Як у Вінниці французькі туристки стали українками

19:45
Автор: Марина Однорог
Become a Patron!

Туристи приїздять до Вінниці не лише подивитися на фонтани та походити по музеях, деяким хочеться чогось справжнього та автентичного — наприклад, дізнатися та побачити традиції Східного Поділля.

І такий теплий та справжній український прийом з музикою і піснями для 20 туристів із Франції влаштувала вінницька Етномайстерня «Коло» в музеї Коцюбинського.

Витинанки, килими, писанки, ляльки-мотанки, вироби із глини, музичні інструменти та, звичайно, традиційний подільський стрій — нам це може здатися чимось звичайним, а от французькі туристи, лише ввійшовши в кімнату, не стримували свого захвату.

Поки туристи запізнювалися на годину, ми мали можливість роздивитися детально всю цю атрибутику, доторкнутися до глини, яка згодом перетворилася на пташечку, та навіть пограти на деяких музичних інструментах.

Очікуючи закордонних гостей, дорослі та ще маленькі учасниці Етномайстерні «Коло» не сумували. Вони розповідали звичайні та смішні історії із життя, багато співали, грали на інструментах, дещо нервували, але як справжні українки — робили все із посмішкою.

 

За цей час вони розповіли Vежі про традиційну подільську культуру, про унікальність кераміки, вишиванок та писанок. Історії про те, як наразі важко займатися відродженням тих надбань, котрі наші предки трепетно берегли. Розказали про багатьох вінницьких майстрів, котрі роблять неймовірні речі, про важливість збереження цієї культурної спадщини. А також про те, що маючи унікальну в світі культуру, ми її часто не бережемо.

Юлія Васюк із Етномайстерні «Коло» говорить, що це вже не перший приїзд французьких туристів до Вінниці.

  • Це налагоджується туристичний маршрут для іноземців Україною. І, власне, в цьому туристичному маршруті передбачена Вінниця. Місяць тому ми зустрічали пятеро французів. Вони знайшли нас через соціальні мережі. Наша пані Анастасія Фоміна минулого разу їх приймала в себе, по-домашньому – з українськими стравами, майстер-класами, затишними розмовами. Вони хочуть побачити традиційну Вінниччину з нашими ремеслами, піснями. Іноземців цікавить тільки те, чим ми можемо відрізнитися від інших націй і народів.

  • Сьогодні ми будемо цих туристів залучати до наших традиційних українських ремесел і традиційного мистецтва. Наталія Сентемон буде розповідати про наші строї, яким понад 100 років, а також ми маємо невеличкий сюрприз для наших гостей, – каже Юлія.

Наталя Сентемон додає, що ці туристи не знають Україну, вони не знають куди їдуть і ще не мають вироблених маршрутів.

  • Минулого разу тих п’ять туристів дуже хотіли потрапити в сім’ю, побачити як ми живемо і їм дуже сподобалося. Вони сказали, що більше ніде в Україні такого не бачили. Іноземців цікавить те, чим ми можемо похвалитися. Їх цікавить традиція, щось таке, чого в них немає. Як, в принципі, і нас, коли ми їдемо кудись закордон. Ми не маємо уявлення, що це будуть за люди. Минулого разу от був якийсь режисер, який знімав Ален Делона. Ось такі ситуації бувають, – говорить пані Наталя.

Юлія Васюк додає, що сьогодні туристам вони показуватимуть традиційну східноподільську вишивку — низь, витинанку і кераміку, але не просто розповідаючи, а з допомогою майстер-класів.

В міру того, що організатори були обмежені в часі через запізнення туристів, програму довелося скоротити.

Але, коли 20 туристів ввійшли до виставкової зали музею Коцюбинського та побачили килими, витинанки, строї, музичні інструменти, писанки та інші вироби, то хвилин 10 у залі було чути лише захват та звуки клацання фотокамер. Вони фотографували все та всіх навколо, уважно слухаючи перекладачку та вдивляючись у кожну деталь одягу майстринь.

Учасниці Етномайстрені «Коло» привіталися з французами та француженками традиційною східноподільською піснею, якій близько 700 років. Спів та гра на старовинних музичних інструментах ніби заворожила гостей — незважаючи на те, що вони не розуміли жодного слова, але слухали дуже уважно, відбивали ритм та знімали все на відео.

Далі майстрині розповіли про кожен зі строїв, у який були одягнені й наголосили на тому, що цьому одягу близько 200 років. Та найцікавішим для туристів була можливість спробувати себе у ролі справжньої українки — такий подарунок отримали дві француженки.

В той час, коли їм допомагали одягатися, Наталя Сентемон розповідала про кожен елемент одягу та для яких жінок він призначався.

Через декілька хвилин, коли обидві француженки вже були повністю одягнені в український стрій, відрізнити їх від наших вінничанок було важко. Туристки багато посміхалися та не стримували позитивних емоцій.

Згодом вони навіть заграли на наших музичних інструментах, абсолютно гармонійно вливаючись в колектив Етномайстерні «Коло». Жінки не знімали строї та продовжували слухати розповіді про традиційні ужиткові предмети українського побуту.

Вже потім всі туристи змогли спробувати виготовити справжній східноподільський традиційний виріб — з глини або паперу, чи нанести сакральні візерунки на власну писанку.

Фото автора