-
01 Лютого/ 18:19
ProZorro
Публікація01.02.1918:19
Чи з’явиться в Україні нове ProZorro? Новий порядок денний Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» на 2018-2020 рр
Дещо провокативний заголовок є абсолютно доречним коли ми говоримо про «Партнерство – Відкритий уряд» – багатосторонню міжнародну ініціативу, що покликана об’єднати зусилля урядів та громадянського суспільства для створення позитивних змін у житті громадян.
Ці зміни впроваджуються шляхом посилення взаємодії органів державної влади та громадськості під час підготовки і виконання державних та регіональних рішень, забезпечення прозорості державної політики і доступ до інформації про роботу органів виконавчої влади та публічної інформації, підвищення якості надання адміністративних та соціальних послуг, а також шляхом сприяння впровадженню технологій електронного урядування та розвитку електронної демократії.
Очевидно, жодної мови про створення нової системи тендерних закупівель для публічного сектору не йде, адже система ProZorro є надзвичайно унікальним та якісним продуктом, про який говорять у всьому світі. І саме в поширенні інформації про цей продукт одну з ключову роль відіграла згадана Ініціатива. Фактично більшість «зіркових» нововведень щодо відкритості публічної інформації і створення нових сервісів Україна задекларувала у своїх, вже виконаних планах – система даних «Е-Дата», електронне декларування, відкриті реєстри, вже згадане ProZorro. На-часі прийшов новий етап впровадження відкритості.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2018 року № 1088-р «Про затвердження плану дій із впровадження Ініціативи «Партнерство «Відкритий Уряд» у 2018-2020 роках» було затверджено відповідний план заходів, який також було підтримано на Всеукраїнській Раді регіонів (листопад 2018р.), і нині обговорюється в усіх територіальних громадах України в рамках затвердження регіональних Планів перспективного регіонального розвитку у 2019-2021р.р. Сухим текстом державного плану заходів передбачено такі прориви як створення порталу інфраструктурних даних, забезпечення прозорого продажу публічних активів та майна, створення інтерактивної карти територій, забруднених мінами та вибухонебезпечними предметами, запровадження електронної процедури проведення конкурсів із надання фінансової підтримки програм (проектів) інститутів громадянського суспільства, упорядкування державних реєстрів та баз даних природних ресурсів, створення навчального курсу та системи оцінювання знань із питань протидії корупції, запровадження он-лайн перевірки документів про освіту, забезпечення вільного доступу до екологічної інформації та низку інших сучасних ініціатив.
Звучить «смачно» і надзвичайно обнадійливо. Але яка ж роль в цьому процесі громадянського суспільства. А воно є ключовою в подоланні викликів.
Чи будуть Ініціативи впроваджені та якісно реалізовані? Це перше важливе питання. Тут мало згадати контролюючу та партнерську роль громадянського суспільства. Адже і ProZorro і Е-декларування і системи петицій та бюджетів громадських ініціатив були впроваджені саме через профільні громадські організації, що спеціалізуються на інформаційній та антикорупційній діяльності і вже потім були передані на баланс держави. І великою заслугою в цьому є підтримка міжнародних донорських структур, що системно впливають на забезпечення прозорості державного сектору та надають всебічну підтримку впровадженню ініціатив.
Другий виклик це чи будуть сервіси «живі» та «затребувані». Це теж суттєве питання. Адже далеко не кожен мешканець розуміє яким чином можливо використовувати нові системи і чим вони можуть бути користі в повсякденному житті. Не кажучи про необхідний, часом, базовий рівень технічної підготовки. Просвітництво та навчання – цю роль на себе також могли б взяти менші регіональні організації, які готові проникати до найвіддаленіших сіл українських областей.
Чи дає новозатверджений план підстави для обережного оптимізму? Безперечно. Але за цим оптимізмом іде необхідність тривалої системної роботи.
Думки виникли внаслідок регіональної зустрічі-обговоренні Плану дій Ініціативи «Партнерство «Відкритий уряд» на 2018-2020 рр., що відбулось 28 січня 2019 року у прес-центрі Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Вінницької облдержадміністрації та було організоване Громадським Холдингом «Група Впливу», за підтримки ПРООН та міністерства закордонних справ Данії.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.