Газ, Коболєв та “конституційна децентралізація”: про що говорив Гройсман і всі на Раді в “Плеяді”. ФОТОРЕПОРТАЖ

20:52
Автор: admin
Become a Patron!

Як би не називався захід у Вінниці, на який має намір прибути Прем’єр-міністр Володимир Гройсман, він завжди стане головною подією дня, якщо не тижня для Вінниччини та збере увесь місцевий істеблішмент. 

До такого кола осіб вже традиційно входять не лише чиновники та підприємці, але й духовенство (яке, здається, щоразу стає представлене все більш масово), культурні діячі та мало не всі місцеві журналісти.

Так само традиційно, попри те, що урядова делегація часто прибуває в “столицю Поділля” на літаку (як і цього разу), центральні вулиці міста особливо насичені поліцейськими, котрі як ніколи стежать за правильним паркуванням та законністю взагалі.

Особливо шкода було спостерігати групи правоохоронці, які “купкуються” і в подвір’ях, розташованих близько до місця проведення заходу та в центрі: там втомлених і одиноких “копів” можна зустріти навіть за кілька годин після завершення офіційних заходів.

7 березня приводом для візиту голови Уряду стало проведення Ради регіонального розвитку, що відбулося в концертному залі “Плеяда” на Хмельницькому шосе. Напередодні очікувалося прибуття навіть Президента України, однак ближче до події стало відомо, що “Перший” все ж не приїде до Вінниці цього дня. Натомість разом з Володимиром Гройсманом у складі делегації прибули такого віце-прем’єр Степан Кубів, урядовці Геннадій Зубко та Володимир Кістіон, а разом з ними в президії традиційно сиділи голова ОДА Валерій Коровій та мер Вінниці Сергій Моргунов. 

Червоні троянди і 500 доларів зарплати

Аби підкреслити “святковість” події, на вході до зали усім жінкам видавали по одній троянді. Такий жест уваги міг би шокувати сучасних феміністок, однак старовинні традиції під час організації подібних заходів на Вінниччині досі перемагають сучасні віяння.

Тож поки жінки намагалися зрозуміти, куди подіти ті квіти й у так переповненій “Плеяді”, важливі люди Вінниччини мали нагоду поспілкуватися між собою в очікуванні виступів урядовців.

 

На щастя, “берегинь, які оберігають наш домашній затишок” ніхто з топ-чиновників зі сцени не вітав. Першому слово надали, традиційно, Володимиру Гройсману, який неодноразово похвалив Вінниччину за хороші економічні показники, згадав роль у цих здобутках попередника Арсенія Яценюка та Президента Порошенка. Ще Гройсман згадав політичних опонентів, уже не в позитивному ключі:

 – Ті, хто сьогодні пропонує зробити чудо за один день – вони підривають довіру. Вони підривають довіру спочатку до себе, потім – до політиків загалом, а зрештою – до держави як такої, – сказав голова уряду, коментуючи передвиборчі гасла опозиціонерів на кшталт “взяти все і поділити”, або ж “знизити ціну на газ удвічі”.

Цього дня Гройсман неодноразово торкався теми газу. Так, Прем’єр вкотре нагадав, що не підняти ціну на газ на вимогу МВФ було неможливо. “Повірте, якби була би хоч якась можливість цього не робити – ми б не робили”, – наголосив Володимир Борисович. Окрім того глава уряду пояснив, чому в різних регіонах країни ціна на газ для населення різна, попри те, що для всієї держави вона встановлена на одному рівні.

 – Чому в деяких містах ціна на гігакалорію перебуває в межах тисяч гривень, а в інших – 1600, 1800, 2500? А потім тамтешні керівники виходять на своє місцеве телебачення і кажуть – “так я тут ні до чого, це все уряд!”. Але насправді тут уряд ні до чого, тому що ціна встановлена для всіх одна. Але хтось вкладався на місцях в термомодернізацію, в ремонт тепломереж і так далі, а хтось ні. Це питання відповідальності, – говорить прем’єр.

Цього разу в своєму виступі голова Уряду, який, до речі, з часів останньої появи у Вінниці помітно схуд, намагався обходити гострі теми, натомість сконцентрувався на переліку позитивних здобутків та дуже амбітних планів. Зокрема Володимр Гройсман повідомив, що зміцнення гривні дозволить вийти на не надто високу інфляцію в 2019 році, а середня зарплата на Вінниччині в середньостроковій перспективі має складати $500, що убезпечить регіон від відтоку трудових ресурсів за кордон.

