Який біль в коліні вимагає хірургічного втручання? Розповідає ортопед-травматолог у Вінниці

9:59
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Який біль в коліні вимагає хірургічного втручання? Розповідає ортопед-травматолог у Вінниці

Якщо коліно болить періодично або вже постійно – варто негайно звернутись до лікаря, щоб той знайшов причину появи болю. Цілком ймовірно, що таким чином сигналізує про своє пошкодження хрящ надколінника. А отже, прогресує небезпечне захворювання – хондромаляція.

І чим більше буде пошкоджений цей хрящ, тим менше шансів на його успішне консервативне лікування. Тобто вирішить проблему лише операція.

Який біль в коліні не варто ігнорувати? Чим небезпечне захворювання хондромаляція? Яка його симптоматика? Хто з вінничан в групі ризику й може захворіти на хондромаляцію? Як воно лікується? І чи можливо його позбутись назавжди?

Відповіді на ці та інші запитання нам надав ортопед-травматолог лікувально-діагностичного центру «Меділюкс»  Володимир Мрищук.

Володимире Сергійовичу, що таке хондромаляція? І чи часто вінничани звертаються до Вас із такою проблемою?

Хондромаляцією називається локальне ураження хряща надколінника через втрату ним міцності та еластичності Це досить неприємна та болюча патологія.

Можу сказати, що ходрамаляція – відносно часта причина звернень вінничан до ортопеда-травматолога. Біль в коліні турбує, на жаль, багатьох. Хтось травмується і в результаті травми отримує пошкодження хряща, хтось дає велике фізичне навантаження на коліно, від чого хрящ втрачає свою силу й починає руйнуватись.

Хондромаляція часто – це односторонній процес, тобто страждає лише одне коліно.

Це захворювання прогресує протягом тривалого часу. І тут дуже важливо не чекати і не терпіти постійний біль, адже потім проблему вже доведеться вирішувати виключно хірургічним шляхом.

Як сигналізує про себе хондромаляція? Які симптоми захворювання?

Так як захворювання є стадійним, то на різних стадіях воно може проявлятись по-іншому. Спочатку може виникнути дискомфорт в коліні, наприклад, при підйомі по сходах або при присіданнях. Далі з’явиться періодично виникаючий ниючий біль, який може трансформуватись у гострий прострілюючий біль.

Біль посилюватиметься якщо людина сидітиме, зігнувши ноги в колінах.

Інколи пошкоджений хрящ в надколінці при фізичному навантажені може видавати характерний звук клацання чи хрусту. До речі, хондромаляція деколи починає проявлятись саме клацанням в коліні, а біль може з’явитись вже значно пізніше.

Якщо при цій симптоматиці не звернутись до ортопеда-травматолога, біль може стати постійним і значно погіршити якість життя людини.

Дійти може до того, що людина просто не зможе рухатись без болю, не те, що піднятись по сходах. І все це може закінчитись навіть інвалідністю.

Хто в групі ризику? Кого найчастіше турбує це захворювання? Чи може воно передаватись генетично?

Група ризику тут доволі широка. Найперше – це спортсмени. У них хондромаляція може проявлятись навіть у дитячому віці. І це не обов’язково через травмування. Через постійне навантаження на коліна, хрящі пошкоджуються. Тому спортсмени можуть звертатись і в 15-річному, і в 20-річному віці. Не дуже фізично активні вінничани можуть приходити зі скаргами у більш зрілому віці.

Також можу сказати, що хондромаляція більше турбує жінок, аніж чоловіків, жіночих звернень десь удвічі більше. Це пов’язано з будовою жіночого тіла: деякі анатомічні особливості будови суглобів та тазу посилюють тиск на надколінники.

У групі ризику також пацієнти з ожирінням. Тут зрозуміло: чим важча людина, тим більше страждають суглоби та хрящі.

Що стосується генетичної складової, то саме захворювання не може передатись «у спадок». Але генетично можуть передатись передумови, що сприяють хондромаляції. І трохи більші навантаження спровокують пошкодження хряща надколінника.

Якими методами діагностики можна підтвердити хондромаляцію?

Найкраще розпізнати стадійність захворювання дозволяє МРТ. Магнітно-резонансна томографія чітко візуалізує навіть маленькі вогнища запалень. І це дуже цінно, адже є можливість обрати індивідуальну тактику лікування, яка підходить конкретно тому чи іншому пацієнту.

А більш виражені зміни, які вже підлягають оперативному втручанню, можна буде побачити і рентгені, і на УЗД, і на КТ.

Які подальші дії пацієнта та травматолога-ортопеда, якщо діагноз підтверджено?

Для початку треба зняти запальний процес, тому ортопед-травматолог призначить консервативне лікування у вигляді протизапальних препаратів з обов’язковим зменшенням навантажень на суглоб. Також лікар може приписати медичні фізпроцедури, які теж матимуть протизапальний вплив. Це все має бути у комплексі. Надалі застосовується біорегенеративна травматологія – ін’єкції в колінний суглоб плазми, збагаченої тромбоцитами, ін’єкції стовбурових клітин та ін’єкції препаратів гіалурованої кислоти.

На третій та четвертій стадії хондромаляції варто проводити оперативне втручання.

Якими методами можна вилікувати хондромаляцію? І чи можна вилікувати «назавжди» за один раз?

Перша та друга стадія хондромаляції може лікуватись консервативно, про що ми вище вже розповіли, а вже третя та четверта – потребують хірургічного втручання. Хоча й на третій стадії хондромаляції можна використовувати консервативні методи лікування, однак якісного ефекту можна і не отримати. Тут швидше медичні препарати допоможуть просто відтермінувати операцію.

Захворювання може повторитись, якщо знову будуть навантаження на коліно. Це те ж саме, що перелом кістки. Кістка зрослась, вона повністю здорова, але при травмі вона знову може зламатись, правильно? Те ж саме стосується і хондромаляції: надмірне навантаження одразу зробить свою справу. Тому вилікувати пошкоджений хрящ повністю – можливо, а чи завдаватиметься йому знову шкода, залежить виключно від самого пацієнта.

Чи можна уберегтись від хондромаляції? Яких профілактичних дій варто дотримуватись вінничанам?

Теоретично – так. Від хондромаляції вберегтись можна. Насамперед, треба, за можливості, правильно розподіляти фізичні навантаження. Не набирати зайвої ваги, аби від неї не страждали суглоби. Дотримуватись активного способу життя, а спортсменам – тренуватись під строгим контролем тренера.

Та якщо пошкодження хряща надколінника все ж відбулось, варто негайно йти до ортопеда-травматолога. Ні в якому разі не можна приглушувати біль знеболювальними препаратами чи розігріваючими мазями. Бо таким чином можна лише погіршити ситуацію.

 

Записатись на прийом до ортопеда-травматолога лікувально-діаогностичного центру «Меділюкс» Володимира Мрищука можна за телефоном: 0 800 33 01 30 ( з мобільного безкоштовно).