Публікації за датами

  • 25 Вересня/ 19:47

    Vinnytsia

    Публікація25.09.1919:47

    Автор:Юлія Плахтій

    Діджиталізація: у Вінницькій облраді встановили нову систему для голосування із сенсорними кнопками. ФОТОРЕПОРТАЖ

Вже з наступної сесії, яка відбудеться 26 вересня, депутати Вінницької обласної Ради для голосування будуть користуватися сучасними планшетами замість паперових проектів рішень. Окрім того, систему голосування облаштують спеціальною сенсорною кнопкою для унеможливлення “кнопкодавства”.

Сьогодні, 25 вересня, у приміщенні обласної Ради відбулося тестування системи, на яке й потрапили журналісти Vежі. Ми поспілкувалися не тільки з фахівцями, які тестують систему, а й з ініціатором її встановлення – заступником голови Вінницької обласної Ради Михайлом Кременюком.

     

Він розповів, що протягом найближчого часу чиновників навчатимуть тонкощам роботи в новому форматі. Поки ж відбувається тестування системи (уже встановлено планшети та мікрофони, на черзі – сенсорні кнопки) та розробляється необхідне програмне забезпечення. Під час завтрашньої сесії обласної Ради депутати мають остаточно затвердити відповідні зміни в регламенті обласної Ради (зокрема в частині щодо користування планшетами, зміни щодо сенсорних кнопок внесуть пізніше).

Що являє собою система та навіщо вона взагалі?

В систему входять планшети, оновлені мікрофони, сенсорна кнопка, мережа внутрішніх комунікацій. Планшетів було придбано 100 одиниць на загальну суму близько мільйона гривень (оскільки депутатів обласної Ради – 84, решту, 16 планшетів, закупили в якості запасних).

     

 

Електронні документи

Як розповів Vежі Михайло Кременюк, головна “фішка” системи “Рада-В”, заради якої і було ініційоване її встановлення – заміна паперових документів на електронні. Адже нині використовуються тонни паперу, які фактично “працюють” тільки протягом одного дня – під час сесій обласної Ради.

     

До того ж, аби підготувати всі ці стоси паперу, одночасно протягом двох днів (саме за два-три дні до сесії відбувається президія, на якій до проектів можуть вносити зміни чи взагалі виключати їх з порядку денного та відправити на доопрацювання) працює близько десяти осіб: вони сортують всі проекти рішень по окремих блоках для кожного з 84 депутатів та ще частину – для журналістів. А у випадку, якщо в якісь документи були внесені зміни, то, звісно, все доводиться переробляти.

  

Тепер папери замінять на електронні версії. Депутат під час сесії (в інший час також) зможе переглядати проект рішення, за яке відбувається голосування, а також інформацію про те, ким документ був розглянутий, хто його раніше підтримав та будь-яку іншу необхідну для прийняття рішення інформацію.

Після голосування за те чи інше питання, система відразу відображає результати голосування поіменно, які потім можна буде переглянути в будь-який момент. Інформація дублюватиметься також на сайт обласної Ради.

– “Рада-В” – це продовження раніше встановленої системи, але вона модернізована. В першу чергу ми додаємо планшети, щоб процес проведення сесії був без паперу, а ведення сесії було через програму, яку зараз саме розробляють, – сказав Кременюк.

Окрім того, каже депутат, не буде плутанини з порядком питань. Адже іноді депутати просять розглянути двадцять п’яте питання другим, наприклад, і, відповідно, узгоджується рішення про “вважати двадцять п’яте питання другим”, що ускладнює роботу депутатів. Тепер адміністратор, який керуватиме системою під час засідання, з легкістю зможе вносити потрібні зміни і ніхто вже не буде плутатись, за яке питання голосує.

  

Унеможливлення “кнопкодавства” 

Михайло Кременюк розповів також про другу важливу перевагу оновленої системи голосування: система “Рада-В” унеможливлює “кнопкодавство”, адже депутат муситиме використовувати одночасно обидві руки для голосування: ліворуч від планшета розташовується сенсорна кнопка, яка активується тільки тоді, коли до неї торкнутися пальцем, а праворуч – звичні для народних обранців кнопки голосування: “за”, “проти” чи “утримався”.

Щоб проголосувати, депутат має спершу натиснути та утримувати (поки не завершиться відлік голосування) однією рукою сенсорну, а одночасно іншою – обрати свій варіант серед кнопок праворуч. Відтак, дотягнутися до кнопок сусіда чиновнику просто не буде чим.

Водночас, в проекті рішення прописано, що в разі, якщо депутат має фізичні вади, через які він не може користуватися системою таким чином, то за рішенням лічильної комісії визначається спосіб, в який зазначений депутат здійснюватиме голосування (у Вінницькій облраді наразі таких депутатів немає).

Щоправда, сенсорна кнопка поки ще не встановлена, оскільки її функціонал та особливості ще мають прописати і затвердити окремо офіційно. Але в обласній раді запевняють, що вона точно буде, адже вже замовлена.

Безпечність системи

Відомо, що систему також мають сертифікувати та надати висновок про її захищеність, аби її робота та результати ні в кого не викликали сумнівів.

– Сама система буде відокремленою, для її захисту від зовнішнього втручання. Тобто вона буде закритою, не буде підключена до інтернет-мережі, але сам планшет буде підключений до іншого серверу та матиме доступ до Інтернету, щоб депутати могли переглядати проекти рішень, інформацію про стан розгляду цих документів, поіменне голосування та все інше, – розповів Кременюк.

  

Як реагують на такі нововведення самі народні обранці?

– По-різному. Депутати тут як заручники: вони або стають більш дисципліновані, ходять та голосують самі, або ж будуть (щодо них) якісь інші рішення прийматись. Система буде дисциплінувати депутата, що йому треба не ловити ґав, а голосувати і тримати ті кнопки, – сказав Михайло Кременюк.

        

Вартість системи – 2 мільйони 300 тисяч гривень. За ці кошти було придбано все необхідне обладнання (зокрема на планшети витратили близько мільйону гривень), оплачено роботи зі влаштування мережі, розробка програмного забезпечення та всі необхідні послуги та роботи. Михайло Кременюк говорить, що система має окупитися протягом найближчих трьох-чотирьох років за рахунок коштів, які раніше витрачалися на папір.

До того ж, за словами Кременюка, в Київраді подібна система вартує 30 мільйонів гривень. “Знайти систему можна і за 50 мільйонів, але навіщо такі величезні кошти витрачати? Ця система (у Вінницькій облраді – авт.) є оптимальною” – сказав Михайло Кременюк. Водночас, повідомив чиновник, на Вінниччині подібні системи встановлені щонайменше в радах Погребища, Мурованих Курилівцях, Якушинецькій ОТГ.

Тож завтра, 26 вересня, відбудеться сесія обласної Ради, на якій зокрема мають остаточно затвердити зміни до регламенту, аби на наступній сесії депутати вже могли користуватися планшетами та електронними документами. Таким чином завтрашня сесія стане в історії Вінницької обласної Ради останньою “паперовою”.

Сподіваюся, наші депутати завтра підтримають це рішення і ми внесемо зміни в регламент. Будемо сподіватися, що вистачить здорового глузду та відкритості, – сказав Михайло Кременюк. – Той, хто не проголосує… Той список все одно ж буде на сайті… Буде видно, хто за прозорість, а хто ні. 

Фото Марини Сербінович

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

author avatar
Юлія Плахтій
Журналіст

Дякуємо!

Тепер редактори знають.