«Вінницяобленерго» може більше не бути монополістом, а тарифи на електроенергію стануть прозорими та зрозумілими. Крім того, українці врешті зможуть обирати ту компанію-постачальника електроенергії, котра запропонує найбільш прийнятні для споживача послуги.
Принаймні, все це може статися, якщо у парламенті проголосують за проект Закону «Про ринок електричної енергії України», обговорення якого нещодавно відбулося у Вінниці.
Презентувати нову модель енергоринку до нашого міста приїздили експерти з Міністерства енергетики та вугільної промисловості, представники Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки, а також представники енергетичних компаній області та інших регіонів. Разом із виконувачем обов’язків голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки Олександром Домбровським, який також є нардепом, фахівці обговорили переваги законопроекту та внесли пропозиції щодо його поправок.
22 вересня 2016 року Верховною Радою було прийнято проект закону «Про ринок електричної енергії України» у першому читанні. Нині комітет з питань ПЕК, ядерної політики та ядерної безпеки проводить підготовку законопроекту до другого читання. Слухання та ухвалення законопроект у другому читанні має відбутися 22 грудня 2016 року.
Ухвалення законопроекту сприятиме реформуванню енергетичної галузі, виконанню Україною зобов’язань в рамках Енергетичного Співтовариства, стимулюванню інвестицій в енергетику, справедливій конкуренції в даній сфері та можливості інтеграції в європейський енергоринок.
Борг на енергетичному ринку України – 30 мільярдів
На необхідності реформування української енергетики наголосив голова Ради оптового ринку електроенергії в Україні Костянтин Запайщиков.
- Це питання назріло вже давно. Нині борг всередині українського енергетичного ринку становить 30 мільярдів гривень. Це дірка в бюджеті, яку ніхто не поверне. Частина боргів – це нинішня зона АТО, ще частина – анексований Крим.
Електроенергія як товар
З прийняттям даного законопроекту електроенергія стане товаром. А обленерго в кожному регіоні перестануть бути монополістами. На повну потужність запрацює в державі ринок генерації енергії. Про ці переваги розповів радник Міністерства енергетики та вугільної промисловості Станіслав Масевич.
- В європейських країнах споживачі вже давно самі обирають собі постачальника. В нас же немає конкуренції – є монополія обленерго. З прийняттям цього законопроекту енергія має стати не соціальною послугою, а товаром. Коли з’являться інші компанії, то буде конкуренція. Ціна в такому випадку знижуватиметься, бо компанії боротимуться за споживача, – каже Станіслав Масевич.
«Я сам до кінця не розумію, як встановлюються тарифи»
Таке дещо дивне зізнання під час круглого столу прозвучало з вуст Андрія Перевертаєва – експерта групи управління проектами Міненергетики. Все тому, що на сьогодні механізм формування тарифів не є прозорим.
- Ключові переваги нового законопроекту – закладення прозорих умов і тарифів. Приймемо закон – відбудеться стовідсоткове відкриття енергоринку. Та якщо цей закон буде прийнято, це не означає, що він одразу працюватиме. Якщо компанії не почнуть розуміти, навіщо він має працювати. Продовжуючи роботу в звичному режимі, старі компанії самі себе зживуть, адже прийдуть на ринок нові, сучасніші, потужніші, запропонують кращі умови. І кого ж обере споживач?
За словами експерта, спочатку нова модель енергоринку два роки проходитиме підготовчий період. Далі першими її на собі випробують промислові підприємства. Для них розпочнеться процес із січня 2019 року, а вже в липні має ввійти в активну фазу. Ще через рік – у 2020-му – новацію відчує на собі населення.
«Якщо не реформувати енергоринок – в Україні може настати енергетичний колапс»
- Реформування енергоринку – це одне із зобов’язань, які наша держава взяла на себе, приєднуючись до Європейського енергетичного співтовариства. Крім того, формування вільного ринку електроенергії з правом споживачів обирати собі постачальників та виробників призведе до конкуренції та поліпшення якості надання відповідних послуг, – зауважив Олександр Домбровський.
– На скільки в таких конкурентних умовах зменшиться ціна електроенергії для споживача?
– Сьогодні дуже важко сказати на скільки зменшиться вартість. Результат заплановано через 4 роки. Тому сьогодні дуже складно змоделювати ціну, адже є певні виклики, пов’язані з рівнем інфляції та з курсом валют. Але це буде більш конкурента ціна, аніж та, що є зараз. Принаймні, та модель, яку ми робимо при сьогоднішніх умовах та цінах, може зменшити для населення тариф на 15-20%.
– Якщо зміни не будуть схвалені – до чого це призведе?
– Річний ринок електричної енергії в грошах – це більше 160 мільярдів гривень. Щороку вони розподіляються між генераціями, йдуть на закупівлю вугілля. Ви ж розумієте, що склалися певні схеми, певний монополізм, звички до тих чи інших потоків. І ми це хочемо поламати, для того, щоб все це проходило прозоро, конкурентно, аби перерозподіл ринку відбувся на користь споживача. Якщо ми не реформуємо енергетичний ринок – ми не зможемо реформувати українську економіку. Ми єдина країна на пострадянському просторі, яка нині має нижчий рівень ВВП, ніж він був у 90-му році. Нині ми маємо 60% ВВП 90-го року. Ми мусимо рухатися далі. Інакше той рівень заборгованості всередині енергоринку – 30 мільярдів гривень – буде зростати. І тоді може настати енергетичний колапс, – наголошує парламентарій.
Сподівання, що законопроект все ж підтримають, висловив голова Вінницької ОДА Валерій Коровій. Каже, що подібні зміни вже пройшли на ринку газу і нині це приносить позитивний результат для промислових підприємств.
- Я ж спілкуюся з бізнесом. І промисловці кажуть що дуже задоволені таким кроком – вони вже можуть обирати серед сотень постачальників. На жаль, поки що, це недоступно для побутових споживачів, але ми до цього так чи інакше, прийдемо. Як і до вільного ринку теплової енергії, – сказав Валерій Коровій.
З огляду на такі високі очікування експертів та бізнесу, 22 грудня може стати точкою відліку до нового енергоринку України. У разі ухвалення законопроекту, з наступного року стартує дворічний підготовчий період. За цей час Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), має підписати 56 підзаконних актів для ефективного впровадження ринку електроенергії. Далі буде «перехідний період». Після усіх цих кроків вільний ринок електроенергії для побутових споживачів запрацює з 1 липня 2020 року.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.