Зберігати спокій, перебувати в приміщенні та слідкувати за повідомленнями: що робити в разі теракту на ЗАЕС

14:55
Автор: Vежа
Become a Patron!

За повідомленнями української розвідки, росіяни замінували охолоджувач на Запорізькій АЕС. Наразі українські служби пропрацьовують алгоритм дій на випадок надзвичайної ситуації на АЕС, а медики та поліція працюють над інформуванням населення щодо дій у випадку теракту на станції. 

В цьому матеріалі ми зібрали основну інформацію станом на 23 червня від різноманітних профільних служб щодо дій у випадку НС на Запорізькій станції. Сподіваємось, ця інформація ніколи нікому не стане в нагоді, однак вважаємо, що повідомлений, значить – підготовлений. Просимо зберігати спокій та радимо зберегти цей матеріал в якості довідки.

Так, зокрема, в Україні сформували та розгорнули роботу відповідні штаби за участі профільних міністерств, рятувальників, поліції та медиків. Про це в ефірі єдиного телемарафону сьогодні близько 8:45 повідомив очільник МВС Ігор Клименко. Водночас, посадовець закликає українців зберігати спокій та слідкувати за повідомленнями офіційних джерел. Також він проговорив певний алгоритм дій на випадок російського теракту на ЗАЕС. Першочергово він стосується мешканців прилеглих до станції районів – йдеться про зону радіусом 50 кілометрів навколо станції. Втім, ці рекомендації можуть бути актуальні й для інших районів та регіонів України.

 

– Спокій ґрунтується на готовності всіх наших служб: і Міністерства енергетики, і Міністерства внутрішніх справ, Міністерства охорони здоров’я й місцевих органів влади до будь-яких надзвичайних подій і ситуацій. В тому числі, пов’язаних з можливим витоком радіації з Запорізької станції. З цією метою ми вже розгорнули з сьогоднішнього дня роботу відповідних штабів. В цих штабах будуть присутні як енергетики, так і працівники Державної служби з надзвичайних ситуацій, туди входять і поліція, і медики. Для того, щоб були вироблені й чітко донесені до наших громадян правила поведінки у випадку надзвичайної події. В першу чергу: зберігаємо спокій й слухаймо, що ми будемо вам говорити.

Що стосується Запорізької АЕС – той радіоактивний фон, який, можливо, після будь-яких заходів буде в повітрі – зберігатиметься приблизно одну добу. Тобто, на 80% ми зменшимо радіоактивний фон саме протягом доби. За цей час, якщо не буде евакуаційних заходів, то ми говоримо про те, що кожен громадянин має закритись у себе в приміщенні. Системи вентиляції мають бути вимкнені, кондиціонери, обігрівачі й так далі. Ущільнити необхідно всі отвори, які є в будинках або в квартирах, або змоченою тканиною, або скотчем. І ми будемо чітко давати всі вказівки й всі правила поведінки протягом цього часу. Якщо, звичайно, буде необхідно.

В найближчі дні ми проведемо відповідні навчання з перекриттям доріг й відповідним розгортанням санітарних блокпостів, де ми будемо перевіряти радіацію. Все обладнання, яке у нас є на озброєнні щодо виміру радіації, в нас відкалібровано. Воно готове до роботи, але ми хочемо ще раз згрупувати всі служби для того, щоб ми могли чітко зреагувати на будь-які виклики. Тому всі громадяни, які захочуть виїхати з цієї території, будуть забезпечені відповідним транспортом. Цей транспорт також буде готовий. Він готовий у нас вже тривалий час, тому що біля атомних електростанцій ми такі заходи проводимо постійно. Не завжди ми це афішуємо, але на даний момент ми будемо працювати достатньо відкрито, в тісній взаємодії з населенням, та будемо інформувати про всі наші кроки, які будемо вживати на цій території. Під цією територією ми маємо на увазі 50-кілометрову зону по радіусу навколо Запорізької АЕС. Якщо ми беремо і правий, і лівий берег, це, приблизно, пів мільйона населення. Тому зберігаємо, ще раз хочу сказати, спокій, і під час надзвичайної події, яка, можливо, може виникнути, ми не виходимо з укриттів без команди.

Що необхідно знати про радіацію – це, за великим рахунком, пил. І треба захист від пилу. Якщо ви перебуваєте на вулиці, то треба звичайний респіратор або маска, які ми використовували під час пандемії COVID-19. І, звичайно, слідкувати за ЗМІ, де ми будемо постійно інформувати населення про ситуацію, яка є навколо. І, звичайно, про заходи безпеки, які ми будемо спільно вживати, – зазначив посадовець.

