-
30 Листопада/ 15:53
Vinnytsia
Публікація30.11.1815:53
З початку року на Вінниччині виявили майже 300 нових ВІЛ-інфікованих
У Вінницькій області середній рівень розповсюдження ВІЛ-інфекції, хоча в сусідніх Київській та Одеській – високий. В середньому, щороку кількість нових інфікованих громадян в нашому регіоні зростає на 10-15%. Фахівці очікують, що цьогоріч орієнтовно буде від 325 до 350 нових випадків.
Попри таку статистику головний лікар Вінницького обласного Центру профілактики та боротьби зі СНІДом Ігор Матковський зазначає, що в світі та в Україні зокрема кількість нових випадків інфікування зменшується. Якщо в світі це пояснюється профілактикою та поінформованістю громадян, то у нас ситуація дещо інакша. Статистично хворих на ВІЛ та СНІД в Україні поменшало через відсутність даних з тимчасово окупованого Криму та непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей. Загалом, щороку в Україні реєструють 16,5-17 тисяч нових випадків захворювання.
Починаючи з 1987 року, в Україні офіційно зареєстровано 280 358 ВІЛ-інфікованих осіб, у тому числі 84 045 випадків захворювання на СНІД.
Щодо Вінниччини, то майже за 20 років з початку епідемії та станом на 1 жовтня цього року в області було виявлено 5353 ВІЛ-інфікованих громадян України. З них 2291 встановлено діагноз СНІД, а загинули від хвороби 1150 чоловік. Лише протягом 2018 року, до початку листопада, на Вінниччині виявили 279 нових випадків ВІЛ-інфекції. Нині під медичним наглядом перебувають 2918 ВІЛ-інфікованих, з яких 1279 мають СНІД.
До речі, для порівняння, за період з 1987 по 1995 у Вінницькій області було офіційно зареєстровано лише трьох громадян з ВІЛ-інфекцією. У 2017 році випадків нового інфікування було вже 323.
По області рівні ураженості ВІЛ-інфекцією, найбільші – в Ладижині, Гайсинському районі, Козятинському, Барському, Піщанському, Томашпільському, Тульчинському. За останні п’ять років на 10% зросла кількість інфікованих жителів сіл.
Якщо у людини виявили ВІЛ – необхідно приймати антиретровірусну терапію, яка допоможе “приспати” вірус. На 1 жовтня таке лікування отримували 1935 хворих, з яких 47 – діти.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Супергерої в медичних халатах: як на Вінниччині рятують дитинство ВІЛ-позитивним дітям
Найпоширенішими шляхами передачі ВІЛ-інфекції є статевий (понад 84%), при ін’єкційному вживанні наркотиків (12,3%), а також у 3% випадків інфікування дитини від ВІЛ-інфікованої матері. Варто зазначити, що наразі існує лише один спосіб дізнатися, чи є у людини ВІЛ – пройти спеціальний тест. До речі, у Вінниці три дні діятимуть мобільні станції, де кожен охочий зможе безкоштовно обстежитись за 15 хвилин.
– Сьогодні ми звертаємось до кожного дорослого українця не бути дитиною. Іноді дорослі люди поводять себе, як діти, до свого власного здоров’я. Вчасне тестування на ВІЛ-інфекцію дає можливість виявити людину не на третіх-четвертих стадіях, а дасть можливість вчасного призначення АРТ-лікування, – додала голова вінницького відділення Всеукраїнської мережі людей, що живуть з ВІЛ/СНІД Оксана Шевчук.
Фахівці запевняють, що сьогодні населення свідоміше ставиться як до власного здоров’я, так і виявляє більше уваги та розуміння щодо інфікованих осіб.
– Стигматизація, звичайно, значно менша, ніж колись. Згадуючи першого пацієнта, коли лікарі одягали протичумний костюм. Я це дуже добре пам’ятаю, це було ще при мені. Сьогодні все зовсім інакше. Не без певних проблемних питань, але переважно все робиться, як потрібно, – розповів Ігор Матковський.
До речі, через реформування медичної галузі в Україні також зміниться підхід до ВІЛ-інфікованих на первинній ланці. Зокрема, наступного року кожен сімейний лікар матиме спеціальні тести для експрес-тестування на ВІЛ.
– Ми не очікуємо фантастичних результатів, але, на нашу думку, це потужний захід, тому що вперше максимально послуга буде наближена до людини. Сімейний лікар раніше всіх може запідозрити у людини за клінічними ознаками ВІЛ-інфекцію та одразу здійснити якісь кроки, – додав Ігор Матковський.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Обійми на Європейській площі: у Вінниці перевірили ставлення містян до ВІЛ-позитивних людей. ФОТО
До речі, незабаром у Вінницького обласного Центру профілактики та боротьби зі СНІДом з’явиться нова пересувна лабораторія, яка буде використовуватися в області. Наразі вона проходить переобладнання в столиці.
Головне фото – agoramedia.com
Дякуємо!
Тепер редактори знають.