Втрачена спадщина: дослідники з Вінниччини мандрують Україною в пошуках Барської кераміки

10:31
Автор: Vежа
Become a Patron!

На правах реклами

Понад 30 населених пунктів Вінниччини, Київщини, Житомирщини, Хмельниччини, Львівщини відвідала команда проєкту «Відродження традицій Барської кераміки v.2.0», який реалізує ГО «Барський міський художній аматорський театр» за підтримки Українського культурного фонду. Мета пошуків: знайти, сфотографувати та описати зразки Барської кераміки – бренду Поділля з XVII століття, втраченого у післявоєнні роки.

Для цього команда у складі мистецтвознавців, науковців, громадських активістів, майстрів-гончарів побувала як у фондах музеїв (від місцевих до національних), так і в етнографічних світлицях закладів освіти, будинків культури, шукала Барську кераміку у мешканців відвідуваних регіонів та у приватних колекціях.

Науково-пошукові експедиції відбуваються в рамках проєкту «Відродження традицій Барської кераміки v.2.0», що реалізується за підтримки Українського культурного фонду громадською організацією «Барський міський художній аматорський театр» у партнерстві з Харківською державною академією культури, Українським центром культурних досліджень та управлінням культури та креативних індустрій Вінницької ОДА.

«Нам випала рідкісна нагода особисто побачити зразки подільської кераміки, котрі зберігаються у фондосховищах музеїв. Завдяки злагодженій роботі працівників музеїв та учасників пошукової експедиції були відібрані та зафіксовані унікальні вироби барських майстрів-гончарів минулих століть», – відзначає керівник проєкту Роман Григор’єв.

Зокрема, за останні кілька місяців команда дослідників відвідала Державний історико-культурний заповідник «Буша», галерею просто неба Олексія та Людмили Альошкіних у селі Букатинка, музей Хліба у селі Білопілля, музей історії міста Бердичева, Літературно-меморіальний музей М.П. Стельмаха, Національний музей українського народного декоративного мистецтва, Національний музей народної архітектури та побуту України, Національний музей історії України, Львівський музей етнографії та художнього промислу інституту народознавства НАН України, а також населені пункти колишнього Барського району та суміжних районів Вінницької та Хмельницької областей.

Частину зразків Барської кераміки, виявлених в ході експедиції, було подаровано Народному музею Барської кераміки. Як коментує заступник директора ГО «Барський МХАТ» Ірина Дєдова, цей музей є «народним» не за званням чи статусом, а за своєю сутністю.

Дану громадську ініціативу Барського МХАТу було започатковано в рамках реалізації нашого проєкту та презентовано під час всеукраїнської конференції 12 вересня, – каже пані Ірина. – Кожен охочий барчанин чи мешканець іншого куточка України, котрий має у своєму серці сантимент до Барської громади та її славнозвісної кераміки, може долучитися до створення цього по-справжньому народного музею.

Кращі зі знайдених експонатів увійшли до новоствореного сайту «Віртуальний 3-D музей Барської кераміки», який можна переглянути за посиланням: www.barceramic.org.ua.

Цьогорічні експедиції стали продовженням розпочатої у 2018 році систематичної роботи із відродження Барської кераміки. Тоді команда проєкту відвідала також музеї Полтавщини, де в Національному музеї-заповіднику українського гончарства в Опішному зберігається велика колекція подільської кераміки. У планах барчан на наступні роки – продовжити пошук своєї кераміки не лише в Україні, а й за кордоном. І для цього є усі підстави, адже автентичні вироби барських гончарів зберігаються в музеях та колекціях Польщі, Німеччини, багато зразків було вивезено в ході етнографічних експедицій кінця ХІХ – початку ХХ століть до Санкт-Петербурга та Бессарабської губернії.

 

 

 

 

 

✐ Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.