Ще більше про здобутки говорив іронічний та метафоричний Валерій Коровій. Голова ОДА розпочав з того, наскільки сильно змінився експортний баланс області:

– Якщо в 2013 році експорт з Вінниччини до РФ складав 40% від загального, то вже наступного року – 3%. При тому що загалом обсяги експорту зросли удвічі! А за три останніх роки експорт продукції з регіону в країни ЄС зріс в три рази! Я думаю, тут варто поаплодувати, – сказав Валерій Вікторович з трибуни.

В основному ж голова ОДА сконцентрувався на планах Вінниччини на наступні три роки, акцентувавши увагу на будівництві нового комплексу МХП, в який буде інвестовано 400 мільйонів доларів, та який зможе виробляти 560 тисяч тонн м’яса на рік, а також про плани створити додаткових 15 тисяч робочих місць на Вінниччині.

Коровій також неодноразово дякував голові уряду за допомогу державними грошима на реалізацію найбільших інфраструктурних проектів Вінниччини останнього часу – зокрема, що стосується реконструкції аеропорту “Вінниця”, на яку лише в цьому році уряд виділить мільярд гривень.

За тим дякувати Премєр-міністру продовжив міський голова Вінниці Сергій Моргунов, який також окреслив головні пріоритети розвитку міста на найближчі роки. Сам Гройсман відчутно активізувався на словах Моргунова про плани створити технопарк “Кристал” на території одноіменного заводу: за словами вінницького міського голови, на цей проект планується витратити 130 мільйонів гривень і саме цей об’єкт має стати осередком розвитку креативної індустрії міста.

Так само як вже існуючий Індустріальний парк – головним двигуном промислового розвитку, де вже споруджено першу чергу заводу UBC Group, невдовзі зявиться перша черга заводу Head, і де лише на будівництво доріг планують витратити 157 мільйонів. 

Вже після офіційного засідання Прем’єр-міністр мав вийти на брифінг до преси, якої тут зібралося десятки представників. Ще за кілька хвилин до появи голови уряду, щільним напівколом журналісти оточили маленький столик, за яким мав виступити головний урядовець. Однак сам Володимир Борисович з’явився з непримітного виходу позаду медійників і, перехилившись з-поза плеча одного з них, дивлячись на “свій” столик, змовницьки запитав:

– А що там роздають?

Про Коболєва, “Укроборонпром” та децентралізацію в Конституції

На цьому жарти скінчилися, адже всі розуміли, що цього дня питання Прем’єр-міністру ставитимуть непрості: як з огляду на скандал навколо “Укроборонпрому”, так і щодо конфлікту між урядом та головою правління НАК “Нафтогаз” Андрієм Коболєвим. 

Відповідаючи на запитання щодо антикорупційних журналістських розслідувань, Володимир Гройсман вгодив “і вашим, і нашим”, подякувавши за роботу журналістам, але водночас зазначивши, що правоохоронці також зробили свою роботу. А принагідно зауважив:

– Прозорість є надзвичайно важливою і важливо відкрити оборонні замовлення окрім спеціальних розробок, які можуть складати 10-15% від всього обсягу. Треба розширювати наглядову раду “Укроборонпрому”, – заявив Прем’єр.

Що з стосується ситуації з Коболєвим, очільник уряду також був дипломатичним: за його словами, контракт, який похапцем був підписаний в 2016 році, “не відповідав інтересам українського суспільства” як в частині заробітних плат топ-менеджмента НАК “Нафтогаз”, так і що стосується стратегічних завдань компанії. Детальніше відповідь Гройсмана про ситуацію з “Нафтогазом” і Коболєвим можна прочитати за цим посиланням. 

Наостанок Володимир Гройсман прокоментував тезу, яка звучала ще на засіданні Ради регіонального розвитку – про конституційне закріплення децентралізації “аби ніхто не зміг повернутися до ситуації, коли всі гроші регіонів стікалися в центр”. Прем’єр-міністр з відомих причин не зміг назвати точну дату, коли може розпочатися цей процес, однак дав зрозуміти, що відбудеться це “найближчим часом”.

Фото Андрія Завертаного

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.