38-річний вінницький спортсмен Віктор Торкотюк нещодавно здобув перемогу на першому етапі Чемпіонату України з тайського боксу, а влітку представлятиме Україну вже на Чемпіонаті світу в Таїланді.
При цьому він є президентом Вінницької обласної федерації тайського боксу, батьком трьох дітей і служить за контрактом в зоні проведення ООС. Напередодні його від’їзду на фронт, нам вдалось зустрітись з Віктором і розпитати про майбутні змагання та стан муай-таю у Вінниці.
На перший етап Чемпіонату України з тайського боксу, який відбувся 10 лютого в Одесі Віктор їхати не планував. Проте так сталось, що інший спортсмен вирішив перейти з тайського боксу в звичайний і місце в збірній України залишилось вакантним. Через це не вистачало однієї людини, яка могла би представляти нашу країну на міжнародних змаганнях.
– Мене заявили в збірну України, я провів два двобої. Один з одеситом, а інший з киянином і в обидвох виграв. Чи буду брати участь в решті Чемпіонату України поки не знаю, бо ще перебуваю на контракті в зоні проведення ООС, – розповідає Віктор.
Протистояння з молодшими спортсменами в Одесі для 38-річного Віктора, за його словами було нелегким.
– В мене зараз вага 99 кілограмів, а в них в одного 108 кілограмів, а в іншого 111. То трохи важкувато було.
Влітку він братиме участь в Чемпіонаті світу з тайського боксу серед дорослих, що відбуватиметься в столиці Таїланду Бангкоку. Віктор буде одним з одинадцяти українських спортсменів, які туди поїдуть і виступатиме у ваговій категорії 91+ кілограм.
Спортсмен розповідає, що в Бангкоку на нього чекає мінімум три поєдинки, а якщо виступатиме добре – то й більше. Вже зараз планує розпочати підготовку до змагань прямо в зоні проведення ООС.
– Я там живу в лісі, в мене є свій спортзал. Окрім цього ще буде два збори нашої збірної і фінальний збір в Бангкоку. Але на останній я не поїду, бо в мене тоді дружина буде народжувати. Вона сказала: “Якщо поїдеш, то можеш не повертатися”, – сміється Віктор.
Віктор почав займатись боксом ще під час навчання в Криворізькому ліцеї з військово-фізичною підготовкою. А вже після переїзду до Вінниці з 2008 року почав займатись саме тайським боксом. Разом з друзями та місцевими спортсменами він створив обласну федерацію з муай-таю, здійснивши свою давню мрію.
Боксер стане другим вінничанином, який братиме участь в Чемпіонаті світу з тайського боксу. Першим став 16-річний Олексій Курінний, який їздив до Бангкоку на юнацький чемпіонат в серпні минулого року. На жаль, Олексій тоді не зміг здобути перемогу.
– Він перший бій програв турецькому спортсмену і той став чемпіоном світу в його ваговій категорії. Просто попав на такого, він росте ще, тренується. Те, що в мене зараз вийшло – це таке собі. Просто я живу цим спортом. Зайшов, виграв та й таке. Може ще з рік позаймаюсь. А він – це наша надія, наше майбутнє. Зараз вкладаємо все в нього, – каже Віктор.
Українська збірна з тайського боксу вважається однією з найсильніших у світі. На більшості змагань українці стабільно потрапляють в трійку кращих. При цьому, за словами Віктора, серед українських міст муай-тай найбільш розвинений в Одесі. Очільником Національної федерації тайського боксу муай-тай є мер Одеси Геннадій Труханов.
– Є ще такий Євтушенко Павло Сергійович, цей мій друг. Він віце-президент федерації, але фактично керує всім. Водночас він головний тренер в федерації та ще й одесит, – пояснює Віктор.
Окрім Одеси тайський бокс гарно розвинений в Києві, Харкові, Запоріжжі тощо. Вінниця поки пасе задніх через відсутність кваліфікованих тренерів. Водночас, тайський бокс є досить травматичним видом спорту, тому вінничани довго ним не займаються.
Читайте також: Муай-тай по-вінницьки: хто, де і як готує найсильніших міських бійців
– Я коли формував збірну Вінницької області, то понабирав хлопців, які виступають в “клітці”, ММА (змішані бойові мистецтва – ред.). Вони всі попадали в нокаути. В ММА ти можеш впасти в партер і умовно віддихатись, а тут немає такого. Тут постійний бій і б’ють всім: ліктями, коліньми, кулаками. Вважаю, що це дуже важкий вид спорту, – розповідає Віктор Торкотюк.
Зараз у Вінниці тайським боксом займається близько 115 чоловік, а на професійному рівні виступає тільки 11. Багато хто приходить просто позайматись, не бажаючи навіть тренуватись в парі з кимось іншим. В середньому вінничани займаються муай-таєм два-три місяці, тому досить важко виховати професійних спортсменів.
– Взагалі, наше майбутнє це діти. В мене раніше було багато дорослих спортсменів, але один поїхав працювати до Франції, інший до Польщі. Ми в них вкладали-вкладали, а вони просто поїхали. Я їм не можу давати зарплату в тисячу доларів, ну ніяк. А до рівня одеситів, де за професійний бій платять від трьох до десяти тисяч доларів, нам ще далеко.
При цьому трапляються випадки, коли цілі сім’ї приходять тренуватись. Наприклад, разом Олексієм Курінним ходять тренуватись ще два його брати, а наймолодший планує невдовзі до них приєднатися.
– В тайському боксі треба дуже багато працювати. Якщо не будеш чи не хочеш працювати – тобі тут немає що робити.
Зараз у Вінниці є три місця, де можна займатись тайським боксом: спортивний клуб “Сенсей”, спортивний клуб “Патріот” та секція в “Planet Fitness”.
Читайте також: Концентрована сила і перша кров: у Вінниці стартував Кубок України з тайського боксу. ФОТОРЕПОРТАЖ
Фото Ольги Мірошниченко
Дякуємо!
Тепер редактори знають.