20 тисяч євро за “зелені інновації”: вінничани можуть отримати гроші від ЄБРР на розвиток кліматичних технологій

16:05
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Вінницькі підприємці, які працюють на ринку кліматичних технологій, можуть отримати ваучер на декілька тисяч євро від Європейського Банку Реконструкції та Розвитку на розвиток своєї справи. Україна стала першою країною, де ЄБРР запровадив подібний проект. 

Власне, претендувати на інноваційні ваучери можуть не лише вінничани, проект відкритий для “кліматично-дружніх бізнесів”по всій Україні, які розробляють або впроваджують кліматичні технології.

Відповідно до даних Bloomberg минулого року глобальні інвестиції у стійкий розвиток досягли 8,7 трильйонів доларів. За даними звіту IFC, до 2030 року загальний обсяг можливостей для кліматично розумних інвестицій на ринках, що розвиваються становить 23 трильйони доларів США. При цьому, на країни Східної Європи, де одним із найбільших ринків є Україна, припадає 665 мільярдів доларів інвестиційних можливостей.

Щодо кліматичних технологій – це будь-які технологічні рішення, використання яких зменшує викиди парникових газів та шкідливий вплив людини на довкілля, збільшують рівень використання відновлюваних джерел енергії, полегшують адаптацію до змін клімату тощо. Це можуть бути мобільні додатки, пристрої, програми, або ж вдосконалення певних наявних технологій.

  • До цих технологій також належать ті, які дозволяють пристосуватися до змін клімату, адже вони вже йдуть і ми тепер можемо попередити лише найгірше, але вже треба зараз пристосовувватися до змін  клімату як в промисловості, так і в сільському господарстві, – розповів співзасновник української мережі енергетичних інновацій Greencubator Андрій Зінченко.

Ваучери є двох видів: на 20 тисяч євро та на 50 тисяч. Загалом фонд на 2017-2018 роки становить один мільйон євро. Для того, щоб отримати 50-тисячний мегаваучер компанії необхідно буде продемонструвати свій потенціал та здатність досягти значних результатів у впровадженні кліматичних інновацій.

Зауважимо, що ваучери – це безповоротнє фінансування, але компанія, яка переможе, має вкласти у свою розробку щонайменше 25% загальної суми проекту.

До речі, подавати заявки можуть представники приватного бізнесу, які працюють не менше року та відповідають усім правилам, які зазначені ТУТ.

Експерти оцінюватимуть проекти за декількома основними критеріями:

  • інноваційність;
  • позитивний вплив на клімат та екологію;
  • ринковий потенціал проекту;
  • можливість масштабування технології чи розробки та використовувати її в інших галузях.

Важливим є те, що проект не повинен бути на стадії лише ідеї, обов’язковою умою для отримання фінансового відшкодування від ЄБРР є певні напрацювання та хоча б початок роботи над реалізацією проекту.

Наприклад, невелике виробництво, яке прагне зменшити споживання енергії, впроваджуючи на своїх виробничих лініях інноваційні енергетичні рішення, може отримати ваучер на техніко-економічний аналіз встановлення такого обладнання або ж розробку певного програмного забезпечення. А стартап, який готується до запуску кліматичної технології, може отрмиати ваучер на промисловий дизайн чи сертифікацію. Можна буде використовувати гроші на лабораторні випробування розробок, адаптацію технології до серійного виробництва, захист прав інтелектуальної власності, розробку ІТ-компонентів та всі інші послуги, що прискорять вихід кліматичної технології на ринок.

Це вже третя хвиля проекту, у попередні завяки подали понад 80 компаній, однак перемогли лише близько 20.

Подати заявку на участь можна на офіційному сайті проекту. Наступні хвилі відбору планують провести у січні-лютому наступного року.

Організаторами проекту інноваційних ваучерів є Європейський Банк Реконструкції та Розвитку у рамках програми FINETECC, за фінансовоїх підтримки EU Neighbourhood Investment Facility. Українськими парнерами є ГО Greencubator.

Фото Ольги Мірошниченко