Вдвічі більше місць та втричі більша площа – у Вінниці триває будівництво нового театру ляльок. Перевірити хід робіт сьогодні, 8 квітня, приїхав голова Вінницької ОДА Валерій Коровій. Разом із ним приїхали працівники театру, які вже незабаром зможуть показувати свої вистави наймолодшим вінничанам на новій сцені.
Нове приміщення для Вінницького обласного академічного театру ляльок “Золотий ключик” знайшли у “Книжці”. Екскурсія для голови Вінницької ОДА розпочалась ще на вулиці, де йому показали місце, де незабаром буде огороджений дитячий майданчик з кам’яними фігурками казкових героїв (яких, до речі, спеціально виготовлять у Буші). Територію навколо будівлі додатково підсвітять. Окрім робіт всередині будівлі, також дещо оновлять фасад, аби він виглядав привабливішим та сучаснішим. Планують замінити сходи, які вестимуть до театру.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Більша площа та “зоряне небо”: як у Вінниці готують нове приміщення для театру ляльок. ФОТО
До речі, зазвичай новий театральний сезон розпочинався наприкінці вересня, але директор театру Михайло Байдюк запевнив Валерія Коровія, що “коли скажете, тоді відкриєм!” Зрештою домовились, щоб свої двері для маленьких глядачів оновлений театр відкрив до дня міста, що традиційно відбувається у другу суботу вересня.
Пригадав Валерій Вікторович, як працівники театру ляльок просили депутатів обласної ради вирішити питання з новим приміщенням.
– Я бачив ви там, в сесійній залі, одну ставили виставу. У нас виникла ідея така, що перед тим, як будуть сваритись – треба запрошувати театр ляльок, щоб вони заспокоювали депутатів, – пожартував Валерій Коровій.
Всередині будівлі ще багато будівельників, пилу та конструкцій – робота в самому розпалі і не зупинялась, незважаючи на перевірку очільника ОДА. На першому поверсі облаштовують запасний вихід та додаткові сходи, також тут буде гардероб.
Глядацька зала знаходиться на другому поверсі. В цьому приміщенні, серед колон, раніше був архів.
– От ви уявіть, чим думали раніше, що в такій будівлі, в такому приміщенні був архів! А ми шукали під театр ляльок… – дивувався Валерій Коровій.
Директор депаратменту будівництва, містобудування та архітектури показав, як виглядатиме новий театр та територія перед будівлею. Глядацька зала виконана у синіх та червоних кольорах, а на стелі підсвітка, яка символізуватиме зоряне небо. На стінах додатково встановлять світильники. Глядацька зала буде розрахована на 213 місць (досі у старій будівлі могли розмістити лише 100 дітей).
– А у вас онуки є? – запитав Валерій Коровій директора департаменту будівництва, містобудування та архітектури ОДА Дмитра Романченко.
– Будуть! – без затримки відповів чиновник.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Тут оживає казка: як народжуються герої вистав у Вінницькому театрі ляльок
Хол та перший поверх будуть у значно світліших кольорах.
Для наочності навіть привезли одне блакитне крісло, які в майбутньому встановлять у глядацькій залі. Воно нестандартне та може розкладатися на рівні вище та нижче, залежно від зросту глядача.
У майбутній глядацькій залі довелось розібрати стелю, встановити вентиляцію, також робітники вже завершують монтаж каркасу сцени.
– От вам завдання – придумати казку, як ми будували цей театр, – запропонував Валерій Коровій.
– Вас можна в цю казку? – одразу запитав директор театру.
– Звичайно, та які питання! Це навпаки велика честь, – відповів очільник ОДА.
Директор театру ляльок Михайло Байдюк розповів, що без власної будівлі театр існував понад 80 років.
Вперше театр запрацював у Вінниці з 1937 року і діяв до 1941. У наступні чотири роки, до 1945, театр призупинив свою роботу, а ляльки та декорації були закопані на подвір’ю одного із акторів на П’ятничанах. У наступних роках тетар рпереїздив з міста в місто, побувавши у Жмеринці та Ямполі. До Вінниці повернувся лише у 1949 році. Тоді репетиційна зала, художні майстерні, склад реквізиту та ляльки розміщувались в кімнаті та господарських приміщеннях квартири головного режисера В. Шестака. В подальшому театр існував при Вінницькій обласній філармонії, а зали для репетицій та декорацій були в парку. У листопаді 1966 року театр отримує приміщення для майстерень та репетицій у новозбудованому будинку по вул. Л. Толстого, 6А, де знаходиться й досі. Відкриття стаціонарної сцени та глядацької зали на 100 осіб було відкрито у тій же будівлі лише 1993 року.
Вартість реконструкції приміщення під театр ляльок спершу оцінили у 26 мільйонів, але завдяки тендеру вдалось зменшити суму – до 23,5 мільйонів. Гроші знайшли в обласному бюджеті.
– Як я привів сюди співробітників нашого театру, вони були здивовані, що таке зробили для нас. Ми мріяли про це 82 роки і нарешті воно справдилось! – зазначив Михайло Байдюк. – Візьмемо, наприклад, в старому театрі дві акторські – чоловічу та жіночу. Вісімнадцять акторів, в одній акторській кімнаті 10 або 8 чоловік. В яких умовах вони працювали? А майстерні навіть не можу порівняти: там грибок, там постійно люди хворіють.
У приміщенні театру по Льва Толстого лише 475 кв.м, то в “Книжці” вже 1500.
– Найстрашніше, коли дитина приходить на виставу і не може попасти – немає квитків. Коли дитина плаче, я, наприклад, тікаю, щоб не бачити ці дитячі сльози. А тут все буде нормально, – додав директор театру.
Головний режисер театру Олександр Свіньїн вказав, що в новому приміщенні буде значно сучасніше освітлення та звукова система, а співпрацювати з будівельниками було легко і робітники дослухалися до всіх побажань творчого колективу театру.
– Головне завдання мистецтва – розказувати дітям, що таке добро, чесність, співчуття, товариство, зрада. Це ми щоразу говорили і ще будемо сучасніше саме про це говорити.
Нагадаємо, що спершу театр ляльок мав переїхати у більшу будівлю, яку зводили по вулиці Данила Галицького, впродовж декількох років. Про те, що театр буде розміщено у “Книжці”, стало відомо влітку минулого року.
– У нас була принципова домовленість з міською радою і ми в цьому напрямку рухались, підписали меморандум. Але виникло питання для дискусії – де зробити парковку для автомобілів. Частину землі потрібно було забрати з “Автобази”, обласної комунальної власності. Неодноразові спроби знайти спільну мову були приречені. Наприклад, я виходив з позиції того, що ми не повинні при вирішені проблеми театру ляльок бути заручниками якихось непорозумінь тих людей, які питання земельних правовідносин ставлять вище мистецтва, – пояснив Валерій Коровій.
Щодо майбутніх планів, очільник ОДА розповів, що вже готують наступний великий проект – реконструкцію концертного залу у приміщенні ВІНТЕРИ, що на Театральній. Наразі вже завершили виготовлення проектно-кошторисної документації і найближчим часом завершать експертизу.
– Ми хотіли заснувати обласне КП, яке б займалось концертними програмами, але, на жаль, нам вже третій раз не вистачає голосів в сесійній залі обласної ради і ми прийняли рішення, що цю будівлю передамо на баланс театру Садовського і вже з червня розпочнемо підготовчі роботи, пов’язані з реконструкцією того залу, який там є.
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.