На правах реклами
Мігрень – дуже поширене захворювання, однак більшість пацієнтів з головними болями, що характерні саме для мігрені, навіть не здогадуються про свій діагноз. Люди приймають знеболюючі препарати, чим інколи лише ускладнюють свій стан.
Лікар-невропатолог Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Анжела Савельєва наголошує, що за мігренозними болями можуть приховуватись небезпечні патології, тому займатись самолікуванням ні в якому разі не можна.
Як проявляється мігрень та чи може людина відрізнити її від іншого головного болю? Як діагностує це захворювання невропатолог? Звідки воно береться та як лікується?
Відповіді на ці та інші запитання читайте в інтерв’ю.
Чи часто вінничани звертаються із головними болями, характерними для мігрені? Що це за захворювання?
Третя частина пацієнтів, що звертаються до невропатолога, звертаються якраз із головним болем. А ще скільки людей терплять чи займаються самолікуванням, вважаючи, що голова болить від магнітної бурі чи перевтоми.
Загалом, головний біль має різні причини виникнення та досить схожу симптоматику. Та все ж у більшості випадків звернень вінничан – це якраз мігрень.
ВООЗ стверджує, що мігрень – третє по частоті проявів захворювання, перші позиції займає ще карієс та головний біль напруженого типу (він легший та не псує якість життя).
Мігрень – неврологічне захворювання, яке проявляється нападами первинного головного болю (тобто не спровокованого іншими захворюваннями). Походить слово «мігрень» від французького «гемікранія» й перекладається як «половина черепа», адже ця хвороба, у більшості випадків, проявляється якраз однобічно.
У когось напад мігрені трапляється один-два рази на рік, а хтось страждає по кілька разів на місяць. Ступені важкості нападів теж різняться, вони можуть бути кількагодинними, або ж тривати більше трьох діб.
А ще мігрень – стадійна хвороба, але не обов’язково в пацієнта проявляться всі стадії.
Кожна стадія має свою симптоматику? Як вони проявляються?
Так, все вірно. Це певні етапи прогресу хвороби. Так, перша продромальна стадія сигналізує про себе загальною слабкістю, виснаженням організму, тривожністю, в деяких випадках – ейфорією.
Друга стадія називається аурою. Вона виникає безпосередньо перед головним болем й триває від кількох хвилин до однієї години. Найчастіше аура проявляється у вигляді зорових порушень – мушок перед очима, мерехтінням, випадіння полів зору. Може бути поколювання по тілу, оніміння пальців, рук, ніг.
Третя стадія – безпосередньо сам головний біль, як правило, пульсуючого характеру, що супроводжується нудотою, блювотою та дискомфортом від світла та гучних звуків. Біль посилюється при зміні положення, навіть підняти чи опустити голову боляче.
І остання стадія – постдромальна, – це явища, які виникають вже після мігренозних нападів: важкість голови, негнучкість мислення, легке затуманення в голові або ейфорія.
Інколи людина відчуває всі стадії поступово, одна за одною. А нерідко може бути, що людина не помічає чи не відчуває перші дві стадії, або немає четвертої.
Чи може пацієнт відрізнити мігрень від інших видів головного болю? І як діагностує це захворювання невропатолог?
Мігренеподібні болі людина може відчувати і при інших небезпечних захворюваннях. Схожий головний біль викликатиме початок неопластичного процесу – виникнення новоутворення, гостра глаукома, гіпертонія, деякі психіатричні захворювання.
Наприклад, різкий головний біль, що посилюється й досягає максимуму буквально за хвилину, наче після удару по голові, – може бути передвісником інсульту.
Головний біль, що виникає після сильного кашлю або чхання, після сексуальної активності або після зміни положення тіла – теж тривожні сигнали, що свідчать про наявність небезпечних патологій.
Тому дуже важливо звертатись до невропатолога, аби той діагностував чи спростував мігрень. Адже вирішивши, що у вас мігрень й лікуючи її самостійно, ви можете упустити дорогоцінний час, що ускладнить лікування тієї чи іншої патології.
А діагностується мігрень по скаргах пацієнта. Лікар детально розпитує пацієнта про характер болю, частоту та тривалість нападів… Обов’язково збирається анамнез життя та супутніх захворювань пацієнта. Далі – ретельний неврологічний огляд, який має виключити головний біль, викликаний іншими хворобами.
Проте певні характеристики, ознаки під час огляду, а також дані анамнезу можуть спонукати лікаря до проведення нейровізуалізації або інших обстежень, що дозволить виключити вторинний генез головного болю.
Звідки береться це захворювання? На нього хворіють однаково і чоловіки, і жінки? Який середній вік пацієнта з мігренню?
Основні причини виникнення мігрені достеменно невідомі, але вважається, що її спричиняють генетичні фактори та чинники довкілля.
Жінки втричі частіше страждають від мігрені. А от в дитячому віці мігренозний біль мучить частіше хлопчиків.
Мігрень зазвичай починає турбувати дітей в період пубертату. Та найчастіше на це захворювання хворіють жінки та чоловіки у віці 30-45 років.
Під час вагітності та в період менопаузи напади мігрені можуть припинитись взагалі.
На частоту та інтенсивність виникнення нападів мігрені впливають різні внутрішні та зовнішні фактори, так звані тригери. Це стресові ситуації, гормональні порушення, певні продукти харчування, що містять тирамін (шоколад, горіхи, червоне вино, пиво і т.д.), погодні умови, тривалі перерви в прийомі їжі, порушення режиму сну і недосипання, запахи, фізична перевтома, деякі лікарські засоби (наприклад, нітрати і гормональні контрацептиви) та ін.
Як лікується мігрень?
Тут два напрямки лікування: абортивна терапія (зменшення болю і супутніх симптомів при нападі) та превентивна терапія (зменшення кількості мігренозних нападів).
Якщо напади нечасті, недовготривалі, аура швидко проходить, при цьому не порушується якість життя та здатність працювати, то пацієнту призначаються медичні препарати для зняття мігренозного нападу: ібупрофен, нестероїдні протизапальні препарати, триптани, суматриптани.
Якщо ж напади довготривалі, важкі, інтенсивні, вони супроводжуються нудотою та блюванням. Людина змушена йти на лікарняний, бо не в силі навіть голови підняти, тоді призначається профілактичне лікування. Воно включає в себе медичні препарати з групи антидепресантів, протисудомні ліки і моноклональні антитіла.
Часто пацієнти лікують самі себе анальгетиками. Але їх приймання має бути дуже обмеженим і зловживання призведе до іншого головного болю – медикаментозно-індукованого (абузусного). Категорично не можна покладатись на рекомендації друзів, фармацевтів, інтернету при знятті нападів мігрені. Адже медичні препарати, що містять у своєму складі тріптани мають чимало побічних ефектів. І людям, що мають проблеми із серцево-судинною системою вживати такі ліки може бути смертельно небезпечно.
Мігрень – це назавжди?
На жаль, так. Але задача невропатолога – дати своєму пацієнту інструменти контролю над своїм станом. Треба добре знати свої тригери й уникати їх. Лікар підбере для вас індивідуальне лікування, яке допоможе швидко позбутись нападів чи профілактикувати їх, аби якість вашого життя не псувалась.
Записатись на прийом до лікаря-невропатолога Лікувально-діагностичного центру «Меділюкс» Анжели Володимирівни Савельєвої можна за телефоном: 0 800 33 01 30 (безкоштовно з мобільного).
Дякуємо!
Тепер редактори знають.