-
16 Травня/ 10:22
Vinnytsia
Публікація16.05.1910:22
У Вінниці відкрили пам’ятник Магдебурзькому праву та заклали капсулу часу. ФОТО
Сьогодні у Вінниці офіційно відкрили пам’ятник Магдебурзькому праву – колону, якій більше ста років – та заклали капсулу часу для вінничан майбутнього. Колону встановили на вулиці Оводова, в дворі, де раніше стояв пам’ятник Козицькому.
Відкриття пам’ятника Магдебурзькому праву розпочалося з короткої історичної довідки від директора Державного архіву Вінницької області Юрія Легуна:
– Не завжди вінничани мали можливість визначати своє майбутнє і своє життя. Вінницька громада завойовувала це право, втрачала, знову відвойовувала. Найбільш знаковим етапом боротьби за свої права та за самоврядування є 1640 рік, коли вінницька громада отримала Магдебурзьке право. Воно дозволяло вінничана самим визначати як жити, обирати своє керівництво і фактично реалізувати ті надії, які вони мали.
Колону виготовили на початку ХХ століття в Гнівані. Яким мало бути її призначення достеменно невідомо, проте існують теорії, що колона мала б символізувати потенційну перемогу Російської імперії в Першій світовій війні. Також її встановлення могли приурочити до 300-річчя дому Романових або до надання Вінниці статусу губернського міста.
В 1921 році Колону встановили на місці сучасної Європейської площі. Тоді вона символізувала вшанування пам’яті “борців за радянську владу”. У 70-х роках, коли Меморіал визволення реставрували, колону забрали і перевезли в село Павлівка. Влітку 2017 року її демонтували та повернули до Вінниці.
– Сьогодні дуже знакова подія для міста Вінниці та для місцевого самоврядування в цілому. Отримання Магдебурзького права дало досить серйозний поштовх для розвитку Вінниці. Були різні періоди в історії міста – і застою, і розвитку. Дуже символічно, що в наші часи, в період реформи місцевого самоврядування і децентралізації влади, встановлено цей пам’ятник, – зазначив міський голова Сергій Моргунов.
До капсули часу заклали звернення до вінничан 2040 року та копії архівних документів, які оповідають історію колони. Датою відкриття капсули обрали саме 2040 рік, тому що тоді виповниться 440 років з моменту набуття Вінницею Магдебурзького права. Процес закладання розпочався із зачитування послання магістратським писарем в автентичному строю XVIII століття. Його роль виконав співробітник Центру історії Вінниці В’ячеслав Желіховський.
– Вінницька громада здавна плекає традиції самоврядування. Року Божого 1640-го Вінниця, яка тільки Богові і Батьківщині свої ключі віддавала, отримала Магдебурзьке право по своїй добрій волі за владарювання короля Речі Посполитої Владислава IV. З того часу і до дня теперішнього ревно оберігає Вінниця своє право на самоврядність, що втілено у символі цієї, віднині непорушної, колони. У час святкування Дня Європи цією капсулою часу вінницький міський голова Сергій Моргунов від імені міської об’єднаної територіальної громади засвідчує повагу вінничанам 2040 року та висловлює побажання берегти та розвивати Вінницю у традиціях свідомого громадянського суспільства, плекати давню культурну і правову єдність земель України з Європою. Писано у травні дня 16-го року 2019-го, – зачитав магістратський писар.
Після цього Сергій Моргунов разом з працівниками Центру історії Вінниці поставив капсулу часу до спеціально підготовленого отвору біля колони.
Нагадаємо, що реконструкцію дворика між будинками № 54 та 58 по вулиці Оводова розпочали ще в березні. Роботи коштували 1 215 492 гривні. На початку травня в дворі вже оновили плитку, встановили лавки, ліхтарі та основу для колони, а позавчора, 14 травня, було встановлено саму колону.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.