Десятки жінок по всьому світу лишаються в’язнями сумління, перебуваючи в тюрмах у різних країнах за несправедливими звинуваченнями. Учора, 7 грудня, в ТРК “Поділля Сіті” активістка Леся Розумик запропонувала вінничанам написати листи підтримки таким жінкам, які постраждали за власні переконання.
Невеличкий столик з портретами жінок – українок та з інших країн, – розташували на другому поверсі торгівельного центру. Сюди могли підходити люди та ознайомитися з їхніми долями, а також поставити підпис на їхню підтримку. Така акція у Вінниці відбулася в рамках всесвітнього Марафону, ініційованого Amnesty International.
Як розповіла Леся Розумик, така ідея народилася ще в 1961 році в Лондоні. Тоді англієць Пітер Бененсон дізнався про історію, як в одному з пабів два португальці підняли келихи і виголосили тост за свободу несправедливо засуджених людей. За такий вчинок португальці поплатилися свободою власною і були засуджені до семи років в’язниці. Ця подія глибоко обурила Бененсона і він, разом з однодумцями, почав писати листи на підтримку таких в’язнів. Згодом ця ініціатива отримала Нобелівську премію і саме так виникла Amnesty International.
Героїнями Марафону цього разу стали Катерина Гандзюк, антикорупційна активістка, що загинула внаслідок того як на неї вилили літр сірчаної кислоти; українська ЛГБТКІ активістка Віталіна Коваль, яка зазнала нападів з боку радикальних угруповань; громадська активістка з Бразилії Маріелі Франку, чиє вбивство влада відмовляється розслідувати; Гульзар Дуйшенова, яка бореться за права людей з інвалідністю в Киргизстані; учасниця руху за соціальну справедливість у Марокко; борчиня проти смертної кари в Ірані Атена Даемі; Геральдін Чакон з Венесуели, яку переслідують за активізм та жінки корінного народу Сенгвер, які боряться проти насильного виселення своїх родин з земель їх предків.
Як видно, серед героїнь марафону є жінки, які, на жаль, вже загинули через власні переконання. У таких випадках листи підтримки організатори Марафону передають їхнім родинам. Важливо, що всі листи надсилаються героям і героїням марафону саме тією мовою, якою вони були написані.
Як розповіли організатори, Марафон написання листів – це глобальна та щорічна кампанія, що проводиться напередодні Дня прав людини (10 грудня) та проходить у понад 200 країнах світу. Щороку за допомогою Марафону звільняють несправедливо засуджених, змінюють репресивні закони та допомагають жертвам порушень прав людини не здаватись.
– Протягом 1,5 години нам вдалося зібрати близько 100 підписів у підтримку героїнь Марафону написання листів. В рамках кампанії ми познайомили людей з діяльністю Amnesty International, розповіли про кожну справу. Було приємно, що багато людей небайдужі до прав людей, яких ніколи не зустрічали і які живуть в інших містах та країнах. Деякі учасники виявили бажання долучити друзів та рідних.
Провести Марафон написання листів – моя давня мрія. Хочеться, щоб кожен жив у світі, де міг вільно висловлювати власну думку і жити гідно. Підтримати людей, які несправедливо засуджені, тим паче таких сміливих жінок, які боролися за права в різних куточках світу, – це для мене дуже важливо. Сподіваюся, зібрані голоси допоможуть сприятливому вирішенню кожної справи!, – розповідає Леся Розумик.
“Цьогорічний глобальний марафон написання листів Amnesty присвячений жінкам, які кидають виклик несправедливим законам, хабарництву, насильницьким діям поліції, нерівності. Ці жінки намагаються зробити світ більш справедливим та людяним”, – зазначила Оксана Покальчук, директорка Amnesty International Україна.
Збір підписів розпочинається 12 листопада та триватиме до 16 грудня, після цього всі підписи з петиціями збирають та передають відповідним органам влади.
Підписати петиції можна як онлайн на сайті кампанії, так і відвідавши одну з численних подій, організованих координаторами та координаторками по всій Україні.
Також провести подію в рамках Марафону у своєму місті можуть всі охочі. Для цього необхідно ознайомитися з алгоритмом дій на сторінці , зареєструватись, завантажити та роздрукувати необхідні матеріали, та починати діяти, відповідно до алгоритму.
По всьому світу жінки – на передовій опору. На невидимих лініях фронту вони кидають виклик дискримінації, утискам та пригнобленню. Зворотний бік їхнього лідерства у своїх громадах – величезні випробовування, які вони подолали аби досягти його. Багато з них живут у суспільствах, де від жінок не чекають нічого іншого, окрім покори та мовчання. Але це не такі жінки. Цьогорічний глобальний Марафон написання листів Amnesty виступає на підтримку жінок, які не зважають на суспільні очікування від них, кидаючи виклик несправедливим законам, хабарництву, насильницьким діям поліції та багатьом іншим негативним явищам. Вони – лідерки, яких дуже потребує світ, що все далі просувається в бік екстремізму. Долучаючись до них, ви можете допомогти схилити шальки терезів у бік рівності, свободи та правосуддя. Ці жінки – одні з мільйонів, які повстають сьогодні. Повстаньте разом із ними!
Марафон написання листів – це глобальна та щорічна кампанія, що проводиться напередодні Дня прав людини (10 грудня) та проходить у понад 200 країнах світу. Щороку за допомогою Марафону звільняють несправедливо засуджених, змінюють репресивні закони та допомагають жертвам порушень прав людини не здаватись.Щороку в грудні протягом декількох тижнів сотні тисяч людей у всьому світі пишуть листи урядам з вимогами вжити заходи щодо окремих осіб, чиї права були порушені. Це дійсно глобальна кампанія, що об’єднує небайдужих людей з усього світу. Загалом, Марафон будується довкола написання традиційних листів, але не лише. Це можуть бути також твіти, пости в фейсбук, фото, листівки, флешмоби тощо.
Amnesty International – всесвітній рух, що об’єднує понад 7 мільйонів людей із більш ніж 140 країн і регіонів, які виступають за припинення грубих порушень прав людини. Amnesty International прагне забезпечити кожній людині можливість користуватися всіма правами, проголошеними у Загальній декларації прав людини та інших міжнародних правозахисних документах. тортур та безкарності міліції в Україні, за скасування смертної кари в Білорусі та за припинення дискримінації в Європі.
Фото Андрія Завертаного
Дякуємо!
Тепер редактори знають.