“Битва” за земельний податок: вінницькі депутати залишили податкову ставку без змін. ФОТОРЕПОРТАЖ

13:03
Автор: Vежа
Become a Patron!

Вінницькі депутати не підтримали рішення про зменшення ставки земельного податку. “За” відповідне рішення проголосувало лише вісім присутніх на сьогоднішній сесії народних обранців. Водночас міський голова ініціював додати до пільгових категорій громадян, які не будуть сплачувати податок, всіх субсидіантів. 

Так, з ініціативою зменшити земельний податок з чинних 0,3% до 0, 03% виступила депутатка від “Батьківщини” Ганна Давиденко. З її слів, така ставка – найбільша в Україні та лягає тягарем на вінницьких землевласників.

– Від нас з вами залежить, наскільки ми захочемо і зможемо піти назустріч людям. Сьогодні ставка земельного податку у Вінниці є одна з найвищих в Україні. Аргументи щодо такого підвищення (яке відбулося нещодавно – ред.) людей не цікавлять. Аргументи про те, що ці додаткові кошти – 10 мільйонів – потрібні вчителям і освітянам – виглядають дивно, бо цих 10 мільйонів не було в проекті бюджету. Кошти в бюджеті з’являться, якщо ми припинимо будувати гіперлупи. А всі ваші аргументи людям не цікаві, людей цікавлять лише питання, як вижити. В них немає грошей, аби сплатити цей земельний податок, – заявила пані Давиденко під час виступу на сесії міської ради.

Виступ депутатки став причиною певної перепалки в залі міської ради. Так, депутат Кривіцький заявив, що “не почув жодних економічних обґрунтувань з цього виступу”

Кривіцький: Скажіть будь ласка, скільки є платників цього податку?

Давиденко: Це ваш обов’язок знати цю цифру

Кривіцький: Я запитую у Вас як в ініціаторки проекту рішення.

Давиденко: Я знаю, скільки платників. Мені цікаво від Вас це почути.

Кривіцький: 28 тисяч 413 осіб. Скільки з них мають пільгу?

Давиденко: Я знаю, але ви маніпулюєте.

Кривіцький: Я не маніпулюю, а інформую громаду. Тож не сплачують земельний податок 14 808 пенсіонерів, а також ще 1023 пільговика. Тобто 15 тисяч з 28 тисяч не сплачують цей податок.

Також виступив депутат Володимир Малінін, який проінформував, що ставка земельного податку не переглядалася з 1993 року, тобто останні 25 років. “Зарплати зросли за цей час, чи ні? Це риторичне запитання. Ви знаєте, кажуть, що виборча кампанія починається з того дня, коли оголосили результати попередніх виборів. То в зв’язку з цим мені цікаво: чому Ви це питання піднімаєте саме зараз?”, – риторично підсумував виступ Малінін.

З репліками виступили також депутати Вадим Кудіяров та Ганна Панчук, які зі свого боку звинуватили Давиденко в “популізмі” та зниженню рейтингу партії “Батьківщина” такими діями. “Ви разом зі своєю подругою Щербаківською такими діями довели партію до руйнування, сьогодні підтримка “Батьківщини” у Вінниці складає 7%”, – заявив Кудіяров.

Зрештою міський голова Сергій Моргунов припинив репліки з сесійної зали та надав слово представнику ДФС Ігору Бондару. З його слів, з 1993 року, коли ставка земельного податку була встановлена на рівні 0,03% від грошової оцінки ділянки (при гранично допустимій нормі в 3%), середня зарплата у Вінницькій області зросла в 21 раз.

– Слід зазначити, що 40% громадян, які сплачують земельний податок, сплачують його у розмірі менше 1000 гривень на рік. Ще 26% – до півтори тисяч гривень на рік. Від трьох тисяч і вище сплачує лише 6% землевласників. 68 тисяч на рік сплачує громадянин, який є власником найбільшої ділянки площею 5,4 га, – сказав податківець. Окрім того Ігор Бондар зазначив, що загалом є п’ять категорій громадян, які звільняються від сплати податку, зокрема пенсіонери, учасники бойових дій, постраждалі від аварії на ЧАЕС, багатодітні сім’ї, інваліді першої та другої групи.

Зрештою перед депутатами виступила директорка Департаменту фінансі Наталія Луценко, яка розповіла, куди саме спрямовуються кошти, що надходять від земельного податку:

– Додаткові надходження дали можливість прийняти рішення щодо встановлення муніципальних надбавок в розмірі 20% дошкільним та позашкільним закладам, тренерам, керівникам гуртків підліткових клубів і так далі. Міському бюджету це коштує близько 19 мільйонів гривень і частково ці статті витрат фінансуються саме із земельного податку. Окрім того ці кошти використовуються для придбання ліків та препаратів, які мають бути безкоштовними для пацієнтів завдяки медичній реформі. Ідеться про інсулін, стент-системи, кардіостимулятори, памперси для осіб з інвалідністю, для вакцинації, для безкоштовного зубопротезування пільгових категорій громадян, тощо, – пояснила Луценко.

Після голосування міський голова ініціював включити до переліку пільгових категорій також тих громадян, які отримують субсидію. Сергій Моргунов дав протокольне доручення розробити відповідний проект рішення на наступну сесію.

Відтак питання було поставлено на голосування. “За” відповідне рішення проголосувало вісім присутніх депутатів, “проти” – 22. Решта утрималися або не голосували. Зокрема ініціативу Давиденко підтримали депутати Базелюк, Давиденко, Мартинюк, Околіта, Семененко, Ткаченко, Ткачук та Уманець.

На виході з міської ради депутатів зустрічали нечислені протестувальники, які раніше вимагали встановити пам’ятник Шевченку на майдані героїв Небесної Сотні,  вимагали не призначати Владислава Скальського новим головою Вінницької ОДА, а ще раніше – виступали проти будівництва нового цвинтаря на Сабарові. Спікером протесту став екс-кандидат в народні депутати Юрій Павленко, який закликав протестувальників кричати “Ганьба!”. Прикметно, що абсолютну більшість протестувальників складали пенсіонери – саме та категорії громадян, які звільнені від сплати земельного податку.

Нагадаємо, що з першого січня 2019 року ставка земельного податку для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) для фізичних осіб та для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку у Вінниці становить 0,3 відсотки від нормативно грошової оцінки землі. Раніше ставка земельного податку становила 0,03 відсотки та існувала з 1993 до 2018 року. Таким чином ставка земельного податку в 2019 році в порівнянні з попередніми роками зросла в 10 разів.

З приводу зміни ставки земельного податку була зареєстрована петиція до міської влади з проханням переглянути рішення міської ради від 2018 року та знизити ставку земельного податку, яка у поточному році значно підвищилися і викликала широкий резонанс у місцевого населення. У відповіді до цієї петиції міська рада пояснила, що “наразі відсутні підстави для вирішення питання, зазначеного у петиції, оскільки ставка податку, встановлена у розмірі 0,3 відсотки від нормативної грошової оцінки землі, є значно нижчою за граничний розмір ставки, передбачений Податковим кодексом України.”

Детальніше про реакцію вінничан щодо збільшення ставки земельного податку та відповідь міської ради читайте за ЦИМ посиланням. 

Фото Марини Сербінович

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.