Вінницький Центральний ринок став… донецьким. Принаймні, на один день, адже відсьогодні у місті розпочали зйомки п’ятої частини кіноальманаху “Слава Україні – Героям слава”. А згідно із сюжетом, події сьогоднішньої сцени розгорталися саме в окупованому Донецьку.
Ми завітали на зйомки та поспілкувалися із творчою командою, яка працює над стрічкою. Вона стане частиною із шести короткометражних картин, які об’єднають в один фільм.
За сценарієм, більшу частину дня зйомки тривали у павільйоні Центрального ринку.
Вінницька частина кіноальманаху розповідає про 12-річну волонтерку Луїзу Милованову, яка збирала кошти та срібло на медалі для бійців АТО. Саме цей вчинок юної вінничанки надихнув творчу команду розповісти її історію, щоправда з художніми доопрацюваннями та деякими вигаданими героями.
Луїза, що збирала срібло на медалі для бійців: у Вінниці знімуть фільм про 12-річну волонтерку
- Я зовсім випадково потрапила у цей фільм – Олександр Пушкін просто мені написав у Фейсбуці. Я все обговорила з батьками і, звичайно, ми погодились. У нас були репетиції, та й нарешті настав той день, коли починаються зйомки. Ми майже два тижні готувались, репетирували текст, емоції, тож тепер готові до всього. Передусім я хочу отримати досвід і дуже хочу, щоб ті люди, які дивитимуться фільм, взяли з нього щось корисне для себе.
Крім того, Луїза планує продовжувати і свою волонтерську діяльність.
- У мене вже є традиція на День Європи разом з друзями займатися фейс-артом: ми спеціальними фарбами розмальовуємо обличчя дітям і збираємо кошти. Цього року ми зібрали 190 гривень і в подальшому плануємо продовжувати це робити.
Разом із Луїзою роль у фільмі виконує ще один вінничанин – 11-річний Федір Жданов, для якого ці зйомки стали першим кіно-досвідом.
- Я граю дитину з донецького інтернату, і мій герой з цього інтернату тікає, а на базарі краде продукти, аби хоч щось поїсти – у цьому й полягає моя сьогоднішня роль. Бачте, мене вже загримували і я в такому вигляді не дуже хотів давати інтерв’ю – посміхається Федір. – Раніше ми репетирували у студії під наглядом нашого режисера Каті. Було незвично вчити текст і трохи важкувато. Але мій герой мені дуже подобається, а особливо його сила волі. А взагалі, для мене це все нове і я ще не зовсім знаю, чого варто очікувати.
Звичайно, такого знайомства із хлопцем-бешкетником із донецького інтернату в реальному житті Луїзи не було, але за час підготовки до фільму вони здружилися та спрацювалися.
Як розповів виконавчий продюсер фільму Олександр Пушкін – це всеукраїнський кіно-проект, який спрямований на патріотичне виховання молоді, а Вінниця стала п’ятим містом, де тривають зйомки серії із шести короткометражок, що об’єднають в один фільм.
- Ми намагаємося знімати такі фільми, які молодь сприйматиме, тож у кожному місті ми знімаємо не про військових АТО. Ми це робимо для того, щоб показати життя мирних громадян: як вони діють під час війни. І ось Луїза Милованова – це унікальна дитина і вона може стати прикладом для дітей. Вона ж у нас стала однією з головних героїнь і ніби уособлює собою Україну.
- Щодо іншого, вигаданого героя – хлопчика – то це дитина з непростою долею, який жив інтернаті, але на його очах під час обстрілів гине директор інтернату і дитині доводиться тікати. Його знаходять сепаратисти, які привозять сюди і дають завдання на одній з площ міста підняти ворожий прапор. Але спілкування з Луїзою має змінити його наміри.
- Ми звернули увагу на те, що медіа розповідають дуже багато про те, що відбувається в АТО і, в основному, це історії біців. Однак мало хто розповідає про звичайних людей та їх допомогу та участь в тому, аби наша держава залишилась цілісною і витримала війну. Ми спершу думали, які обрати теми і знайти прототипи героїв.
- Позаяк ми кінематографісти, то передусім хотіли зробити художній фільм, а не документальний. Ми вирішили знімати у різних містах, аби залучити до проекту як можна більше гарних акторів, режисерів та операторів з різних міст, а не лише киян. До того ж наш “Союз молодих кінематографістів” – це певна платформа для тих, хто хоче пов’язати свою діяльність з кіно, – розповіла голова “Союзу” Олена Фурдуй.
Однак, спершу не всі на ринку раділи появі знімальної команди: продавчині просили їх не знімати, покупці скаржились, що через апаратуру було важко йти через павільйон. А ось з другого поверху критого ринку чоловіки із цікавістю спостерігали за всім, що відбувалося внизу, поміж рядів із м’ясом.
Щоправда, вже за декілька годин продавці звикли до незвичного сусідства: наприкінці репетиції сцени лунали поодинокі оплески, інші жартома забороняли покупцям ходити у певний ряд, щоб “не влізти у кадр”.
На ринку знімали сцену, у якій герой Федіра – хлопчик Сергій – краде ковбасу і за ним біжить продавець, вигукуючи, щоб зупинили крадія. Тому чимало покупців та продавців, які знаходилися подалі від знімального майданчика намагалися уважніше роздивитися, що відбувалося.
Та й сама знімальна команда за декілька годин роботи помітно втомилась перебувати у задушливому м’ясному павільйоні.
До речі, режисер п’ятої, «вінницької» частини кіноальманаху, теж вінничанка – Катерина Коцюба, яка наразі навчається у Київському національному університеті культури і мистецтв.
- Це чудово, коли можна свій професійний досвід перенести на «рідну землю». Тоді є гарна можливість показати своїм рідним, чим ти займаєшся, адже насправді знімати фільми – це непросто, – розповідає Катерина. – Найлегший процес – це пост-продакш, але навіть тоді ти не завжди задоволений своєю роботою. Проте найбільша складність полягає в організації процесу. Часом буває, що актори просто не приходять на зйомки, але нам пощастило з Луїзою та Федором – вони дійсно професійно підходять до роботи.
До речі, як розповів Олександр Пушкін, на показах фільму вони не мають наміру заробляти кошти. Демонструватимуть кіно безкоштовно в одному з двох кінотеатрів: або ім. Коцюбинського, або в новому ТРЦ “МИР”. Прем’єру планують на День Захисника України – 14 жовтня. Загальна тривалість орієнтовно 1 година 45 хвилин.
Крім того, пізніше фільм планують пустити у прокат, але зберегти пільгові ціни для дітей та студентів, аби була можливість показувати фільм для цілих класів. Виконавчий продючер також розповіва про плани групи проїхати усі військові частини, де також покажуть фільм.
Дякуємо!
Тепер редактори знають.