Також, як напередодні зазначили в Державному науково-технічному центрі з ядерної та радіаційної безпеки, на сьогодні немає причин вживати таблетовані препарати йоду чи його розчини. Жоден сценарій подій на ЗАЕС не потребує проведення йодної профілактики.

– Безпідставне вживання пігулок Калію Йодиду загрожує вашому здоров’ю. Проковтування настоянки йоду, Бетадину або розчину Люголя можуть викликати серйозні опіки слизової та отруєння, – підкреслюють в науковому центрі. 

Як повідомляють науковці, йодна профілактика – це насичення щитоподібної залози стабільним йодом для унеможливлення поглинання нею радіоактивних ізотопів йоду та попередження її опромінення. Своєю чергою, радіоактивний йод утворюється тільки за умови роботи енергоблока на потужності. Тобто, тоді, коли енергоблок АЕС генерує електроенергію.

– Останній діючий енергоблок Запорізької АЕС було переведено в стан зупину у вересні 2022 року. А це означає, що енергоблоки ЗАЕС знаходяться в зупині щонайменше 9 місяців та не генерують електроенергію протягом цього часу, – підкреслюють в центрі. – Найдовший період напіврозпаду, коли кількість радіоактивної речовини зменшується в два рази, з ізотопів йоду має йод I-131, котрий становить близько 8 діб. Решта ізотопів радіоактивного йоду має ще коротший період напіврозпаду. Це в свою чергу означає, що з моменту зупину енергоблоків ЗАЕС пройшло щонайменше 34 періоди напіврозпаду даного ізотопу йоду. Тобто, його активність в останньому зупиненому реакторі на ЗАЕС зменшилась в мільярди разів порівняно з вереснем 2022 року. Таким чином, йодопрофілактика має сенс тоді і лише тоді, коли є реальна загроза надходження радіоактивного йоду в організм. А його на ЗАЕС немає. Отже, при гіпотетичній аварії чи теракті на ЗАЕС викид радіоактивних речовин не міститиме ізотопів йоду. Саме тому, йодопрофілактика не потрібна. Вживання препарату калію йодиду за таких умов є не лише марним, але й шкідливим.

Також в центрі зазначають, що рішення про прийом йоду ухвалюється місцевими органами виконавчої влади на основі прогнозу радіаційної обстановки та на підставі наданої місцевим органам виконавчої влади інформації від представників експлуатуючої АЕС організації, МОЗ України, ДСНС України, а також закликають довіряти офіційним джерелам інформації. 

Про потенційну шкоду вживання калію йодиду також нагадують і в МОЗ. За словами медиків, калій йодид корисний лише в окремих ситуаціях в конкретних дозах і для певних груп людей.

– Тож приймати його «про всяк випадок» – не можна! Він може зашкодити здоров’ю, – кажуть в Міністерстві охорони здоров’я. 

Так, до побічних ефектів неконтрольованого прийому стабільного йоду відносять:

– висипання на шкірі;
– запалення слинних залоз із набряком та болем, частковою втратою смаку та сухістю у роті;
– шлунково-кишкові розлади – нудоту, діарею;
– серйозні алергічні реакції – лихоманку і болі в суглобах, набряк частин тіла (обличчя, губ, язика, горла, рук або ніг), проблеми з диханням, говорінням або ковтанням; хрипи або задишку;
– розлади серцево-судинної системи: порушення серцевого ритму, тахікардію, фібріляцію передсердь;
– розлади нервової системи: збудження, тремтіння, тремор рук;
– зоб – збільшення розмірів щитоподібної залози;
– втрата маси тіла;
– гіперфункцію щитоподібної залози;
– зниження функції щитоподібної залози (гіпотиреоз), небезпечний зниженням частоти пульсу, артеріального тиску;
– також є ризик смерті.

–  Тож не приймайте KЙ (калій йодид – авт.), якщо ви не отримали відповідної вказівки від органів охорони здоров’я чи ДСНС. Слідкуйте за інформацією від офіційних джерел і якщо маєте бодай якісь сумніви – проконсультуйтеся з лікарем перед вживанням йодиду калію, – підкреслюють в Міністерстві.

Також напередодні в Міністерстві опублікували інфографіку щодо дій у разі надзвичайної ситуації на ЗАЕС. Першочергово в МОЗ закликають зберігати спокій.

– Паніка та страх – це саме те, чого прагне ворог. Сьогодні у своєму виступі Президент Зеленський не сказав нічого нового. росія – це країна-терорист, від якої, як і від мавпи з гранатою, можна очікувати усього, що завгодно. Загроза була, є і буде, аж поки ми остаточно не переможемо. Втім, треба бути готовими. Завжди і до всього. Тому ділимося з вами основними правилами безпеки при радіаційній небезпеці. Читайте і поширюйте, але не панікуйте! Не підігравайте ворогові, – зазначають медики. 

