“Водолаз” із зав’язаними очима: у Вінниці відбулась незвичайна вистава “на слух”. ФОТО

20:46
Автор: Наталія Тішкова
Become a Patron!

Останнього дня осені у вінницькому «Новому Акрополі» відбулась нестандартна вистава із зав’язаними очима за мотивами есе «Вільям Уокер. Водолаз» філософа ХХ століття професора Хорхе Анхеля Лівраги.

Перформанс супроводжувався живим виконанням авторських творів сучасного українського композитора Олега Резцова, а також віршами Ліни Костенко, Івана Франка тощо.

Вистава проходить не вперше, але прем’єра викликала неочікуваний ажіотаж. Приміщення, розраховане на 30 осіб, не змогло вмістити шаленої кількості бажаючих потрапити на захід. І це спонукало організаторів вдатися до повтору.

«Новий Акрополь» — багатошарове явище: культурний центр, філософська школа, волонтерська організація. Цей коктейль невипадковий. За словами привітної ведучої та господарки вечора волонтера Юлії Каменщикової, філософія формує світоглядні позиції, культура робить людину власне людиною, а волонтерство підносить душу. Формула проста, але ефективна.

 

А яка твоя Справа Любові?

Проект, по суті, став презентацією книги Хорхе Анхеля Лівраги з метою популяризації філософської літератури в Україні. Це ніби скромне уславлення маленького великого подвигу водолаза Вільяма Уокера. Він роками раз за разом спускався у крижані води, аби укріпити нижні конструкції давнього собору у Вінчестері. 25 800 мішків із цементом, 114 900 блоків, 900 000 цеглин усього понад 500 тон…

Вистава закликала прислухатися до себе справжнього: а чи робиш ти свою Справу Любові так само неухильно та самовіддано? Адже кожна людина, навіть непримітною працею може змінювати життя, якщо робить це з душею та заради гідної мети.

 

Сам на сам

Зала виглядала таємничо та багатообіцяюче навіть порожньою, в очікуванні своїх гостей. Потроху вона заповнилась зніяковілими постатями. Всі зручно вмощувались на стільцях, усміхнено переглядаючись. Одягнувши пов’язки на очі, за кілька хвилин глядачі, а точніше — слухачі, лишились сам на сам зі звуками голосів, живої музики та… тиші. Слух неухильно загострювався, і поступово людина занурювалась у дивовижний світ, де помітні навіть найменші порухи душі, а уява малює незримі образи та почуття.

За півгодини, коли пролунав дзвоник, усі зняли пов’язки та вперше побачили обличчя акторів і декламаторів. Гості не ховалися за спинами один одного, а сміливо висловлювалися з приводу почутого та відчутого. Панувала доволі невимушена, творча атмосфера.

Наприкінці всіх запросили на дружнє чаювання.

 

Темрява ніколи не встоїть проти світла навіть однієї єдиної свічки

Заявлений формат — благодійний перформанс, free donation. Тобто відвідувачі самі визначалися із розмірами благодійності, на які здатні їхні серця та гаманці: скільки ви хочете/можете/готові сплатити за віртуозне втілення хоч не нової, але цікавої ідеї.

Donation означає пожертвування, добровільну оплату як подяку за щось. Це доволі поширена в усьому світі система оплати послуг, заходів тощо. Тут не існує правил і обмежень. Вона заснована на довірі та людяності кожного, хто жертвує. Як результат, невелика зала зібрала понад півтори тисячі гривень добровільних пожертв.

 

Сіяти розумне, добре, вічне — від кількості повторів істина не тьмяніє

Усі кошти будуть використані на придбання книжок для дитячого інтернату «Прибузький». І це те ж нестандартне починання, на відміну від звичних для нас подарунків у вигляді солодощів або іграшок. У цьому співробітники культурної асоціації «Новий Акрополь» лишилися вірні собі: подумати треба не лише про шлунок, але й про душі дітлахів.

Новому — бути!

Резонансна подія продемонструвала відкритість вінничан до всього нового, нестандартного. Незважаючи на проблеми й різного роду несприятливі обставини чимало містян знаходять час і бажання відкрити для себе щось цікаве, корисне, важливе.

Справді відмінне завершення робочого тижня та чудове починання для тих, хто спраглий до філософського осягнення буття.

«Новий Акрополь» — це міжнародна некомерційна організація філософської, культурної та соціальної спрямованості. Вона заснована 1957 року в Аргентині істориком і філософом Хорхе Анхелем Ліврагою. Сьогодні «Новий Акрополь» існує більш ніж у 50 країнах світу на 5 континентах, об’єднуючи понад 15 000 волонтерів і тисячі однодумців, які говорять 15 мовами та є представниками різних конфесій і національностей.

З 1991 року «Новий Акрополь» існує в Києві. Його відкрито також у Дніпропетровську, Харкові, Львові, Одесі, Миколаєві, Полтаві, Запоріжжі, Івано-Франківську та Вінниці.

У нашому місті «Новий Акрополь» розташований за адресою: вул. Соборна, б. 75, поверх 3, тел.: (067) 865-89-92.

 

Nota Bene! Рекомендуємо вчасно реєструватися, аби гарантовано потрапити на наступні заходи, адже кількість місць тут досить обмежена.

Організатори обіцяють і надалі приємно дивувати своїми лекціям, еко-акціями, соціальними заходами, концертами й т. ін. Усі події, за їхніми словами, будуть незмінно пов’язані з найбільш актуальними темами в кожній царині нашого життя.