Сьогодні, 20 жовтня до Вінницького краєзнавчого музею передали зуб мамонта, знайдений учасниками мистецького об’єднання “Плай” на Вінниччині. Відтепер вінничани зможуть побачити експонат вагою 4,5 кілограма під час відвідин музею.
Знайдений зуб став найстарішою частиною тіла мамонтів, представлених у Вінницькому краєзнавчому музеї.
Нагадаємо, дві частини зуба мамонта, вік якого становить близько 200 тисяч років знайшли ще у липні засновниками мистецького обєднання “Плай” Олександра Венславовська разом з Володимиром Подоляном та Олександром Щербою. Частини зуба відправили на експертизу до палеонтолога з Чернівців Богдана Рідуша й саме дослідник з’єднав дві частини.
Зуб мамонта у порівнянні з 1 гривнею. Вага знахідки – 4,5 кг
У висновку палеонтолога вказано, що зуб належить дуже ранній формі дорослого мамонта Mammuthus intermedius. Це перехідна еволюційна форма слонів з родини мамонтів, яка існувала на території Східної Європи. Час його існування припадає на відносно теплий період між 180 і 250 тисячами років тому. Знахідка зуба може бути пов’язана зі стоянкою неандертальців.
До порівняння: скелет мамонта Вінні, який у Вінницькому обласному краєзнавчому музеї, молодший і належить тварині, яка жила близько 30 тисяч років тому. Вік мамонта становив 80-83 роки. Він був заввишки близько трьох метрів й важив майже 4 тонни.
Знайдений біля околиць с. Жван Мурованокуриловецького району зуб спершу планували залишити, як своєрідний талісман мистецького об’єднання «Плай», однак зрештою вирішили передати краєзнавчому музею.
Для цього сьогодні, близько 12:00 у Вінницькому краєзнавчому музеї зібрались, зокрема, представники адміністрації музею та засновники мистецького об’єднання «Плай», які власне й знайшли зуб мамонта.
На фото (в центрі): Олександра Венславовська, Олександр Щерба та Володимир Подолян
Журналістам, зокрема, розповіли, як знайшли зуб мамонта, згодом передали на експертизу та як після поради Богдана Рідуша вирішили передати частину тіла як експонат до музею.
Як пояснила журналістам заступниця директора музею Світлана Шароварська, спершу зуб хотіли передати для експонування в музей на один місяць, однак згодом було вирішено передати його у постійне користування.
Наразі знахідка “плаївців” стала найстарішою серед близько півсотні фрагментів тіла мамонтів, які зберігаються у Вінницькому краєзнавчому музеї.
Як розповів Олександр Щерба, у декого з тих, хто дізнавався про знахідку, були пропозиції продати зуб. Однак на його переконання, “чорна” археологія не веде до розвитку науки. Відтак, Олександр, Олександра та Володимир навіть не хотіли дізнаватись приблизну вартість такої частини тіла мамонта.
Світлана Шароварська зазначила, що надалі до місця, де знайшли зуб, можуть відправлені дослідницькі експедиції, однак для цього спершу треба отримати необхідні дозволи. А Олександра Венславовська зазначила, що вони планують повернутись з експедицією до місця знахідки вже у цьому році або ж навесні наступного.
Наразі зуб мамонта після підписання відповідних актів вже офіційно переданий Вінницькому краєзнавчому музею у постійне користування. До речі, за передачу експонату “плаївцям” видали перепустки на рік безкоштовного відвідування музею.
Так як в музеї вже є висновок експерта, його зможуть експонувати “навіть починаючи від завтра”, однак поки частині тіла шукають місце у першій залі, поряд з Вінні.
Детальніше про те, як знайшли зуб мамонта віком близько 200 тисяч років, читайте ТУТ.
Фото Марини Сербінович та з архіву
Дякуємо!
Тепер редактори знають.