П’ятого лютого в одному з промислових районів Вінниці на вулиці Енергетичній офіційно та урочисто відкрили новий завод з виготовлення сонячних панелей групи компаній Kness PV. Це унікальне підприємство, яке не має аналогів ні в Україні, ні в більшості країн Європи.
На масштабну презентацію заводу прибули не лише керівники підприємства та перші особи Вінниці та області, але й десятки столичних журналістів. Для медійників були організовані умови, які рідко бувають у місті навіть на заходах подібної ваги: гіди для кожної з груп журналістів, прес-пакети відразу на флешках, і навіть на вуличні “курилки” винесли обігрівачі UFO. Ніби й дрібниці, але вони лише підкреслювали статус і професійність організації відкриття.
Перед входом до виробничих приміщень облаштували невелику сцену та навіс для глядачів. Тут можна було випити кави, чим і користувалися гості, яких тут назбиралося понад сотня.
Тут же натягнули і символічну жовту стрічку – її виконали в корпоративних кольорах компанії. До неї підійшов директор KNESS Group Сергій Шакалов.
– Зараз відбувається подія, яка в моєму житті відіграє дуже важливу роль. Ми відкриваємо унікальний завод і відсьогодні зможемо виробляти 100% основних комплектуючих для сонячних електростанцій. Ми відкриваємо нову сторінку розвитку нашої країни на шляху до енергетичної незалежності, – дещо хвилюючись, відкрив церемонію пан Шакалов.
За словами керівників, за останні дев’ять років KNESS в Україні реалізувала вже понад 100 проектів у відновлювальній та традиційній електроенергетиці. Серед них – 47 ФЕС загальною потужністю 468 мегават, збудовані в девяти областях України. Такої потужності вистачить, аби забезпечити електроенергією всю Вінницьку область, або 300 тисяч квартир протягом року. Інвестиції в новий завод KNESS у Вінниці склали 5 мільйонів євро.
“Сьогодні унікальний день”, – продовжив думку гендиректора голова Вінницької ОДА Валерій Коровій, якому передали слово.
– Ця територія ще нещодавно навіть не була юридично в місті Вінниця. Це була закинута територія і п’ять років тому було навіть важко уявити, що тут може з’явитися така потужна енергія. Це приклад, як молоді хлопці, які навчалися в нашому технічному університеті, крок за кроком почали творити і сьогодні досягли такого результату, – сказав голова ОДА.
За тим слово взяв мер Вінниці Сергій Моргунов, який згадав головні інвестиційні здобутки міста за останні роки:
– За останні чотири роки Вінниця демонструє серйозну динаміку. Лише в 2018 році ми відкрили заводи Green Cool та Delphi. Інші великі підприємства нарощують свої виробництва: “Барлінек”, Харчосмакова фабрика, ViOil. Це говорить про те, що попри війну, наша економіка розвивається і завдяки децентралізації ми можемо створювати відповідний клімат для інвестицій. Дуже важливо, що цей завод є високотехнологічним виробництвом, з потужними інвестиціями та створює висококваліфіковані робочі місця.
Зрештою, під спалахами фотокамер та в режимі трансляції наживо, жовту стрічку перед заводом урочисто перерізали.
“Допрем’єрна” екскурсія
За тим усіх запросили на завод на унікальну екскурсію: як пояснили організатори, унікальність її полягає в тому, що лише сьогодні – перший і єдиний раз – дозволять зайти на виробництво стороннім людям.
“Після того тут буде замінене повітря та встановлено жорсткий гігієнічний регламент, який необхідний на подібних високотехнологічних виробництвах”, – пояснив гід. Перед входом у самі цехи, гостям видали ще й спеціальні навушники, аби була змога почути екскурсію гіда, позаяк у самих цехах досить гучно працює техніка.
