На Вінниччині тимчасово припинив свою роботу Тростянецький спиртовий завод. Причиною стала загроза екологічної катастрофи внаслідок діяльності підприємства. Зокрема йдеться про перевищення допустимої норми парів сірководню в атмосфері, що може викликати отруєння, задуху, чхання, нежить та алергію.
Як зазначено на сайті Вінницької ОДА, вчора, 20 червня, відбулось засідання обласної комісії із техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій, де й було прийняте рішення призупинити роботу заводу до врегулювання проблеми.
Як зауважив перший заступник голови ОДА Андрій Гижко, ще з моменту відновлення роботи Тростянецького спиртового заводу в 2015 році мешканці селища та навколишніх населених пунктів неодноразово скаржилися на сморід та небезпечні викиди з підприємства, що особливо відчувається влітку.
– Цю проблему необхідно вирішувати цивілізовано, оскільки здоров’я людей і чисте довкілля важливіше за прибутки підприємства, – зауважив Гижко. – Виробництво має бути не лише економічно доцільним, а й екологічно безпечним. Через відсутність належної фільтрації, випари від виробництва призводять до несприятливих наслідків для здоров’я громадян.
Голова Тростянецької ОТГ Людмила Червонецька зазначила, що під час виробництва на спиртзаводі протягом доби утворюється 700 кубометрів барди – рідких відходів спирту, що доставляється по трубах на поля фільтрації, розташовані на північ від селища. Їх територія – понад 40 гектарів.
“Щодобово закачуються тонни органічних залишків, які гниють. Сморід, який від цього утворюється, зовсім несумісний із безпечною життєдіяльністю населення. Мешканці райцентру переконані, що оскільки відходи завод не очищує, процес бродіння продовжується, а з підвищенням температури повітря, вітром випаровування приносить до селища та навколишніх сіл” – йдеться у повідомленні.
Червонецька зауважила, що уникнути неприємних запахів можна за рахунок переробки відходів або встановлення біогазової установки.
– Відходи не повинні зберігатися під відкритим небом, створюючи загрозу для життя і здоров’я людей. Якщо вже є нестерпний сморід, це означає перевищення допустимої норми парів сірководню в атмосфері. Це може викликати отруєння, задуху, чхання, нежить та алергію, – наголосила Голова Тростянецької ОТГ.
За словами Андрія Гижка, є два шляхи вирішення проблеми: перший – підприємство добровільно зупиняє свою діяльність та надає доступ лабораторному центру МОЗ України до полів фільтрації, паралельно розробляється проект вирішення питання з правильною утилізацією відходів. Другий шлях – можливе примусове припинення роботи заводу.
Андрій Гижко також повідомив, що згідно доручення Прем’єр-Міністра України Володимира Гройсмана, відповідні служби виїдуть на місце, перевірять зазначену інформацію та, у разі виявлення загрози життю та здоров’ю громадян, спричинених діяльністю ДП «Тростянецький спиртовий завод», будуть вжиті невідкладні заходи реагування.
Присутні на засіданні представники заводу запевнили, що також зацікавлені у вирішенні питанням, однак із закриттям підприємства не згодні.
В результаті засідання, прийнято рішення призупинити діяльність державного підприємства «Тростянецький спиртовий завод» до повного усунення наслідків екологічної катастрофи та вжиття заходів по усуненню всіх недоліків по переробці відходів, а також підготувати відповідні звернення до Міністерства АПК та «Укрспирту» щодо врегулювання даної проблеми.
Керівництву ДП «Тростянецький спиртзавод» доручено забезпечити цілодобову охорону бардополів з метою недопущення потрапляння туди госфекальних стоків та сторонніх відходів. Лабораторному центру МОЗ України, Державній екологічній інспекції у Вінницькій області, Держпродспоживслужбі області здійснити забори проб води та повітря на бардополях і в межах санітарної захисної зони.
Зазначимо, що як повідомляє сайт Lada.fm, у червні 2019 року в Тростянці відбулись протести проти нестерпного смороду від викидів місцевого спиртового заводу. Мітинги, перекриття доріг та флешмоби в соціальних мережах були покликані привернути увагу влади та змусити її заборонити підприємству працювати без належних очисних споруд.
Фото з сайту Вінницької ОДА та Lada.fm
Дякуємо!
Тепер редактори знають.