представили найбільш доцільну трирівневу систему надання послуг, яка має бути в новому притулку: 

     

Перший рівень: облік, відновлення документів, консультації, перукарня, можливість здати речі на зберігання, послуги соціальних представників, аптечний пункт, “ранкова інфокава” (безхатченків пригощатимуть кавою та пропонуватимуть почитати газету чи журнал) тощо.

Другий рівень: тимчасове проживання, сніданок, послуги психолога та соціальних працівників, санітарно-гігієнічні послуги, робота над подоланням залежностей.

Третій рівень: майстерня (соціальне підприємництво, виготовлення виробів з дерева тощо), покращені умови для нічного перебування, навчання, влаштування дозвілля, супровід у пошуку роботи чи житла тощо.

Як підрахували учасники робочої групи, на базові витрати щорічно притулок потребуватиме 2 мільйони 281 тисячу 600 гривень. За ці кошти можна утримувати 27 штатних одиниць та забезпечувати проживанням та харчуванням одночасно 40 людей. В цю суму входить оплата комунальних послуг, придбання медикаментів, господарчих товарів, будматеріалів, мийних засобів тощо.

За словами заступниці міського голови Галини Якубович, Сергій Моргунов висловлював свою зацікавленість проектом. Чиновниця зазначила, що все планують втілити поступово.

– Ми над цим працюємо (створенням притулку – авт.). Я не можу сказати, що він виникне у 2020 році й все буде ідеально працювати, але ми співпрацюємо з комунальним закладом обласної ради “Соціотерапія”. В них має бути трансформація їхнього закладу, ми говорили із заступником головного лікаря щодо того, щоб там зробити місця для нічного перебування. Можливо, ми знайдемо інші приміщення. Крок за кроком: ми плануємо почати з місця нічного перебування, а далі, можливо, це все в ідеалі “переросте” у притулок – повноцінний, який нам сьогодні презентували.

Олена Данілова сподівається, що наступного року знайдуть приміщення, зроблять там ремонт та адаптують його для проекту. Запрацювати притулок в такому випадку може в 2021 році.

Олена Данілова розповіла, що в притулку має бути приблизно наступне зонування: на першому поверсі розташовуються медичний кабінет, кабінет соцпрацівників, пральня, кабінети адміністрації, кімната інтеграції, їдальня та кухня, а ще – спеціальна кімната ментора, який допомагатиме безхатькам у вирішенні всіх питань.

На другому поверсі мають облаштувати дві окремих спальні кімнати (для 40 чоловіків та жінок), кімнату психолога, шафки для безхатьків та окремі душові.

     

Головною ідеєю притулку називають гідність, пояснюючи, що доступ до закладу має бути 24/7, аби людина могла отримати підтримку тоді, коли треба. Також важливо, щоб допомога була комплексною, але при цьому має бути баланс.

Головний лікар вінницького обласного наркологічного диспансеру Павло Слободянюк зауважив, що при створенні притулку також варто розуміти, що далеко не всі безхатьки захочуть отримувати допомогу. За його словами йдеться про певне відчуття свободи та відчуття рамок, властиві безхатькам.

Присутня на презентації американська волонтерка Лора розповіла історію про те, як важливо із розумом підходити до вирішення проблем безхатьків. Американка розповіла, як група людей хотіла допомогти безпритульним. Останні протягом тривалого часу мешкали на одній і тій самій локації та вже вважали її власним будинком.

Волонтери прийшли до них з допомогою: шампунями, милом та іншими подарунками. Проте, за словами Лори, бездомні сприйняли це як вторгнення та докір, що мовляв, вони брудні – й не прийняли допомогу. “Людям потрібно допомагати вийти зі стану жертви” – сказала волонтерка.

Вона також розповіла про низку стереотипів щодо безхатьків, які зазвичай є упередженими (нібито всі вони мають проблеми з алкоголем, не розумні та навіть психічно хворі), та про показовий випадок, що стався з безхатьком Юрієм. Лора розповіла, що після обмороження кінцівки йому довелося ампутувати пальці на ногах. Проте через байдужість лікарів, які тільки під натиском зробили необхідні процедури, врятувати ногу не вдалося.

Водночас волонтерка наголосила, що “потрібен баланс”. Адже безхатьки звикли боротися за своє існування, постійно піддаються насильству та при цьому намагаються “витягти” якомога більше з тих, хто пропонує допомогу.

Світлана Дубина натомість розповіла про те, що вже зроблено для безхатьків. Зокрема для них було виготовлено інформаційні брошури з переліком доступних послуг із вказаними адресами пунктів допомоги. Також безпритульним передали комплекти: еко-сумку з посудом, невеличким карематом, рукавичками та шкарпетками.

     

Тож за підсумками сьогоднішнього обговорення концепція притулку була передана міській владі для подальшого опрацювання та втілення проекту.

Нагадаємо також, раніше VежА також побувала в одному з Центрів реінтеграції бездомних громадян, де працівники пункту обігріву розповіли, як виживають у морозній Вінниці безхатченки. Деталі – ТУТ.

Читайте також: «Між небом і землею»: як виживають вінницькі безхатченки взимку. ФОТОРЕПОРТАЖ

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Юлія Плахтій
Журналіст

Дякуємо!

Тепер редактори знають.