Як змінювався бюджет Вінниці за останні 6 років та що чекати від бюджету 2021. ГРАФІКА

20:15
Автор: admin
Become a Patron!

Сучасна вінницька історія останніх років призвичаїла містян до сталого зростання обсягів міської казни. 

Щонайменше з 2015 року Вінниця – передусім завдяки децентралізації – демонструвала постійне збільшення доходів. Лише протягом трьох років бюджет Вінниці зріс у понад два рази: з 2 мільярдів 249 мільйонів гривень у 2015-му році до 4 мільярдів 728 гривень у 2018-му. І продовжив зростати далі, хоч вже й не такими швидкими темпами.

Рекордним став бюджет 2019 року, коли загальна сума доходів міста ледь не досягла позначки в п’ять мільярдів. І судячи з підписаних угод, збудованих і запланованих підприємств та великих проектів, складалося враження, що ця тенденція зберігатиметься ще не один рік.

У цей період ми небезпідставно мріяли про реконструкцію аеропорту, відкриття інноваційно-технологічного парку (щонайменше з огляду на відкритий індустріальний парк), почали звикати до гучних імен інвесторів: від UBC Group до Head. Та й бренд Вінниці розробляла провідна креативна компанія країни. Вінниця стрімко рухалася вперед у фарватері економічних процесів країни і постійно набирала обертів.

Проте в 2019 році змінилася влада, яка поставила на паузу багато великих проектів по всій країні. А за тим світ “накрила” пандемія коронавірусу, котра зруйнувала більшість інвестиційних та інфраструктурних мрій по всій планеті. І Вінниця виключенням не стала.

Відтак вже при плануванні бюджету 2020 року довелося робити інші прогнози: не про збільшення, як завжди, а про зменшення надходжень до міської казни.

Так, міські доходи в цьому році були заплановані вже на рівні 4 мільярдів 371 мільйони гривень. І якщо відносно попереднього року зменшення загальної суми ніби й не критичне, проте в абсолютних цифрах йдеться про фантастичні понад 400 мільйонів. Це десятки кілометрів відремонтованих вулиць, утеплених садочків, це непобудовані лікарні або школи. Зрозуміло, що від такого скорочення надходжень постраждали усі сфери міського життя.

Проте вже в 2021 році міська влада знову прогнозує зростання прибутків у скарбницю Вінниці. Так, проект бюджету 2021 року передбачає дохідну частину в розмірі 4 мільярдів 645 мільйонів – це на 274 мільйони більше, ніж у проекті бюджету 2020 року.

Чого очікувати від 2021 року

Як повідомляють у Вінницькій міській раді, наступного року місто знову постане перед економічними викликами. Зокрема з огляду на вже згадану пандемію і пов’язані з нею фінансові втрати, надання підтримки малому і середньому підприємництву через оподаткування, що вплинуло на наповнення місцевих бюджетів.

Крім того у міській раді зазначають, що “підвищення мінімальної заробітної плати та ставки працівника І тарифного розряду в 2021 році на 25,5 % без забезпечення видатків відповідними джерелами фінансування суттєво зменшило можливості місцевих бюджетів по фінансуванню видатків бюджету розвитку”. 

 

Доходи бюджету

Як зазначила директорка Департаменту фінансів Вінницької міської ради Наталія Луценко, “бюджет на 2021 рік за доходами сформовано в обсязі 4645,7 млн грн, що на 6,3 % більше бюджету поточного року. 

Загальний фонд займає основну роль у формуванні бюджету. Від власних і закріплених доходів до загального фонду заплановано отримати 3638,6 млн грн, що на 8,6 % більше порівняно з минулим роком. Основними бюджетоутворюючими податками у 2021 році залишаються податок на доходи фізичних осіб, плата за землю, акцизний податок, єдиний податок, податок на нерухоме майно.

