Є особливий народ – студенти: 9 чудернацьких студентських традицій у різних країнах світу

18:18
Автор: Ірина Богачук
Become a Patron!

В Україні День студента відзначають, щонайменше, двічі – 17 листопада і 25 січня.

Перша дата популярніша й визнана в усьому світі. Вона присвячена трагічним подіям: цього дня в 1939 році нацисти заарештували і розстріляли лідерів чеського Союзу студентів. Сьогодні ж, на Тетяни, дехто теж святкує День студента. Щоправда, для багатьох ця дата, пов’язана з імператрицею Єлизаветою і відкриттям першого московського університету в 1755 році, втратила особливе значення. До слова, перший вищий навчальний заклад на території України – Острозьку академію – заснували в 1576.

Насправді, щоб згадати про особливий, як кажуть, найкращий період – студентство, не обов’язково чекати відповідних умов або дня. Ви коли-небудь чули, як із вікон вінницьких студентських гуртожитків лунають крики «Халява, прийди»? За характерними звуками можна здогадатися, що невдовзі у цих хлопців і дівчат з медичного, педагогічного чи, наприклад, політеху буде важливий екзамен. А, можливо, ви й самі неодноразово виконували цікаві ритуали, які, без перебільшень, називаємо студентськими традиціями.

Звичайно, цікаві й навіть неочікувані звичаї існують не лише в нашому місті, країні, а й в усьому світі. Жарти, сміх, веселі посиденьки й “халяву” обожнюють студенти всюди (але це не точно), незалежно від свого походження, вподобань, релігійної приналежності чи кольору шкіри. Пропонуємо вашій увазі студентські традиції, зокрема національні, з різних куточків Землі.

 

Німеччина,  Ґетінґен: традиції традиціями, та архітектуру треба берегти

День студента у Німеччині відзначають скасуванням занять. Натомість вони організовують змагання з різних спортивних ігор. Крім того, влаштовують дискотеки й вечірки просто неба. Здавалося б, нічого специфічного, та нашу увагу все ж привернула особливість Ґеттінґенського університету імені Георга Августа. На подвір’ї закладу споруджено пам’ятник героїні казок братів Грімм – Лізі.

Першокурсники вірять: якщо поцілувати її у щічку, то навчатимуться на відмінно. Через численну кількість охочих отримати найкращі оцінки, пам’ятник почав руйнуватися. Влада не забарилася із прийняттям запобіжних заходів. Тепер заборонено цілувати Лізі. Ті, хто торкатиметься до казкової героїні, муситимуть заплатити штраф.

 

США, штат Вірджинія: не поцілунком єдиним

Студенти Вірджинського університету теж мають традицію цілувати пам’ятник. Такої честі удостоїлась постать давньогрецького поета Гомера. Щоправда, тут є пікантна деталь: до статуї студент має прибігти голим. Що ж, мабуть, весело не лише учасникам «акції», а й мешканцям всієї околиці.

 

Польща, Вроцлав: на одну ніч усі стають стилістами-гумористами

У ніч перед отриманням диплому дівчата та хлопці з Вроцлавського університету обирають модний, смішний одяг і наряджають статую фехтувальника, яка стоїть біля університету.

 

Португалія: день «Спалювання стрічок» або свято Кейма

Велике традиційне студентське свято Кейма відбувається так: учасники одягають уніформу свого університету і отримують кошики зі стрічками закладу. Опівночі виходять до пам’ятника королю і гучно співають серенаду. Тоді вирушають у ходу поруч із попередньо прикрашеною вантажівкою.

Тепер найдивніше: у кузові автомобіля їдуть випускники, а «першачки» повзуть на колінах услід за машиною. На стадіоні проходить церковна служба, а потім урочисто спалюють стрічки кожного університету.

 

США, штат Нью-Джерсі: «Кодекс чесності» понад усе

В одному з найдавніших  і найпрестижніших навчальних закладів Америки – Принстонському університеті вихованці складають іспити без нагляду викладача. У цьому немає потреби, оскільки списувати, хитрувати ніхто не буде. Справа в тому, що всі студенти на першому курсі приймають  «Кодекс чесності». Це клятва, яка означає, що кожен обіцяє складати іспити без шахрайства і брехні. Імовірно, було б корисно запозичити такий досвід і для українців. Та перед тим варто добре попрацювати над відповідальністю й самосвідомістю молоді.

 

Франція: Gala назавжди

«Gala» – традиційне свято, про яке знає кожен французький студент. Воно не має визначеної дати, але має обов’язкову складову – гучну вечірку наприкінці. Це торжество можна порівняти з українською посвятою у студенти. До прикладу, вінницькі університети можуть проводити офіційні урочистості в різні дні, а про неофіційну частину годі й говорити, проте посвята рано чи пізно відбувається практично в усіх першокурсників.

 

США, штат Пенсильванія: розфарбуй паркан зубною щіткою і буде тобі щастя

Незвичайна традиція прижилася в приватному університеті Карнегі-Меллон, що в Піттсбургу. Тут дозволено будь-якому студентові розфарбовувати бетонний паркан. Для цього у вихованців закладу є одна визначена ніч і єдина зубна щітка.

У 1993 році паркан впав, не витримавши стільки уваги і, певно, ще й ваги фарби. Та його, не зволікаючи, замінили на новий.

 

Велика Британія, Оксфорд: як перехитрити самого себе

Кажуть, що одного разу студент найстарішого англомовного університету під час екзамену попросив у викладача кухоль пива, згадавши давню традицію закладу. І справді, у XVIII столітті тут дотримувалися цього. Тож напій студентові подали.

Та екзаменатор вирішив вивчити колишні звичаї ще краще й оштрафував студента за те, що той з’явився на іспит без шпаги.

 

Японія: KitKat вирішує

Серед японської молоді виникла цікава традиція: вони приносять на іспити батончик «KitKat», який вважають щасливим талісманом. Пояснюють це тим, що слова «kitto katsu» японською означають «обов’язково переможемо». І вони є співзвучними з назвою солодощів. Мабуть, японські маркетологи у надзвичайно правильний момент відзначили цю дивовижну схожість.

А які традиції запам’яталися вам зі студентських років? Поділіться у коментарях!