Настоятель монастиря Братів Меших Капуцинів звертається до громади з проханням допогти врятувати костел капуцинів, підземні катакомби якого днями почали заливати водою внаслідок аварії, що сталася у житлових квартирах, розташованих над монастирськими підземеллями.
Про це повідомляє голова Вінницького історичного товариства Олександр Федоришен з посиланням на настоятеля монастиря Костянтина Морозова.
Як ідеться в повідомленні, в результаті пориву труби в одній з квартир, розташованих над катакомбами вінницького костелу капуцинів, арки підземних споруд почало заливати водою, загрожуючи зруйнувати унікальну архітектурну пам’ятку.
Ідеться про стелю підвалу, де раніше була розташована монастирська броварня, і де віднедавна почали проводити екскурсії для містян та гостей Вінниці.
Монахи нагадують, що на початку двотисячних років окремі приміщення костелу (які досьогодні формально вважаються звичайним багатоквартирним будинком) були приватизовані і там були облаштовані приватні помешкання. Відтак священнослужителі не мають змоги контролювати ситуацію, зокрема й інженерні мережі, розташовані у даних квартирах. Внаслідок цього аварії, що виникають у квартирах зверху катакомб, загрожують пошкодженню унікальній архітектурі монастирських підземель. У зв’язку з цим настоятель монастиря звертається до громади міста посприяти костелу капуцинів у викупленні частини квартир, аби монахи змогли облаштувати ці приміщенні і не опустити повторення подібних ситуацій.
Нижче подаємо повний текст звернення настоятеля монастиря Костянтина Морозова:
Друзі, ми розпочинаємо акцію «Врятувати Вінницькі Катакомби». Як ви вже знаєте, під Вінницьким капуцинським монастирем, побудованим у 1745-1760 рр., знаходяться старовинні підвальні приміщення. Найстаріше з них є частиною підземних ходів, які сполучали між собою три вінницькі монастирі (капуцинський, домініканський, єзуїтський), а також вели до інших визначних об’єктів міста, у тому числі до магістрату.
У 60-х роках XX століття весь капуцинський монастирський комплекс було знято з обліку пам’яток національного значення з подальшим його спотворенням. Передусім підвальні приміщення монастиря були облаштовані під атомне бомбосховище. У той же час храм було перероблено на лекторій атеїзму. Приміщення монастиря ще у 30-х роках були заселені людьми з пролетаріату. У своєму цинізмі атеїстична влада зробила цих людей живим щитом для атомного бомбосховища.
У 1990 р. храм було повернено віруючим, були звільнені приміщення бомбосховища. Тридцять років варварського ставлення до старовини завдали глибоких ран Вінницькому капуцинському монастирю, особливо його підземній інфраструктурі. Найбільшу шкоду катакомбам нанесли додаткові входи-виходи, через які до монастирських фундаментів почала просочуватися вода. Окрім збільшеної вологості, цеглини фундаменту руйнувало також тепло пічок, встановлених у цих приміщеннях. Особливої шкоди ці два фактори завдали перлині вінницьких катакомб – частині міських підземних ходів, які знаходяться на мінус другому рівні монастирських підвалів. Якщо сьогодні не розпочати термінових реставраційних робіт, ми можемо назавжди втратити цю архітектурну перлину.
Інші монастирські підвальні приміщення також підлягають небезпеці знищення. Нещодавно сталася неприємна подія. У мешканців, які до сьогодні заселяють приміщення монастиря, лопнула труба з водою. Вода почала просочуватися до арки в стелі підвалу (колишньої пивоварні), наповнила її і почала литися потоками з арки. Щоб зупинити цей потік, нам довелося подолати неабиякі адміністративні бар’єри. Справа в тому, що будинок монастиря трактується як житловий багатоквартирний будинок. Мешканці у 2001 р. приватизували квартири у цьому будинку. Розмови з ЖЕКом, з сусідами, очікування на втручання Водоконалу забирали час, а вода з арки XVIII століття лилася потоком.
Тому ми, капуцини, яким дано Богом перебувати сьогодні у вінницькому монастирі, звертаємося до всіх небайдужих до вінницької старовини: ВРЯТУЙМО ВІННИЦЬКІ КАТАКОМБИ.
З нашого боку ми робимо все, що від нас залежить. До цього часу ми роками розчищали від бетонних перекриттів усі підвальні приміщення, вивозили тони сміття, щоб дати доступ вінничанам до їхньої історії.
Ми лише трохи очистили цю перлину архітектури з болота спаплюження, і ви вже сьогодні захоплюєтеся її блиском. Запрошую всіх вас, разом зробити наступний крок і повернути їй повну красу. Зі свого боку ми готові звертатися до всіх міжнародних організацій, щоб отримати гранти на відновлення вінницьких катакомб. Сподіваємося, що невдовзі ми розпочнемо реставраційні роботи.
Проте існує велике побоювання, підтверджене досвідом, що наші реставраційні роботи може підмочити, якщо не змити повністю, вода з прорваних труб наших сусідів. Тому ми плануємо продовжити викуп монастирських приміщень. Ми робимо це вже не одне десятиліття. Складність полягає у тому, що на це ми не можемо отримати кошти з жодного фонду. У цьому нам допомогли наші парафіяни, вінничани. На сьогодні у власності парафії є вже більша частина монастиря. Нам залишилося викупити 10 помешкань: 4 на першому поверсі і 6 на другому.
Отже, звертаємося до всіх небайдужих про посильну допомогу. Наш досвід підказує, що копійка до копійки, дані з любові до Бога, до ближнього, до історії, до нащадків, роблять чудеса. Вашу щедрість так само щедро винагородить сам Бог. Святе Письмо говорить, що милостиня покриває гріхи, випрошує у Бога милосердя і благодать.
Ми, капуцини, зі свого боку обіцяємо вам щоденну молитву за вас. Так, наприклад, за вінницького старосту Людвіка Каліновського, який у 1745 році пожертвував свої гроші на побудову капуцинського монастиря, ми з вдячністю молимося до сьогоднішнього дня.Пожертву можна скласти у зручний для Вас спосіб:
1. На рахунок парафії з дописом: пожертва на Вінницькі катакомби;
2. Безпосередні пожертви.Наші реквізити: Римсько-католицька парафія Пресвятої Діви Марії Ангельської Римсько-Католицької Церкви, Україна, 21050 Вінниця, вул. Соборна, буд. 12. Тел.: 0432 67 10 13 або +38 067 840 93 95. Код ЄДРПОУ 20098538, р/р 26009000002523 в АТ «УКРЕКСІМБАНК», м. Київ МФО 322313″.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.