Як перетворити бите скло на м’ясорубку: школи на Вінниччині втілюють мрії завдяки… сміттю

19:23
Автор: Дар'я Гоц
Become a Patron!

Здаючи макулатуру, скло, пластик та іншу вторсировину можна заробити непогані гроші. Це доводять учні п’яти шкіл вінницького району, які беруть участь у екологічному проекті щодо правильного сортування сміття і допомагають своїм навчальним закладам отримати бажане забезпечення.

“Завдяки сміттю можна реалізувати мрію” – стверджує Лариса Степанець, яка є координатором екологічних проектів громадської організації “Наше Поділля”. Шість років тому вони започаткували проект “Зелена школа” із впровадження сортування сміття у школах Вінницького району.

За цей час до проекту вдалося залучити школи із Стрижавки, Бохоників, Стадниці, Агрономічного та Мізяківських Хуторів. За словами Лариси Степанець, кожна школа долучилась аби реалізувати власні потреби та придбати необхідні закладу речі. Для прикладу, стрижавській школі були потрібні тенісні столи, бохоницькій – роутер, школа у Мізяківських Хуторах збирає кошти на обладання кімнати для вивчення екології тощо.

  • Наші контейнери є у школах, тобто порожні пляшки від води або папір учні можуть викидати у правильний контейнер безпосередньо у навчальному закладі. Також ми вчимо учнів сортувати і запрошуємо їх до сортування вдома, а у певний день ми оголошуємо акцію і протягом дня учні, їхні батьки, дідусі та бабусі можуть попривозити все, що насортували у своїх домівках.

Усе фіксується та згодом визначається рейтинг учнів та класів, які принесли найбільше вторсировини і усім без винятку дарують певні призи. Зауважимо, що кошти на свої подарунки діти отримують саме зі збору сміття.

Лариса Степанець також зазначила, що у Стрижавській школі у перший рік більше залучались вчителі до акції, а ось батьки учнів поставились до збору сміття дещо прохолодно. Однак все змінилось тоді, коли вони захотіли влашутвати своїм дітям “рибні дні” у їдальні.

  • Батьки підняли питання чому не готують дітям у їдальні рибні котлети, у школі ж відповіли, що не мають для цього м’ясорубки і зайвих коштів на її придбання. Тоді ми запропонували батькам на вилучені зі збору вторсировини кошти придбати цю м’ясорубку. Думаю, це було переломним моментом, коли батьки самі побачили, що за кошти від звичайного сміття можна купити якісь корисні речі, а не давати гроші з власної кишені.

Загалом у всіх школах встановлено 15 контейнерів. Кошти на їх придбання та на проведення тренінгів з учнями шкіл ГО “Наше Поділля” отримала на платформі спільнокошту, та як гранти від Британської ради. Самі ж учні досить позитивно ставляться до проекту сортування сміття.

  • На мою думку, в нашій школі проект відбувається на дуже навіть високому рівні. Щорічно два-три рази в рік нас є акції “Збережемо природу”, де ми сортуємо платсиик, скло, макулатуру та кришечки від пляшок. За всі роки ми назбирали достатньо грошей, щоб купити і на кожному поверсі поставити тенісні столи, купили м’ясорубки в їдальню. Я бачив неодноразово, як вчителі приносили папір і скло. Звичайно, дітям потрібна підтримка батьків, ось я сам не зможу принести 63 кілограми макулатури, тому я прошу маму. І, звісно, нам дають призи, ось нещодавно я отримав навушники, – розповідає учень стрижавської школи Павло.

Ще одна учениця, Софія Дика, вважає, що такий проект дає можливість об’єднатися учням, батькам та вчителям і долучитися до вирішення найголовнішого питання сьогодення – покращення екології.

Найдовше у проекті бере участь саме школа зі Стрижавки, яка за шість років змогла заробити на сортуванні 32 тисячі гривень. За словами координаторів проекту, лише за одну останню колективну шкільну акцію вдалося отримати близько п’яти тисяч. У нових школах, які вперше проводили подібні заходи у своїх закладах “прибутки” дещо скромніші – від 850 до майже двох тисяч гривень. Однак координатори проекту переконані, що з часом учні та батьки побачать позитивні сторони від сортування сміття і до проекту долучаться і в інших селищах району та області.

Нагадаємо, що з 1 січня 2018 року Україна зобов’язалася сортувати все сміття за видами матеріалів, а також розділяти його на придатне для повторного використання, для захоронення та небезпечне. Про це йдеться у статті 32 Закону України “Про відходи”, до якої був доданий відповідний пункт ще у 2012 році.