Так, медики в разі аварії на ЗАЕС радять виконати наступні 5 кроків (деякі з них озвучив і очільник МВС Ігор Клименко):

1) Перебувати в укритті (приміщенні):

– триматись подалі від стін;

– залишатись в кімнатах без вікон та зовнішніх дверей;

– зачинити та ущільнити всі отвори (скотчем, змоченою тканиною);

– вимкнути системи вентиляції (кондиціонери, обігрівачі);

– не виходити з укриттів, допоки не буде інших вказівок від органів влади.

2) Слідкувати за офіційними джерелами інформації: 

– користуватись повідомленнями ДСНС, поліції, місцевої влади;

– увімкнути телебачення, радіо.

3) Знезаразити себе:

– обережно зняти верхній шар одягу;

– герметично запакувати його, тримати його далі від людей та домашніх тварин.

4) Помитись, якщо є така можливість: 

– прийняти душ з милом, голову помити шампунем;

– не використовувати кондиціонери для волосся, щоб не закріпити радіоактивний матеріал;

– не терти й не дряпати шкіру, щоб радіоактивний матеріал не потрапив у рани.

Якщо можливості прийняти душ немає, вимити з милом під проточною водою руки, обличчя та відкриті ділянки шкіри. Якщо немає доступу до води – скористатись вологими серветками, вологою тканиною. Треба звернути особливу увагу на руки й обличчя, протерти повіки, вії та вуха.

5) Вдягнути чистий одяг. 

Також в МОЗ закликають допомогти рідним і близьким виконати перераховані дії. За можливості, робити це в рукавичках та масці або респіраторі.

Зазначимо, що напередодні, 22 червня, у своєму черговому зверненні Президент Володимир Зеленський з посиланням на дані розвідки повідомив, що росія розглядає сценарій терористичного акту на ЗАЕС з викидом радіації.

– Вони все підготували для цього. На жаль, мені неодноразово доводилось нагадувати, що радіація не знає державних кордонів, і те, по кому вона вдарить, визначається лише напрямком вітру. Ми передаємо всю наявну інформацію нашим партнерам, кожному у світі, всі докази. Європа, Америка, Китай, Бразилія, Індія, арабський світ, Африка – абсолютно всі країни мають це знати. Міжнародні організації. Абсолютно всі. Жодних терактів на АЕС ніколи й ніде не повинно бути. Цього разу не має бути, як з Каховкою. Світ попереджений, отже світ може і повинен діяти, – підкреслив Президент. 

Раніше інформацію про підготовку теракту на ЗАЕС повідомили в ГУР. Очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов розповів, що росіяни замінували охолоджувач Запорізької АЕС.

– На жаль, станом на зараз певна загроза існує. Ще раз кажу – певна. Тому що, перш за все, Запорізька атомна електростанція як знаходилась, так і знаходиться під тимчасовим контролем окупаційних військ. Правда в тому, що знищивши греблю (Каховської ГЕС – авт.), вони зруйнували нормальний доступ води до охолоджувачів, які працюють на ЗАЕС. Це перше. Але друге – найстрашніше – це те, що за цей час Запорізька атомна електростанція була додатково замінована, і що найстрашніше – замінований саме охолоджувач. Якщо вони виведуть його з ладу шляхом підриву, то є велика ймовірність того, що будуть значні проблеми, ― наголосив керівник української воєнної розвідки в ефірі телемарафону.

Зазначимо, що, за повідомленням “Енергоатому”, рівень води у ставку-охолоджувачі ЗАЕС – стабільний.

– Попри підрив російськими окупантами греблі Каховської ГЕС, ситуація залишається стабільною та контрольованою. Станом на 06:00 23 червня фіксується незначне зниження рівня води у ставку-охолоджувачі. Наразі він становить 16,60 м. Цього достатньо для забезпечення потреб станції. Рівень води в каналі ТЕС, звідки за необхідності підживлюється ставок ЗАЕС, – на рівні 11,15 м. Зауважимо, що протягом останнього часу рівень води в каналі суттєво не падає, його показники вже не залежать від Каховського водосховища. Варто нагадати, що енергоблоки ЗАЕС не працюють з вересня 2022 року, тож відтоді активного випаровування води зі ставка-охолоджувача не відбувається, – кажуть в “Енергоатомі”. 

Нагадаємо, окупували росіяни Запорізьку АЕС в березні 2022 року.

Відео – з Facebook-сторінок ГУР та Президента України, фото та інфографіка – зі сторінки МОЗу та скріншоти, головне ілюстративне фото – uk.wikipedia.org

Читайте також: Окупаційні війська РФ взяли під контроль Запорізьку АЕС в Енергодарі

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.