Якою була весняна Вінниця та історія появи магнолій біля «Книжки». ФОТОРЕПОРТАЖ

14:55
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Чи любите ви весну так, як і ми? Хоча цього року вона дещо затрималась, а останніми днями рясно поливає дощем, вінничани та гості міста все ж насолодилися яскравими квітами, ніжними сакурами та витонченими магноліями.

Крім того, нам вдалось дізнатись історію появи перших білих магнолій біля «Книжки», гроші на які збирали самі містяни.
Пригадаймо разом, якою була Вінниця в останні місяці у світлинах фотографки Vежі Марини Сербінович.

*

Чи не найпершими деревами, які показали, що після довгого та холодного періоду весна все ж прийде, стали магнолії по проспекту Коцюбинського.

 

Значно пізніше розквітли білі магнолії поблизу «Книжки». До речі, Vежі вдалось дізнатись, як саме ці дерева опинились у Вінниці й що кошти на їхнє придбання збирали самі вінничани, які прагнули прикрасити місто.

Читачка Vежі Міла Таунсенд розповіла, що ці дерева висадили ще у 1994 році.

 

– Це була ідея моєї знайомої Тамари Смірнової. Одного разу вона разом з командою потрапила на пробіжку у київський ботанічний сад. У той час там саме все розквітло, зокрема й магнолії. Вона у них закохалась з першого погляду. Всі з команди милувались магноліями й тоді кожен подумав, чому б у Вінниці такі дерева не висадити.

– Магнолії замовили у київському ботанічному саду, а в інших місцях їх було неможливо отримати. У той час це була шалена екзотика. Залишалось лише викупити дерева та доставити їх у Вінницю. Ми зібрали, скільки могли, але цього було недостатньо. Тому через місцеву газету звернулись до вінничан по допомогу. У районі «Книжки» волонтери пішли збирати гроші на дерева. Здається, на Вишеньці також збирали. Міські служби пообіцяли виділити транспорт, щоб привезти магнолії. Ось так всім містом ми придбали саджанці. Завершили це все до жовтня. Скільки магнолії коштували я вже не пам’ятаю, але це було недешеве задоволення.

– Потім визначились з датою висадки магнолій, щоб на заході міг бути присутнім мер міста. Саме мерія обирала місце, де висадити таку екзотику. У день, коли висаджували магнолії, було тепло та гарно. Декілька перших років зривали квітки, щоб ніхто не викопував дерева. Я так кажу, тому що ми тоді ще висадили бузок біля «Книжки». Його майже весь викопали люди та посадили в себе на дачах.

Міла Таунсенд також надала декілька світлин з дня висадки магнолій:

 

У Вінниці є не лише білі, а й рожеві магнолії. Їх можна було побачити, зокрема, поблизу озера Миру, що на Максимовича, а також по вулиці Янгеля, на Майдані Незалежності та площі Героїв Небесної Сотні.

 

 

*

За кількістю сакур Вінниця не може конкурувати з Ужгородом (принаймні поки що), однак у нашому місті їх теж немало. Перші сакури у Вінниці цьогоріч розквітли лише у 20-х числах квітня й вулиця Порика на деякий час стала чи не основною фотолокацією міста.

У Вінниці розцвіли ніжно-рожеві сакури і білі магнолії. ФОТОРЕПОРТАЖ

 

Менш популярними серед вінничан були ніжно-рожеві дерева поряд з Центральним мостом.

 

 

 

До речі, декілька років тому, у 2017-му, поряд з набережною висадили декілька сакурподарунок нашому місту від Японії. Акція відбулася в рамках фестивалю «Дні Японії» у Вінниці, присвяченому 25-річчю дипломатичних відносин України та Японії. Участь у висаджуванні дерев тоді взяв, зокрема, Надзвичайний та Повноважний Посол Японії в Україні у 2014-2018 роках Шіґекі Сумі.

У 2019 році, після реконструкції площі перед входом до Центрального парку, там теж висадили декілька сакур. Як тоді коментували Vежі, це було зроблено заради того, аби «залюднити» територію поряд з аркою і щоб люди не просто проходили повз, а могли зупинитися та звернути увагу на цей простір. Цьогоріч сакури біля арки вдруге розквітли пишними рожевими квітами.

 

 

 

 

Не лише сакурами та магноліями прикрашають Вінницю. У центральному парку висадили 40 тисяч тюльпанів, які привезли з Нідерландів. Алею та Фонтанну площу прикрасили тендітні рожеві, білі, жовті та фіолетові квіти.

 

 

А вам подобається, як виглядає Вінниця навесні?

Фото Марини Сербінович та надані Мілою Таунсенд