“Європа – це дзеркало”: У Вінниці розпочався міжнародний фестиваль “Острів Європа”

16:54
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Три дні у місті пануватиме атмосфера літератури та інтелектуального насичення, адже саме у Вінниці відбуватиметься Міжнародний фестиваль «Острів Європа».

Сьогодні, 14 червня, в нульовий день фестивалю організатори вирішили не наповнювати програму великою кількістю подій. Прес-конференція, відкриття виставки «На горі. Ігор Костецький і доба «мистецького безвізу», презентація роману Марка Роберта Стеха «Голос» та показ фільму «Дорогою ціною» Марка Донського. Детальну програму на всі дні можна прочитати ТУТ. 

Стурбовані та щасливі у спекотний літній день перед офіційним стартом фестивалю, організатори розповіли, що для них стало найбільшим викликом, поділилися враженнями від підготовки до фестивалю, а також надіями, щодо малих мов в Україні.

На прес-конференції також був присутній один із учасників фестивалю із Мінська Альгерд Бахаревіч, який відразу сказав, що розмовлятиме білоруською мовою. Письменник зізнався, що разом з жінкою вони вже не вперше відвідують Вінницю та мають до неї особливо теплий потяг і завжди раді приємним зустрічам із знайомими тут. Альгерд є одним із найбільш відомих у Білорусі сучасних письменників, а головною темою його нового роману «Собаки Європи», який презентуватиметься вперше у Вінниці вже цієї неділі є еміграція та місце  білорусів і Білорусі у світі.

– Білорусь також Європа. На одному із фестивалів у Берліні під час дискусії мене попросили пояснити, що для мене Європа. Я так і сказав, що Європа – це острів, на який нас покинули. Коли я почув як називається фестиваль у Вінниці, то зрозумів, що це фестиваль для мене. Що таке Європа сьогодні для нас? Це дзеркало. Ніхто не може сказати чи відображення у ньому криве чи рівне. Це те, куди ми дивимося, прирівнюємося. Те, що допомагає, або заважає нам.

Автора дивує, коли у Мінську та навіть у Вінниці на секонд-хендах пишуть «Одяг з Європи».

– А хто і звідки тоді ми? З Африки, Азії, з якого континенту? , – риторично запитав автор.

Для самої ж команди «Острова Європи» фестиваль не мав певних «підводних каменів». Всі вони одноголосо відповідають, що роблять фестиваль компанією друзів, які мають спільні цінності та розуміння певних речей.

-Ми страшенно раді і вдячні нашим учасникам, які зголосилися і знайшли час приїхати і проговорити важливі для нас і для них смисли. Ми надіяємося, що наш фестиваль і наша програма стане тим перехрестям, тим вузлом, де буде будуватися багато важливих для містах та культурних діячів України ініціатив, – зазначила одна із засновниць проекту «Острів Європа» Катерина Калитко.

Директор фестивалю Олександр Вешелені додав, що для них є дуже відповідальним сам факт того, що акцент програми на невідомих в Україні авторів, які ніколи не звучали українською.

  • Ми беремо відповідальність промотувати цих авторів на перших етапах. Важлива на цьому фестивалі все таки література. Ми розуміємо, що у Вінниці достатня кількість людей, які хочуть чути письменників, людей слова, а також прагнуть підтвердження європейськості не тільки найкомфортнішого міста, але й інтелектуального підтвердження. Відчуття того, що Європа не приїздить, а вона тут.

Попри те, що на культурній мапі України є досить багато літературних фестивалів, організатори «Острова Європи», чітко усвідомлювали, що треба знаходити нові формати, адже конкуренція велика. Окрім того, що вони займаються промоцією маловідомих авторів, також планують налагодити співпрацю з видавцями та перекладачами, аби малі мови були почуті та відчуті в Україні.

Фото Ольги Мірошниченко