Сьогодні в Україні відбуваються позачергові вибори депутатів Верховної Ради України. Протягом дня голосування та ночі підрахунку голосів ми відстежували перебіг подій та оперативно інформували вас про хід голосування, зокрема у Вінниці та Вінницькій області. Ми проголосували самі й, уже традиційно, вирішили поцікавитися, як і з яким настроєм на виборчих дільницях голосували вінничани.
Це опитування не є репрезентативним, адже ми завітали на декілька дільниць у центрі й на Замості (в 11-му та 12-му ондомандатних виборчих округах з центром у Вінниці) та опитали близько двадцяти виборців. Ми поцікавилися, за кого і чому голосували вінничани, чи легко було їм обрати партію і кандидата-мажоритарника та що відчувають у зв’язку з цими виборами?
Втім, не усі зголосилися говорити “на камеру” і не всі захотіли називати партії та імена кандидатів-мажоритарників, за яких віддали свої голоси.
Так, вінничанка Юлія розповіла, що визначитися з кандидатом та партією їй було не легко, втім, зазначила, що проголосувала за ту партію, представника якої підтримала на виборах Президента у першому турі. Також дівчина додала, що проголосувала за цю партію, бо “хочеться нових облич”. А щодо мажоритарної системи, то віддала голос за кандидата, який, з її слів, навряд чи переможе, але вона “дуже хотіла підтримати цю людину, бо заочно її знає, і має до неї довіру”.
На ці вибори як ніколи хотілося виконати свій громадянський обов’язок. Я зараз проживаю не у Вінниці і, можна сказати, спеціально приїхала для того, щоб не залишитися осторонь. Якийсь політик казав, що “найгарячіше місце в пеклі дістається тим, хто під час політичних нестабільностей залишився осторонь”. Я не хочу “пекельного місця”, тому вирішила все ж проголосувати, – поділилася Юлія.
А Олег Євгенійович, наприклад, розповів нам, що проголосував “за краще майбутнє нашої держави, за добробут мешканців і за мир”, а по мажоритарній системі – за депутата, “якого давно знає”.
Галина Миколаївна Калініченко, також без прізвищ, сказала, що проголосувала “за покращення життя”, і поділилася, що сподівається від результатів цих виборів “на стабільність, кращу медицину і що її сини будуть вдома, а не воюватимуть”.
Натомість Ігореві Тузу визначитися було простіше, бо “список не такий великий, як під час виборів Президента”. Без імен та назви партії чоловік зазначив лише, що проголосував “за майбутнє України, за успіх нашої держави”:
Сподіваюся, що будуть позитивні зміни в суспільстві в цілому, в державі, ну і в відносинах між урядом та громадянами. Відчувається якесь піднесення, якась впевненість, що будуть зміни на краще, і що все в нас буде гаразд…. Начебто більш-менш стабільна ситуація в Україні на сьогодні. Не зважаючи на анексію Криму, не зважаючи на військові події на сході України, країна розвивається, ми це бачимо. В тому числі Вінниця дуже гарно прогресує. Бачимо позитивні зміни, тому думаю, що все буде гаразд.
Втім, більшість вінничан таки поділилися з нами своїм вибором.
Пані Тетяна, наприклад, зазначила, що її вибір не змінюється роками, відтак і по мажоритарній системі голосувала за кандидата від “Батьківщини”.
Я вже роками не зраджую своїй Юлі. Юлічка. Хочу вірити їй, і віримо їй. Будемо сподіватися, що все буде добре… А боятися, нам вже немає чого. Мені здається, що таке, як ми пережили: з цими цінами, з такою обстановкою, з війною в країні, то я думаю, що все буде краще. Може зупинять війну. Може налагодимо відносини з Росією. Будемо сподіватися на краще, – розповіла жінка.
Інша вінничанка, також Тетяна, розповіла, що і її вибір залишається незмінним, але, на відміну від своєї тезки, проголосувала за “Європейську солідарність”, бо “вони єдині, хто залишився хранителями інтересів України”. А по мажоритарному округу свій голос віддала за волонтерку Олену Верлан-Кульшенко, яка висувається від “Європейської солідарності”.
Також Тетяна Афанасіївна зазначила, що як і всі, боїться “Путіна і реваншу”, натомість сподівань не має жодних.
Як буде, так і буде. Нічого хорошого я не очікую. Абсолютно…. Очікували, що Зеленський дійсно щось змінить, а виходить все на гірше тільки. 45 гривень помідори в липні – де зниження цін? Для юр.осіб і ФОП підняли ціну на електроенергію страшно. Уявляєте, які ціни будуть на наступний місяць? Це ж ідіотизм. Обіцяв-обіцяв зниження цін… Мій чоловік взагалі не хоче голосувати: він вже не вірить ні в що. Хоча ми завжди голосуємо, як порядні люди…, – розповіла жінка.