«Враховуючи перспективи економічного розвитку громади в наступному році, від ПДФО плануємо отримати 2398,1 млн грн із зростанням до поточного року на 12,2 %, що відповідає темпам збільшення фонду оплати праці у 2021 році. Від єдиного податку надходження складуть 630,6 млн грн і зростуть на 8 %, в зв’язку із збільшенням розмірів мінімальної заробітної плати та прожиткового мінімуму», – каже Наталія Луценко.

Щодо трансфертів з інших бюджетів в 2021 році бюджету Вінницької міської територіальної громади передбачено лише освітню субвенцію в сумі 717,8 млн грн.

Спеціальний фонд, на який приходиться 6,2 % всіх доходів бюджету на 2021 рік, сформовано в сумі 289,3 млн грн. Найбільшою складовою спеціального фонду є субвенція з державного бюджету на реформування регіональних систем охорони здоров’я для реалізації спільного з Міжнародним банком реконструкції та розвитку проекту по будівництву кардіоцентру в сумі 120,4 млн грн. Доходи бюджету розвитку заплановано в сумі 90,0 млн грн. Від власних надходжень бюджетних установ заплановано отримати 70,5 млн грн.

Для фінансування видатків бюджету розвитку, які суттєво перевищують доходи, буде передано кошти із загального фонду бюджету в сумі  833,4 млн грн. Таким чином, загальний фінансовий ресурс бюджету розвитку сформовано в сумі 923,4 млн грн.

Видатки бюджету

Відповідно до обсягу власних доходів та переданих з інших бюджетів субвенцій загальний обсяг видатків бюджету на 2021 рік визначено в сумі 4645,7 млн грн, в тому числі видатки за рахунок власних доходів збільшилися на 3,3 %, і склали 3807,5 млн грн, видатки за рахунок субвенцій з державного і обласного бюджетів сформовано в сумі 838,2 млн грн”.

У міськраді зазначають, що “видатки загального фонду повністю забезпечують потребу у поточних видатках галузей. Їх обсяг визначено в сумі 3487,0 млн грн. В бюджеті в повному обсязі врахована потреба в коштах на виплату заробітної плати працівникам бюджетної сфери і проведення розрахунків за енергоносії та комунальні послуги, які споживаються бюджетними установами.

Структура видатків загального фонду бюджету на 2021 рік залишається без змін, за виключенням ПТНЗ, фінансування яких передано на обласний рівень. Структура видатків вказує на соціальну спрямованість бюджету, адже 57 % всіх видатків загального фонду направляється на утримання соціально-культурної сфери та соціальний захист населення.

Водночас у міській раді скаржаться, що “держава не забезпечує надання всіх медичних послуг відповідно до потреби. Тому роль місцевих бюджетів у цьому питанні залишається вагомою. На 2021 рік на галузь «Охорона здоров’я» в проекті бюджету передбачено 214,1 млн грн, що майже втричі більше проти бюджету 2020 року.

Визначений обсяг видатків бюджету планується направити на забезпечення готовності закладів охорони здоров’я для надання медичної допомоги хворим на COVID-19 – 74,6 млн грн; надання населенню міста медичних послуг – 25,6 млн грн”.

Тим не менше Наталія Луценко переконана, “що бюджет 2021 року є бюджетом стабільності, тому що по всіх галузях, які отримують кошти з бюджету, заплановано необхідні видатки для їхнього стабільного функціонування.

У той же час головна фінансистка міськради повідомляє, що “видатки бюджету розвитку заплановані в сумі 843,2 млн грн, його частка в загальному обсязі бюджету становить 18%, тобто є дещо меншою порівняно з показником поточного року”.

Сподіваємося, що наступний рік не стане нас так неприємно дивувати соціальними струсами та глобальними катаклізмами, як рік, що минає. І місту вдасться стабілізуватися у фінансовому плані, аби вже наступного року продовжити вже таке звичне, завдяки останнім рокам, бюджетне зростання.