Попри те, що цехи досить просторі, людей тут – небагато. Більшість процесів виробництва панелей – автоматизовані, а сама виробнича лінія розроблялася в одному з національних інститутів Китаю, який сьогодні є центром та рушієм розвитку сонячних технологій у світі. “Це найбільш інноваційна та продуктивна виробнича лінія, яка сьогодні існує у світі та яку нам вдалося придбати”, – пояснив екскурсовод.
Відтак замість метушні працівників в цехах – розмірені та чіткі рухи роботів. Поруч з брендовим декором в інтер’єрі заводу, складається враження, що потрапив на якусь вінницьку “Теслу”.
Від першого етапу виробництва і до готової сонячної панелі проходить не надто багато часу. Спочатку скло потрапляє на конвеєр, де на нього клеїться спеціальна плівка eva. Скло рухається по конвеєру, де встановлені, серед іншого, спеціальні буферні зони, аби в разі зупинки будь-якої ділянки лінії, не зупинявся весь процес виробництва.
За тим два оператора здійснюють перший зовнішній контроль панелей: перевіряють їх на сколи, тріщини, сторонні предмети. Якщо виявляється щось подібне – панель відразу йде на ремонт.
За тим панель потрапляє на автострингер. Це один з найскладніших етапів виробництва: тут відбувається спаювання ланок панелі – поздовжнє та поперечне. За тим знову накладається плівка eva і захисна зовнішня плівка. Або не накладається, адже завод здатен виробляти також безрамкові панелі, які на 25-30% потужніші, ніж традиційні рамкові.
Потім під високим тиском і за температури 140 градусів, у вакуумі, з панелей видаляється весь кисень і волога, за тим панелі ламінуються. Далі відбувається другий зовнішній огляд панелей людьми, до них приклеюється додаткова електроніка і панелі відправляють в так звану “камеру старіння”, де відбувається остаточна полімеризація.
Після цього панелі ще раз оглядають фахівці та розподіляють їх на три сорти: від найбільш ефективних до найменш ефективних панелей, в яких є недоліки.
Після цього панелі сортує ще й робот і відправляє на склад. Лише за одну зміну завод може виготовляти мінімум півтисячі подібних панелей, а загалом планується працювати в три зміни лише на одній виробничій лінії.
Хто працюватиме на заводі і скільки зароблятиме?
Після екскурсії цехами, всіх гостей та журналістів запросили у величезну конференц-залу, де вже облаштували сцену для панельних дискусій, прес-брифінгу та підготували все для фуршету. Саме тут керівник компанії разом з міським головою Вінниці та голово ОДА розповіли, що отримає від цього заводу місто та область і вся Україна загалом.
Як розповів Сергій Шакалов, на цьому заводі має працювати близько 150 людей виробничого персоналу, а загалом KNESS вже працевлаштував в Україні 2500 співробітників та 1500 співробітників компаній-партнерів. Середній вік працівників – 28-30 років, 40% з яких – висококваліфікований інженерний персонал. “Мені 42 і я тут, мабуть, найстарший”, – сказав гендиректор. А ось середня зарплата в компанії – 15000 гривень.
– Цей завод вироблятиме панелей на 200 мегават в рік. Невдовзі ми плануємо запуск ще однієї виробничої лінії також на 200 мегават. А 90% усієї виробленої продукції продаватимемо на внутрішньому ринку країни, – заявив Сергій Шакалов.
З його слів, ринок сонячних панелей в Україні поки не сформований, тому скільки буде коштувати одна сонячна панель вінницького виробництва – говорити ще зарано. Водночас компанія вже веде перемовини з банками, аби надавати кредити компаніям та просто громадянам, які хочуть встановити на свої дахи такі панелі.
Окрім того, за словами гендиректора, компанія лише за 2018 рік сплатила до дрежбюджету 600 мільйонів гривень податків. “Це при тому, що в 2017-му році було 200 мільйонів. Тому в 2019 році очікуємо ще більше податкових надходжень в бюджет”, – сказав Шакалов.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.