“За Петра Порошенка” голосував і Олександр Володимирович (як за партію “Європейська солідарність”, так ї за її представника по мажоритарному округу).
- Чому? А в мені скажіть: хоч один Президент, скільки в нас було, зробив стільки, як Петро Олексійович в Україні?…
Олександр також поділився, що переживає, “щоб не прийшла опозиція так звана російська”, але водночас, на його думку, “якщо “Європейська солідарність” і “Слуга народу” об’єднаються, то в нас буде порядок”.
Таку ж кількість прихильників ми зустріли за партію “Українська стратегія”.
Чоловік, який представився Андрієм, розповів, що проголосував “за Гройсмана”, бо він “багато чого зробив для України” й інших кандидатів просто не бачить. А з мажоритарників свій голос віддав за Анатолія Драбовськоко (від “Слуги народу”), бо “знає його ще з інституту”.
Щодо побоювань то Андрій зазначив, що “напевно як всі боїться війни”, хоче “щоб не зупинилася ця боротьба зі всіма задачами, які ще не виконані, щоб ми далі йшли у Європу і щоб в Україні все було добре”.
Інший вінничанин, Володимир, розповів, що по мажоритарній системі проголосував за Світлану Бевз, яку знає особисто, а щодо партії то вибір був складніший.
Попри всі ті критики, попри бажання мати багато нових облич і змін, бажано не втратити початі роботи, тому вибір був за Гройсмана, – поділився чоловік. – Звісно я вболіваю за долю народу й нашої країни, і є острах, є біль і сум за вибір Президента. Мені соромно за вибір нашого народу, і це є біль на серці. Але попри все те, я вірю, що… дивлячись на історію нашого народу України, він іде як пророк: йому важко, боляче, та він незламний. І думаю, що все буде добре, чого й вам бажаю.
Та найбільше опитаних нами вінничан проголосували все ж за президентську партію і за її представників по мажоритарній системі.
Наприклад, Марія Дмитрівна проголосувала за “Слугу народу”, бо їй все набридло і хоче чогось нового, “А що буде нове, то не знаємо”.
А вінничанину Андрію подобається “їхня платформа”, тож від результатів парламентських виборів очікує “зміни на краще, нову команду, нові обличчя і боротьбу з корупцією”.
Сподівається на краще, за рахунок приходу до влади “молодих і перспективних”, вінничанин Павло.
Я – за партію “Слуга народу”. Хай вже трішки щось зміниться в цій владі вже, почнуть краще голосувати ці депутати, щоб була якась там коаліція. Може все ж таки щось покращиться в нашій державі. Щоб дійсно вже зникла ця корупція, бандитизм, тому що на даний час щось нічого не змінилося, особливо якщо взяти… порти, митницю: там як було хабарництво, так воно і залишилося, – поділився чоловік.
А вінничанка Альона зазначила, що проголосувала за партію і кандидата від “Слуги народу”, тому що “підтримує ідеї Президента, і сенсу підтримувати когось іншого, якусь іншу партію, поки що не бачить”.
Просто щоб спільні сили однієї партії, щоб вони щось могли зробити, – пояснила свій вибір Альона. – Сподіваюся, що можливо щось зміниться… Ставлення до суспільства, наприклад, що ми станемо більш значущими, що наша думка буде враховуватися якимось чином… В мене бабуся з дідусем пенсійного віку, допомога від держави їм якась більша може буде. Надія на те, що до людей будуть ставитися людяніше.
А щодо можливих побоювань, то вінничанка сказала таке:
Я думаю, що гірше, як війна, вже більше нічого не може бути. Якщо буде ще гірше, то я думаю, що тут вже нічого не буде. Що може бути гірше, крім війни? Я не знаю…
Нагадаємо, що сьогодні, 21 липня 2019 року, в Україні відбулися дочасні вибори народних депутатів Верховної Ради України. Попри ухвалення нового виборчого кодексу з відкритими списками, сьогоднішні вибори відбулися за старою змішаною системою, позаяк новий закон набере чинності з 2023 року. Відтак голосування відбулося за змішаною виборчою системою: 225 депутатів буде обрано за пропорційною системою із закритими списками, 199 – за мажоритарною системою в одномандатних округах (ще 26 округів розташовані на непідконтрольних територіях).
Виборцям, які голосували за місцем реєстрації, видавали два бюлетені – для голосування за список партії та за кандидата по мажоритарному округу. Тим, хто тимчасово змінив місце голосування – лише один бюлетень для голосування за список партії.
Як вінничани голосували у першому та другому турі президентських виборів 2019 року читайте та дивіться за ЦИМ і за ЦИМ посиланнями.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.