Сьогодні, 19 вересня, у Вінницькій міській раді відбулося засідання міської комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій. На ній обговорювалося питання можливого відключення “Водоканалу” від електрики, заплановане на 23 вересня.
Були присутні зокрема міський голова Вінниці Сергій Моргунов, який і скликав засідання, Василь Броварник, заступник голови Вінницької ОДА, та Андрій Ковальов, голова постійної комісії обласної ради з питань житлово-комунального господарства, енергоефективності та енергозбереження.
Головним питанням, яке обговорювалося, стала ситуація між КП “Вінницяоблводоканалом” та АТ “Вінницяобленерго”.
Зокрема йшлося про заборгованість Водоканалу перед енергетиками у розмірі 72 мільйонів гривень, через що останні погрожували відключити водоканалу електропостачання, що автоматично призведе до відключення водопостачання по всьому місту.
Втім, за результатами обговорення, стало відомо, що відключення води з 23 вересня таки не буде. Водночас Водоканал зобов’язали сплатити енергетикам 947 тисяч гривень в якості передоплати за вересень. “Водоканал” зазначив, що має таку суму і сплатить ці кошти, про що був підписаний відповідний гарантійний лист. Також рішенням комісії енергетикам було заборонено відключати світло “водоканалу”.
Андрій Поліщук, гендиректор “Вінницяобленерго”, розповів, що 28 грудня 2018 року з “Вінницяоблводоканалом” було підписано договір реструктуризації боргу на суму понад 63 мільйони, яку останній мав би сплатити протягом 13 місяців.
Згідно з угодою водоканал щомісяця мав би платити по 5 мільйонів 202 тисячі (в січні – 5 мільйонів 702 тисячі), втім по факту загалом в січні-лютому було отримано 1,5 мільйона, з березня по липень – нічого, а в серпні – лише 500 тисяч. Поліщук сказав, що станом на 18 вересня водоканал має заборгованість з планового платежу на вересень за послугу з розподілу в сумі 947 тисяч гривень, яку мав би погасити до 1 вересня.
У свою чергу очільник “водоканалу” Олександр Чернятинський сказав, що 947 тисяч – це передплата за вересень, а ось за попередні місяці 2019 року боргів перед “обленерго” немає.
– 67 мільйонів – це борг, який утворився протягом 2017-2018 років і частково 2016-го, – сказав Чернятинський.
Водночас Поліщук повідомив, що у зв’язку з боргами цьогоріч частково припинялося постачання електроенергії дев’ять разів. 14 липня в суді було відкрито провадження по цій ситуації. З низки причин судове засідання перенесене на 26 вересня.
Міський голова наголосив, що оскільки КП “Вінницяоблводоканал” – обласне підприємство, тож в першу чергу саме обласна рада та обласна адміністрація мають вирішувати це питання. Водночас Моргунов зазначив, що міська рада також готова підтримати “Вінницяоблводоканал” на умовах 50/50.
Міський голова закликав обласну раду та обласну адміністрацію спільно вирішувати це питання та зокрема винести рішення про підтримку підприємства на найближчу сесію обласної ради 26 вересня. Міська рада “зробить все дзеркально”, тобто також вирішуватиме питання.
– Керівництву “облводоканалу” треба розібратися в своїй господарській діяльності. Ми маємо на комісії ініціювати та прийняти рішення щодо заборони відключення електроенергії, але це не має бути гра в одні ворота, – сказав Сергій Моргунов. – Зі свого боку ми маємо подумати, яким чином реструктуризувати борги та не доводити ситуацію в глухий кут по поточним боргам.
Разом з ОДА і обласною Радою нам треба подивитися можливості наших бюджетів та підтримати “водоканал”, щоб почати процес реструктуризації. Я хотів би, щоб ми за тиждень визначились, які в нас є можливості в бюджеті і спільно з облрадою винесли відповідне рішення (на сесії обласної ради 26 вересня) про підтримку в тій-то сумі. Дзеркально міська рада теж буде розглядати це питання. Сесія буде на початку жовтня.
За словами міського голови, потрібно працювати злагоджено, оскільки гіршим за відключення у місті води може бути ймовірна зупинка каналізаційно-насосних станції, які перекачують стоки. Моргунов наголосив, що “водоканал” має серйозно попрацювати над своєю оптимізацією витрат та над ефективністю власного менеджменту.
У свою чергу очільник “водоканалу” зазначив, що борг утворився внаслідок того, що з 1 липня стартувала нова модель ринку електроенергії відповідно до норм закону “Про ринок електричної енергії”, ухваленого у 2017 році. Тарифи на електроенергію суттєво зросли, а ось тарифи на водопостачання та водовідведення фактично залишилися без змін.
– Борги пов’язані з несвоєчасним встановленням, коригування тарифів на водопостачання, водовідведення. Так як тоді тарифи встановлювалися з 1 січня на поточний рік, а у нас, як правило, вони встановлюються в березні, в травні. І цей період з’являються борги, які потім нічим не компенсуються. Є тариф, економічно обгрунтований, який повинен діяти. Його ввели не з першого січня, а в березні. Три місяця виходить уже різниця. І ось за ці періоди набігає ось ця різниця. Різниця в тарифах – це не те, що мали б сплачувати люди, це різниця, яку не сплачувала держава. Різниця між несвоєчасно скоригованим тарифом.
Водночас, стало відомо, що “Енері” “водоканал” боргує понад 6 мільйонів гривень та щомісячно не доплачує 20% коштів за спожиту електроенергію. Станом на зараз відключено від електрики 36 об’єктів “водоканалу”. Питання погашення цієї заборгованості буде вирішуватися за підтримки коштів з міського та обласного бюджетів.
Врешті Олег Парфілов, начальник відділу з питань надзвичайних ситуацій, мобілізаційної і оборонної роботи та режиму секретності, зачитав проект рішення комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.
Згідно з рішенням, з метою запобігання виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, які пов’язані з порушенням нормальних умов життєдіяльності населення Вінницької ОТГ – підприємствам, які постачають електроенергію, заборонити відключати від електропостачання об’єктів КП “Вінницяоблводоканал”. Також в рішенні йдеться про прискорення погашення боргів підприємствами, установами та населенням, а також про прискорення погашення боргів “водоканалу” перед енергетиками в рамках договору про реструктуризацію боргу, а також рекомендувати Вінницькій обласній Раді та Вінницькій міській вирішити питання підтримки КП “Вінницяоблводоканал” фінансово.
Рішення було підтримано.
Нагадаємо, Акціонерне товариство “Вінницяобленерго” раніше повідомляло про відключення від електропостачання комунального підприємства “Вінницяоблводоканал” через борги перед енергетиками. Вказано, що сума боргу становить 67 мільйонів гривень, які енергетики вимагали сплатити протягом тривалого часу та навіть подали з цього приводу до суду. Втім, за словами прес-служби “обленерго”, реакції зі сторони “водоканалу” не було.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.