Танці для “дітей дощу”: у Вінниці влаштували акцію підтримки людей з аутизмом. ФОТОРЕПОРТАЖ

15:45
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Щороку другого квітня у світі відзначають день поширення інформації про аутизм. Вінницькі активісти також вирішили влаштувати акцію у середмісті Вінниці та влаштувати справжнє свято для дітей з аутизмом та їхніх батьків, а разом з тим привернути увагу містян та пояснити, що аутизм – це не страшно. 

Ще за годину до офіційного початку акції на Європейській площі, активісти вже почали збиратися та розвішували поблизу Вежі блакитні та білі повітряні кульки. Поки одні займались прикрашанням території, інша частина молоді грала у спортивні ігри та репетирувала танок, який підготували для дітей з аутизмом та їхніх батьків.

Анна Чернікова, заступниця голови громадської організації “Полум’я надії”, розповіла, що вони сьогодні створили майданчик суспільної уваги, щоб повідомити суспільству про проблеми людей з аутизмом. Для цього вони запланували провести танцювальний флешмоб, а також спільну руханку для дітей та їхніх батьків, а також проведуть декілька майстер-класів.

– Сьогодні є така проблема, коли люди через недостатню проінформованість про аутизм. Це викликає іноді агресію у людей або байдужість. Ми хочемо привернути увагу до того, щоб ми сьогодні, як суспільство, були готові створювати спеціальні освітні чи волонтерські програми для дітей з аутизмом. Тому будемо дуже раді, коли суспільство зреагує і також ми хочемо, щоб ті волонтери, які беруть участь в організації сьогодні, формувалися у правильному руслі та з правильним розумінням цієї проблеми та ситуації, – розповіла Анна Чернікова.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як живуть вінницькі батьки дітей з аутизмом: історія Лесі та Ірини

Кольором цього дня є блакитний, тому на волонтерах були блакитні стрічки, а батьки дітей з аутизмом (яких інакше називають “дітьми дощу”) тримали в руках блакитних фламінго. До речі, у Вінниці існує центр соціалізації “Фламінго”, де працюють із такими дітьми. Його керівниця Марина Бухрякова теж має сина з аутизмом, який цього року вже навчається у першому класі загальноосвітньої школи.

– Для мене дуже важливо розповідати людям, що є такі дітки, що в них є особливості, але цього боятися не треба. Потрібно дружити з ними, адже вони добрі та гарні діти. В основному, люди толерантні, але по дітям з аутизмом зовнішньо не видно, що в них є особливості, а тому деякі люди вважають, що це просто невиховані діти і можуть казати батькам, як їх краще виховувати, – із посмішкою розповіла Марина Бухрякова.

Вона порадила батькам, які вперше дізнаються про діагноз своєї дитини, прийняти це, не боятися та не зачинятися від світу, а соціалізувати дітей та жити звичайним життям, грати на дитячих майданчиках та спілкувати з іншими дітьми.

– Ми всі люди, всі різні і не треба цього цуратися, – додала Марина Бухрякова. – Він (син Марини – авт.) займається у нашому центрі та ходить до першого класу звичайної школи на індивідуальному навчанні. Також ходить на плавання, скелелазіння, всесторонньо розвивається.

Жінка вважає, що сьогодні вінничанам та суспільству загалом потірбно більше вчитись толерантності до таких діток, запитувати батьків чи не потірбна їм часом якась допомога, якщо у дитини істерика, або взагалі не звертати увагу, адже поради щодо виховання та скарги оточуюючих також ранять батьків “дітей дощу”.

Після активностей просто неба, дітям вручили подарунки від спонсорів свята та запросили на майстер-класи до торгового центру. Там вони могли розмальовувати печиво та картини, а ще на окремому мольберті малювали блакитний світ. Мама чотирирічного Тимура, Людмила, приїхала на захід зі Жмеринки аби поспілкуватися з іншими батьками та побачити, як тут відбувається свято для дітей. Вона розповіла, що діти з аутизмом талановиті, лише не соціалізовані, не дружать з іншими дітьми та зазвичай тримаються окремо від інших.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Які вони насправді – “діти дощу”: 5 помилкових міфів щодо аутизму

– Чим мій син відрізняється від інших? Кричить голосно, буде рок-співаком, мабуть, – посміхається Людмила. – Він дуже любить тварин, але не малює, не складає кубики та пазли – йому не подобається. Але читає книжки, знає алфавіт і ще багато чого.

– Нам пощастило, що ми народилися саме в цей час. Раніше ж їх взагалі в лікарнях закривали, а зараз люди лояльніші. У мене багатодітна сім’я і є з ким порівнювати, то я вже в рік помічала, що він не реагував на ім’я, не був емоційний, як всі діти, не сміявся.

Людмила розповідає, що двоє її старших дітей люблять маленького Тимура та завжди допомагають йому. На її думку, деякі батьки дітей з аутизмом закриті від оточуючих, але не варто приховувати своїх дітей, адже вони лише з певними особливостями і для них буде лише краще більше бачити та спілкуватися з іншими дітьми.

– Ми відвідуємо садочок до 12 години, дуже довго добивались інклюзії. Сподіваюсь, що ми підемо в звичайну школу, мені здається, що діти зараз добріші і все у нас буде добре. Він (Тимур – авт.) не ображає нікого, лише дуже галасливий і бігає постійно. Ми самі проживаємо у Жмеринці і це трохи важко – маленьке місто, а у вас тут більше можливостей і шкіл, а в нас скрізь йде війна. Ми з усіма воюємо, чогось добиваємось, доводимо, виправдовуємось… Перший рік у всіх батьків депресія, поки вони усвідомлюють, що їхні надії трохи не так будуть збуватися, як їм би хотілось, але я вважаю, що потрібно робити все для того, щоб діти були щасливі.

Людмила вважає, що подібні заходи, які відбуваються у Вінниці, однаково важливі, як для дітей, так і для батьків. Хіба що дітям з аутизмом не надто подобається голосна музика, але для батьків важлива підтримка інших, адже наодинці їм досить важко.

За словами керівниці міського центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Наталі Добровольської, сьогодні у Вінниці 111 дітей, які мають аутизм. Вона зазначила, що спільно з ГО “Розвиток”, які підтримують дітей з аутизмом, мають багато спільних проектів. Наприклад, їх залучають до проведення різних фестивалів, соціальної олімпіади зі спортивними змаганнями, влаштовують концерти та походи до цирку тощо.

– По можливості, до всього, що проводимо в місті, залучаємо діток з аутизмом. Для того,щоб вони відчули, що вони є громадянами міста Вінниці, щоб батьки відчували себе повноцінними. На жаль, мама, яка має дитинку з інвалідністю, чомусь рахує, що вона трохи інша, але вона повноцінна та повноправна мешканка Вінниці, тому ми підтримуємо, щоб вони зі своїми дітками виходили та брали участь у всіх заходах.

Наталя Добровольська також додала, що не обходиться без негативу зі сторони інших вінничан, адже людей дуже багато і вона сподівається, що люди будуть милосердними та з розумінням ставитимуться до людей з аутизмом, адже подібна ситуація може трапитись у будь-якій сім’ї з будь-якою людиною.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Вінниці відкрили фотовиставку про “сонячних” дітей та їхніх мам. ФОТОРЕПОРТАЖ

Фото Ольги Мірошниченко

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.